Rekvalifikačný kurz. Kedy vám ho preplatí Úrad práce?

Ste nezamestnaný? A chceli by ste si zvýšiť svoju kvalifikáciu? Alebo získať znalosti z iného oboru? Skúsiť to môžete cez rekvalifikačné kurzy. V mnohých prípadoch vám ich úrad práce preplatí.

Rekvalifikačné kurzy slúžia na to, aby ste mohli získať vyššiu kvalifikáciu alebo kvalifikáciu v obore, v ktorom ste ešte nepracovali a chceli by ste. Vyššou kvalifikáciou zároveň zvýšite aj šancu na získanie zamestnania. A v niektorých prípadoch vám kurzy preplatí úrad práce.

Program REPAS. Čo je to?

REPAS je vlastne len iné označenie pre rekvalifikačný kurz. Kurzy sú tu z oblastí od IT, remesiel či služieb a mnohé ďalšie. Veľa z týchto kurzov majú aj akreditáciu Ministerstva školstva. REPAS je program, z ktorého sa príspevky na takéto kurzy poskytujú.

Kedy ho využiť?

Využite ho v prípade, že si neviete dlho nájsť prácu. Zvolíte si činnosť alebo oblasť, v ktorej by ste chceli získať rekvalifikáciu a daný kurz. Napríklad skúste rekvalifikačný kurz v IT oblasti, ktorá je dnes veľmi vyhľadávaná.

Nie je to nič zložité. Rekvalifikácia má za cieľ poskytnúť vám vedomosti a znalosti či schopnosti v danom kurze, ktoré môžete uplatniť v zamestnaní. Existuje mnoho firiem, ktoré takéto kurzy poskytujú. Stačí len vybrať ten pravý pre vás.

Kedy mi kurz preplatí úrad práce?

Aby ste kurz mohli získať zadarmo, musíte splniť niekoľko podmienok. Ako prvé by ste si mali nájsť toho, kto vám takýto kurz rekvalifikácie poskytne. Následne na základe toho podáte na úrade práce žiadosť. Po jej schválení môžete uzatvoriť dohodu s úradom o zaplatení kurzu. Ak ste však v posledných 5 rokoch rovnaký kurz už absolvovali, úrad vám ho nepreplatí.

Preplatenie kurzu

Kurz vám preplatia vtedy, ak počas jeho absolvovania nebudete vyradený z evidencie uchádzačov o prácu a úspešne ho ukončíte.

Výber kurzu

Na výbere si dajte záležať. Oslovte viacerých poskytovateľov, zistite si informácie o cene, rozsahu a obsahu kurzu a aj predpokladaný termín. Zvážte všetky možnosti a zamyslite sa nad tým, čo chcete robiť a čo vás baví. Vyberať si môžete z desiatok oblastí a tisícok rôznych kurzov. Absolvovať ich však musíte na Slovensku.

Žiadosť a schválenie

Myslite na to, že na schválenie majú úrady nejaký čas. Preto žiadosť podajte s dostatočným predstihom, minimálne 14 dní pred začiatkom kurzu. Žiadosť nájdete na každom úrade práce, musíte ju vyplniť, priložiť k nej potvrdenie od poskytovateľa kurzu a ak máte, tak aj prísľub o prijatí do zamestnania.

To, či vám kurz bude schválený alebo nie, je čisto na úrade práce, keďže z právneho hľadiska vám naň nevzniká žiadny nárok.


Neváhajte a skúste to. Vaše šance sa môžu len zlepšiť. V najhoršom prípade si kurz môžete zaplatiť sami alebo pohľadať iné možnosti zvýšenia kvalifikácie. Ak ste sa rozhodli pre rekvalifikačný kurz, vyberajte ho uvážene. Dajte si na ňom záležať a žiadosť podajte s dostatočným predstihom. A svoje znalosti z kurzov môžete využiť aj v novej práci.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Sprievodca absolventskou praxou

Práve ste skončili školu. Cesta vzdelávania už vás neláka a chcete sa zapojiť do pracovného procesu. To však nie je také jednoduché ako to môže na prvý pohľad vyzerať. Pre takéto prípady je tu absolventská prax. Čo to je a ako ju získať?

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ďalšie články