Je váš kolega psychopat? Ako to spoznáte?

Vzťahy na pracovisku sú rôzne. Máte super šéfa a skvelých kolegov? Môžete sa považovať za šťastlivca. Nie všetci majú toľko šťastia. Niekedy dokonca môžu aj pochybovať o duševnom zdraví svojich kolegov. Ako spoznať, či váš kolega nie je z druhej skupiny?

Psychopat. Slovo, ktoré väčšine ľudí evokuje obraz zločinca s duševnou poruchou. Dnes ním ale často označujeme kohokoľvek, či je to sused alebo kolega, či vodič vo vedľajšom aute. Ale používame ho správne? Vo väčšine prípadov nie. Ako teda rozoznáte, či je váš kolega ozajstný psychopat?

Kto je psychopat?

Nemusí to byť práve šialenec, ktorý dokáže zaútočiť na nič netušiacu obeť. Väčšinou ide len o ľahšiu duševnú úchylku, pri ktorej sa prejavujú plytké emócie a tiež znížená hranica strachu, ale takisto odolnosť voči stresu, žiadna empatia, žiadny pocit viny či povrchný charakter a sklony k manipulácii, nezodpovednosti alebo impulzívnosti a antisociálnemu správaniu.

Nie je nutné hneď panikáriť, ak niektoré príznaky vidíte aj na sebe.

Ako ho spoznať?

Kolegov, u ktorých by sme boli radšej, keby sme ich nikdy nestretli, máme asi všetci. Či už boli vulgárny, hrubý alebo sa s nimi nedalo vyjsť. Nemohol však medzi nimi byť v skutočnosti aj psychopat? Tu je niekoľko znakov, ako ho spoznáte.

- Manipulácia a lož

Väčšina psychopatov je veľmi dobrých v manipulácii a klamstvách. To potvrdzuje aj to, že často sú to až patologický klamári. Nerobí im problém pripísať si zásluhy za iných, ale v prípade problému alebo nezdaru sa držia späť a nikdy nie sú na vine oni.

- Žiadny pocit viny

Keďže psychopat má veľmi plytké alebo žiadne emócie, chýbajúci pocit viny nie je žiadnym prekvapením. Ich pravú povahu si často ľudia vôbec nevšimnú až dokiaľ sa neprejaví, práve kvôli skvelej manipulácii.

Žiadna empatia = žiadne svedomie. Psychopat nebude chcieť prevziať zodpovednosť za svoje činy a vinu bude hádzať na druhého.

- Prehnané sebavedomie

Sami o sebe si myslia, že sú stredom celého vesmíru a pravidlá pre nich neplatia. Často sú arogantný a príliš sa sústredia na seba. Myslia si, že oni sú najlepší a sebadôvera im veru nechýba. Ani nepriestrelné dôkazy s ním nepohnú a každého bude presviedčať o svojej pravde.

- Sadistické zámery

Toto je asi najistejší spôsob ako spoznať, či je niekto psychopat. Krutá povaha vám napovie veľa. Z človeka môže vyžarovať až strašidelný rešpekt a mnohokrát desí iných ľudí svojimi reakciami vo vyhrotených situáciách.

Motivácia strachom než rešpektom je jedným zo znakov psychopata. Už viete, či je váš šéf len prísny alebo či je to psychopat?

- Šarm

Možno už viete, že mnoho ľudí, ktorý sú agresormi, napríklad páchajú domáce násilie, sa nám javia ako tí, u ktorých by to nikto nepovedal. Šarm a očarujúce správanie alebo zdvorilosť im najmä na začiatku vzťahu nechýba. Psychopat jednoducho vie vytvoriť dobrý dojem. Ak však dosiahnu, čo chceli a už ho nepotrebujú, ukážu svoju pravú tvár.

- Je to parazit

Keďže myslí len seba a svoj cieľ, môžeme ho označiť za parazita. Svojím správaním to väčšinou len potvrdzuje – nezáleží mu na iných, chce len uspokojiť svoje potreby a je ochotný pre to urobiť čokoľvek.

- Nuda

Sťažuje sa váš kolega na neustálu nudu? Iste, môže to len znamenať, že to nie je práve vhodná práca preňho, ale môže to byť aj znak psychopatie. Psychopat stále hľadá niečo nové, od činností až po nové podnety v živote. Rýchlo sa začne nudiť.

- Problémy už v detstve

Vedeli ste, že väčšina psychopatov sa prejavuje už v detstve? Že už v škôlke to boli oni, ktorý šikanovali druhé deti? Niet divu, že ak im to prešlo vtedy, prinesú si to zo sebou aj do dospelosti a do práce.

Či už ide o klamstvá, krádeže, podvody alebo absenciu v práci. Mnohé problémy s nimi zostanú až do dospelosti.


Tak čo? Našli ste medzi svojimi kolegami nejakého psychopata? Nie? Máte šťastie. Psychopatiu dokáže diagnostikovať len odborník, ale podľa niekoľkých symptómov, to môžete spoznať aj vy. Ak ste predsa len našli medzi kolegami psychopata, možno bude lepšie poobzerať sa po novej práci. Skúste prehľadať ponuku voľných pracovných miest. Alebo ohodnoťte svojho zamestnávateľa a povedzte ostatným, čo ste spozorovali vo vašej práci.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Výpoveď a ako na ňu

Už vás to v práci nebaví? Cítite, že sa už nikam nepohnete? Alebo už neviete vystáť svojho šéfa či kolegov? Možno jednoducho potrebujete zmenu. Ak už sa v práci necítite dobre alebo chcete skúsiť niečo nové, je čas to skončiť.

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Ďalšie články