Chceš byť policajtom? Skús pomaturitné štúdium

Každý z nás má svoje vysnívané povolanie. Či už je to hasič, právnik alebo policajt. A práve o tom, ako sa z vás môže stať policajt, sú nasledujúce riadky. Chcete vedieť viac? Čítajte ďalej.

Chceli by ste svoju kariéru smerovať v hesle „Pomáhať a chrániť“? Áno? Tak práve pre vás je tu nadstavbové štúdium, ktoré vám môže pomôcť dosiahnuť svojho sna. V minulom roku Ministerstvo vnútra SR otvorilo dvojročné nadstavbové štúdium, ktoré vám pomôže stať sa policajtom. V odbore bezpečnostných služieb tak nájdete aj základnú policajnú prípravu.

Kritéria, ktoré musíte splniť, aby ste sa mohli pridať k policajnému zboru, sú častou prekážkou pre mnohých ľudí. Musíte splniť náročné fyzické aj psychické testy, alebo aj zdanlivo obyčajný diktát. Navyše musíte mať aspoň 21 rokov.

Kde môžete študovať policajnú prípravu?

Primárne je otvorené na dvoch stredných školách, a to Stredná odborná škola Policajného zboru v Košiciach a v Pezinku. Nové nadstavbové štúdium ťa pripraví na prijatie do policajného zboru aj keď ešte nemáš dostatočný vek.

Čo sa naučíte?

Keďže sa jedná o prípravu, budete sa učiť najmä základy. Základný policajný výcvik, teoreticko-praktická príprava v poriadkovej, dopravnej, hraničnej aj cudzineckej polícii alebo tiež získate základy trestného a priestupkového práva. Samozrejmosťou je aj štúdium psychológie alebo etiky policajnej práce a odborný výcvik. Práve ten môže byť pre niekoho tou najzaujímavejšou časťou štúdia. Odborný výcvik zahŕňa streleckú prípravu, sebaobranu alebo civilnú či chemickú obranu a pátranie.

Získate základný prehľad o policajnej práci a budete pripravený na prijatie k policajnému zboru.

Kam po štúdiu?

Toto nadstavbové štúdium je určené najmä tým, ktorí majú policajný potenciál a sú rozhodnutí v tejto práci pokračovať. Keďže od požiadaviek na prijatie do policajného zboru nie je možné upustiť, toto štúdium ťa pripraví na prijatie do policajného zboru. Máš aj možnosť pokračovať na Policajnej akadémii a svoje znalosti uplatniť tam.

Kto môže tento obor študovať?

Je nutné povedať, že sa jedná o pomaturitné štúdium, teda je určené pre absolventov stredných škôl, ktorí ešte nemali 21 rokov. Po absolvovaní budeš mať základné policajné vzdelanie a budeš plne pripravený na prijatie do policajného zboru. Po prijatí môžeš byť hneď zaradený do služby a nemusíš v škole stráviť ďalších 8 mesiacov.

Ako sa tam dostanem?

Nemysli si, že to bude také jednoduché. Ak sa rozhodneš pre toto štúdium, prejdeš prijímacími skúškami. Tie sú zostavené z 3 častí: psychologické a fyzické testy a znalosť slovenského jazyka. Prijatý budeš, ak dosiahneš určitého počtu bodov a k tomu si trestne bezúhonný a zdravotne spôsobilý.

Koľko to stojí?

Štúdium je bezplatné a škola ti ponúkne ubytovanie aj stravu. Si vedený ako študent a nemusíš tak riešiť zdravotné ani sociálne poistenie, to za teba platí štát. V minulom roku nastúpilo na štúdium 128 študentov. Z toho je 42 žien.


Policajná práca už nie len chlapskou záležitosťou. Dnes už vidíme stále častejšie aj ženy policajtky. Nemusíte sa preto báť, že by ste neboli prijatý, pretože ste žena. Nároky na štúdium sú na všetkých rovnaké.

Už si si rozmyslel, či to skúsiš? Neboj sa a poď do toho. Ak bolo tvojím snom stať sa policajtom, toto môže byť tvojím odrazovým mostíkom do budúcnosti a začiatkom policajnej kariéry. Alebo to nie je to pravé? Potom si pozri ponuku práce a vyber si nový začiatok.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Rekvalifikačný kurz. Kedy vám ho preplatí Úrad práce?

Ste nezamestnaný? A chceli by ste si zvýšiť svoju kvalifikáciu? Alebo získať znalosti z iného oboru? Skúsiť to môžete cez rekvalifikačné kurzy. V mnohých prípadoch vám ich úrad práce preplatí.

Ako zarábať z domu? 10 tipov pre každého

Policajt, hasič či princezná. Každý z nás ako dieťa sníval o svojom budúcom povolaní. Málokomu sa však podarí svoje sny preniesť aj do reálneho života. A čo vy? Možno ešte stále hľadáte. Pre vás máme zopár tipov na prácu, ktorej sa môžete venovať z domu.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ďalšie články