Chcete byť šťastný? Poradíme vám ako na to

Máte pocit, že vám nič nevychádza? Nič vás neteší? Šťastie vás obchádza oblúkom? Aby ste boli šťastný a spokojný, musíte preto aj niečo urobiť. Ak budete len čakať, kedy na vás príde rad, môže sa stať, že to nebude nikdy. Ako teda byť šťastný?

Šťastie patrí k našim najsilnejším emóciám. Keď sme šťastný máme lepšiu náladu a vedieme vyrovnanejší život.

„Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá.“ Tento výrok asi prebehne hlavou nejednému z nás. A je to pravda. Šťastie je veľmi vrtkavé. O jeho získanie sa musíme pričiniť sami.

Ako byť šťastný?

Tu je zopár tipov, ktoré vám pomôžu nájsť šťastie.

1. Choďte na čerstvý vzduch

Je známe, že ak žijete v prírode alebo v obklopení zelene, budete mať lepší duševný život a budete šťastný. Ak teda bývate v meste, nájdite si čas ísť do prírody alebo do parku.

Stimulovať vás môže aj obyčajný pohľad na fotku prírody, a to tie časti mozgu, ktoré sú spojené so šťastím, pozitívnou energiou a emočnou stabilitou.

2. Buďte aktívny

Cvičenie je dôležité nielen pre vaše zdravie a peknú postavu. Keď vynaložíte fyzickú aktivitu, môže vám to pomôcť produkovať látky, ktoré bojujú proti chorobám. Tiež možno viete, že cvičenie a fyzická aktivita pomáha v produkcii endorfínov, ktoré sú známe tým, že vyvolávajú pocit šťastia.

3. Spánok je dôležitý

Nepodceňujte silu spánku. Pravidelne by ste mali spať aspoň 7 – 8 hodín denne. Ak spíte kratšie, dajte si poobedného šlofíka. Kvalitný spánok je dôležitý. Ak sa totiž dostatočne nevyspíte, aj sami môžete vidieť, že ste podráždený a od šťastia ste ďaleko.

4. Hlasná hudba

Hudba sama o sebe dokáže navodiť rôzne pocity. A samozrejme šťastie je medzi nimi. No ak ju počúvate nahlas, dokážete tým znížiť stres a cítiť sa spokojnejšie a šťastnejšie. Nebojte sa to poriadne rozbaliť a pustiť si ju pekne nahlas. A možno si k tomu aj zatancujte.

5. Zapisujte si

Či už si budete zapisovať zážitky z každého dňa, súhrn týždňa alebo chvíľky, kedy ste boli šťastný, môžete zistiť, že vám to pomáha. Alebo si zapisujte negatívne pocity a zážitky, ich „zhmotnenie“ vám pomôže ich prekonať, pretože ich zo seba určitým spôsobom dostanete von.

Nemáte pri sebe pero a papier? Nevadí, veď dnes je v každom mobile poznámková aplikácia, ktorú môžete využiť.

6. Sťažujte sa správne

Obecne považujeme fňukanie a sťažovanie sa za niečo negatívne. Ale vedeli ste, že ak sa naučíte sťažovať sa správnym spôsobom, môže vám to pomôcť ku šťastiu? Vedieť sa sťažovať môže byť prospešné nášmu duševnému zdraviu.

Prečo sa sťažovať?

Sťažovanie sa zahŕňa problém, ale tiež zároveň prijatie pozitívneho opatrenia k jeho riešeniu. Ak teda problém vďaka tomu vyriešime, budeme šťastnejší.

7. Usmievajte sa

Úsmev dokáže redukovať bolesť a ovplyvňuje aj našu náladu a myslenie. Je to univerzálny prostriedok, ktorý dokáže z nepríjemnej situácie spraviť dobrú.

Priznajte si to. Ak sa na vás niekto usmeje, keď práve nemáte dobrú náladu, dokáže to vo vás vyvolať jej zlepšenie.

8. Cestujte

Nemusí to byť nikam ďaleko. Ani to nemusí byť do zahraničia. Už len samotné plánovanie cesty a výletu dokáže vyvolať pocit šťastia. Vidina, že budeme mimo práce a získame nové zážitky a spoznáme nové miesta v nás dokáže prebudiť pocity šťastia až na niekoľko týždňov.

9. Buďte vďačný

Môže to byť len maličkosť, môže to byť niečo veľkého. Mali by sme byť vďační už len za to, že každý deň prežijeme v zdraví. Spíšte si zoznam vecí, ktoré si v živote vážite alebo ich môžete zdieľať s rodinou či priateľmi, za ktoré ste vďačný.

Pripomínajte si, čo máte, čo vás robí šťastným. Vďaka čomu máte lepšiu náladu?

10. „Hakuna Matata“ – hoď to za hlavu

Známy výraz z Levieho kráľa poznáme všetci. Netreba sa ním riadiť v každej situácii, ale ak sa niečím prestanete trápiť a hodíte to za hlavu, budete šťastnejší. Dostali ste od šéfa studenú sprchu? Nepremýšľajte nad tým 24 hodín denne. Ničomu to nepomôže a váš výsledok už to nezmení. Ponaučte sa z toho do budúcna, ale nie je potrebné sa tým trápiť celý život.


Už ste šťastnejší? Ak nie, teraz už viete ako na to. Návod na šťastný a spokojný život však bohužiaľ neexistuje a musíme ho nájsť každý sám za seba. Netrápte sa zbytočnosťami, užívajte si čas, ktorý máte a získavajte nové zážitky alebo spoznávajte nových ľudí a nové miesta. Uvidíte, že pocit šťastia sa dostaví.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako bojovať so syndrómom vyhorenia?

Máte pochmúrnu náladu, žiadnu energiu ani motiváciu? Ste frustrovaný a neustále sa cítite vyčerpaný? Možno sa už dostal aj k vám. Tichý zabijak, ktorý vás pomaly oberie o radosť zo života a zničí vám psychické aj fyzické zdravie. Je to syndróm vyhorenia.

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Je váš kolega psychopat? Ako to spoznáte?

Vzťahy na pracovisku sú rôzne. Máte super šéfa a skvelých kolegov? Môžete sa považovať za šťastlivca. Nie všetci majú toľko šťastia. Niekedy dokonca môžu aj pochybovať o duševnom zdraví svojich kolegov. Ako spoznať, či váš kolega nie je z druhej skupiny?

Ďalšie články