Chcete si privyrobiť k dôchodku? Od júla platí nová odvodová výnimka

Penzisti a dôchodcovia, ktorí si budú v tomto roku chcieť privyrobiť dostanú odvodovú výnimku do 200 €. Rovnako ako študenti, tak do tejto sumy nemusia platiť žiadne odvody. O koľko sa vám zvýši dôchodok vďaka práci?

Od nového roku už sa stihlo zaviesť niekoľko zmien, medzi nimi aj vyšší minimálny dôchodok alebo dôchodkový vek. Okrem toho do platnosti vstúpili od 1. mája aj ďalšie zmeny ako vyššie príplatky alebo nové povinnosti pre zamestnávateľov.

Koľko získate naviac k dôchodku?

Či už ste starobný, predčasný alebo invalidný dôchodca, môžete si k vášmu dôchodku niečo málo privyrobiť. V roku 2018 začne platiť nová odvodová výnimka pre dôchodcov, ktorých zárobok do 200 €, teda 2400 € ročne, nebude podliehať odvodom. Rovnaká výnimka platí aj pre študentov. Ak teda budete pracovať na dohodu a zarábať budete 200 € mesačne, budete platiť len daň z príjmu 38 €.

Tento zárobok sa vám však už nepočíta do dôchodku, keďže neplatíte dôchodkové poistenie.

Po novom aj pre predčasných dôchodcov

Ak ste poberateľom predčasného dôchodku, doteraz ste ho nemohli poberať a zároveň aj pracovať. Od 1. júla 2018 to je však minulosť a pracovať môžete aj vy. Pozor si však musíte dať na výšku zárobku, teda maximálne do už spomínaných 200 €, z ktorých nebudete platiť sociálne odvody.

Zarobili ste viac ako 200 €?

Môže sa stať, že zarobíte o niečo viac ako 200 €. V takom prípade však platíte už aj odvody, ale len z rozdielu medzi sumou 200 € a tým, čo ste zarobili. Presiahli ste ročne 2400 € zárobok? Nezľaknite sa, ak vám sociálna poisťovňa stopne predčasný dôchodok. V nasledujúcom roku vám ho znova obnoví a zúčtuje.

Máte dôchodkový vek, ale nepožiadali ste o dôchodok?

Ak aj po dosiahnutí dôchodkového veku pracujete, máte nárok na zvýšenie dôchodku, ktorý by vám ku dňu dosiahnutia dôchodkového veku patril. Ako zistíte o koľko sa vám dôchodok zvýši? Zvýšenie sa odvíja od mzdových bodov, ktoré ste po dosiahnutí dôchodkového veku získali a aktuálnej výšky dôchodku, ktorý by vám náležal.

Pracujúci dôchodca má aj výhody

Mnoho ľudí, ktorí poberajú niektorý z dôchodkov si prilepšuje prácou na dohodu alebo inak. Vedeli ste však, že ak na dôchodku pracujete, máte aj niekoľko výhod? Môžete si napríklad vďaka práci zvýšiť svoj dôchodok, avšak len v prípade, ak pracujete na TPP alebo je váš zárobok vyšší ako 200 €. Dôchodok sa zvyšuje za obdobie, kedy ešte zvýšený nebol.

Na zvýšenie dôchodku máte nárok či pracujete na dohodu alebo trvalý pracovný pomer.

Ďalšie výhody vyplývajú najmä z toho, či pracujete na dohodu alebo TPP. Viac práv majú podľa zákonníka práce práve zamestnanci na TPP ako dohodári, ktorým niektoré z nich chýbajú. Dôchodca pracujúci na dohodu tak napríklad príde o dovolenku, stravné lístky alebo nemocenské.

Platíte nemocenské?

Aj zo zárobku do 200 €, ktorý podlieha odvodovej výnimke, budete platiť nemocenské poistenie. Počas PN-ky tak dostanete dôchodok aj nemocenské dávky. Naopak však už neplatíte poistenie v nezamestnanosti, preto ak poberáte dôchodok, nebudete môcť poberať dávku v nezamestnanosti. V prípade nemocenskej platí u dôchodcov rovnaké pravidlo ako u iných zamestnancov, teda, že nárok naň vám vznikne po 7 dňoch ochrannej lehoty.

Vyššie dôchodky v roku 2018

Od nového roku prišlo aj na zvyšovanie dôchodkov. Tie sa zdvihli o minimálnu sumu 8,40 €. Zvyšovať sa bude o pevnú sumu dôchodkovej inflácie. Niektorí dôchodcovia si vďaka tomu prilepšia aj omnoho vyššou sumou. O zvýšenie nemusíte žiadať, Sociálna poisťovňa vám ho zvýši a prepočíta automaticky, pričom prvé zvýšenie ste mohli dostať už 31.3.2018. Vyplatené zvýšenie však bude spätne a o nič neprídete.


Nezabudnite, že odvodová výnimka pre dôchodcov platí len do sumy 200 €. Platiť začne až od 1. júla 2018. Tiež však nedostanete celú sumu 200 €, ale táto bude ešte zdanená, reálne si tak k dôchodku môžete prilepšiť o 162 €. Táto suma sa však už do dôchodku nepočíta, preto na základe neho nemôžete žiadať o zvýšenie dôchodku. Naopak, ak ste dosiahli dôchodkový vek, ale stále pracujete, nárok na zvýšenie dôchodku máte, či už pracujete na dohodu alebo TPP. Pozor by si mali dať najmä predčasní dôchodcovia, ktorých sa síce výnimka týka tiež, ale akonáhle budete mať plat, z ktorého vám vznikne dôchodkové poistenie, váš predčasný dôchodok sa stopne.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

O koľko sa v roku 2018 zvýši dôchodok?

Určite to poznáte. Výška dôchodku nie je vždy dostatočná na to, aby pokryla všetky náklady. Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje. Ale nestrachujte sa. Rok 2018 prináša aj zvýšenie starobných alebo predčasných dôchodkov.

Daňové priznanie u dohodárov a študentov 2018

Možno ste si chceli privyrobiť. Možno ste boli na letnej brigáde. Pracovali ste pravdepodobne na dohodu. Vo väčšine prípadov daňové priznanie ako študent alebo dohodár riešiť nemusíte. Avšak niekedy sa ten dlhý rad na úrade nevyhne ani vám.

Dohoda o pracovnej činnosti: Zmeny v roku 2018

Pracujete na dohodu o pracovnej činnosti? Aké sú jej náležitosti? Kedy sa s ňou stretnete a koľko si môžete zarobiť? Všetko, čo potrebujete vedieť o dohode o pracovnej činnosti sa dozviete v tomto článku.

Ďalšie články