Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Prišli ste na pohovor. Zatiaľ všetko prebieha hladko. Ale potom to príde ako blesk z čistého neba. „A čo vaše silné stránky?“, opýta sa personalistka. Zblednete, srdce vám ide vyskočiť z hrude, prepadáte panike. Ale nemáte sa čoho báť. Toto je veľmi častá a obľúbená otázka. Spolu so slabými stránkami vašej osobnosti. Ako na takú otázku reagovať?

Aká je správna odpoveď?

Tu vás sklamem. Správna odpoveď neexistuje. Záleží na jednotlivom človeku a ako to podáte. Najmä však na konkrétnej ponuke práce. Ideálne je povedať to, čo sa k danej práci hodí, ale zároveň si nič nevymýšľať. Vybrať zo svojich silných stránok tú, ktorá najlepšie sadne k danej pozícii.

Scenáre nepripravenosti. Čo sa môže stať?

Ak na podobnú otázku nie ste pripravený, tak väčšinou nastanú dve cesty, ktorými sa budete uberať.

  • Mlčanie alebo okecávanie. Keďže neviete reagovať, radšej mlčíte. Alebo naopak začnete rozprávať, že si neviete spomenúť a teraz vás žiadne nenapadajú.
  • V rýchlosti z vás vypadne niečo, čo vám skôr uškodí než pomôže.

Pripravte sa v predstihu

Už viete, že personalisti sa radi pýtajú na vaše silné stránky. Rovnako aj na slabé. Pripravte si 2 – 3, ktoré potom môžete použiť. So silnými stránkami to nebude také zložité. Predstavte ich na príkladoch situácií a snažte sa, aby ste nepôsobili príliš namyslene.

Buďte samým sebou

Nikdy nekopírujte odpovede. Na internete síce nájdete kopec článkov na túto tému ako aj zoznam možných silných stránok. Môže vám to pomôcť, ale určite nehovorte to isté. Buďte sami sebou a hovorte pravdivo. Svoje vlastnosti musíte vedieť potvrdiť. Väčšinou sa stane, že personalista po vás bude chcieť uviesť príklad, kedy ste túto vlastnosť využili. Ak si „požičiate“ nejakú vlastnosť, nemusíte ju vedieť dať do kontextu s nejakou situáciou, ktorá sa vám stala.

Úprimnosťou zaujmete skôr, než naučenými odpoveďami.

Čo ak neviem, aké sú moje silné stránky?

Každý má vlastné. Ak si ich sami neviete uvedomiť a nájsť, spýtajte sa svojho okolia. Či už rodiny, kamarátov alebo známych. Keď budete poznať svoje silné stránky, pomôže vám to nie len na pohovore, ale aj pri hľadaní práce. Budete vedieť na akú prácu sa zamerať. Môžete si tiež spísať, čo na sebe máte radi alebo si prehrať úspechy a to, čo vás bavilo. Z toho dostanete silné stránky.

Ako nájsť svoje silné stránky?

Najlepšie je spísať si zoznam toho, čo ste v živote dosiahli. Pracovne alebo v osobnom živote. Skúste sa zamyslieť a vybaviť si 10 vašich doterajších úspechov. Skúste si vybaviť ako ste sa cítili, pomenujte tie pocity. Bola to hrdosť, radosť z výsledku alebo dobrý pocit z pochvaly?

Ku každému takému úspechu pridajte vlastnosti, ktorými ste ho dosiahli. Uvidíte, že niektoré sa opakujú. Priradené vlastnosti sú vaše silné stránky. Teraz už stačí len vybrať tie, ktoré sa k pracovnej ponuke hodia najlepšie.

Zapamätajte si!

Už viete, čo nabudúce odpoviete, keď sa vás niekto spýta na vaše silné stránky? Stačí uviesť 2 – 3. Neobmedzujte sa len na vlastnosti ako flexibilita, samostatnosť alebo pracovitosť. Ak môžete, vyhnite sa im. A ak ich chcete použiť opíšte ich na príklade. Buďte autentický a hovorte úprimne.


Stále sa vám nedarí nájsť si prácu? Pozrite sa naše pracovné ponuky a skúste to s jednou z nich. Alebo s viacerými. Prešli ste úspešne pohovorom a získali prácu? Gratulujeme! Môžete nám povedať, aký je váš zamestnávateľ a ohodnotiť ho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Aké sú vaše slabé stránky?

Prišli ste na pohovor a zrazu na vás vybalia otázku o vašich slabých stránkach? Žiadny strach. Táto otázka je celkom bežná. Pripravte sa na otázku o vašich slabých stránkach na pohovore.

Otázky na pohovor, s ktorými zabodujete

„Je tu niečo, čo by ste sa chceli opýtať?“, spýtajú sa vás na pohovore. „Nie. Všetko ste dokonale vysvetlili,“ odpoviete. Tak takto určite nezabodujete. Otázky od vás sú rovnako dôležité ako tie od personalistu, možno aj viac. Čo sa opýtať na pohovore?

Ďalšie články