Dohoda o pracovnej činnosti: Zmeny v roku 2018

Pracujete na dohodu o pracovnej činnosti? Aké sú jej náležitosti? Kedy sa s ňou stretnete a koľko si môžete zarobiť? Všetko, čo potrebujete vedieť o dohode o pracovnej činnosti sa dozviete v tomto článku.

Dohodu o pracovnej činnosti môže uzatvoriť ktokoľvek. Musí však byť písomná a obsahovať dohodnutú prácu, odmenu za ňu a časové rozmedzie dohody. Na základe tejto dohody môžete vykonávať rôznu prácu, ale len v obmedzenom rozsahu.

Koľko hodín môžeš maximálne odpracovať?

Počet hodín, v prípade, že pracuješ na dohodu o pracovnej činnosti, môže byť maximálne 10 hodín týždenne. Uzatvárajú sa len na dobu určitú, najviac na 12 mesiacov. Potom sa môže spísať nová dohoda. Za celý kalendárny rok však rozsah nie je limitovaný.

Čo by dohoda mala obsahovať?

Určite by mala byť písomná. Obsahovať by mala druh dohodnutej práce (napríklad pomocné administratívne práce), ďalej dohodnutú odmenu za prácu (väčšinou uvedená ako hodinová mzda), pracovnú dobu a čas, na ktorý sa dohoda uzatvára.

Uzavrieť by sa mala najneskôr deň pred nástupom do práce, teda dňom uvedenom v dohode.

Ako môžem ukončiť prácu na DPČ?

Ukončiť prácu na DPČ môže zamestnanec aj zamestnávateľ. A práve v ukončení je výhoda, ktorú DPČ poskytuje zamestnávateľovi. DPČ môžete ukončiť aj okamžite, avšak len v prípadoch, kedy je okamžite možné skončiť aj trvalý pracovný pomer. Spôsob, akým ukončíte prácu si môžete dohodnúť aj priamo v dohode o pracovnej činnosti alebo automaticky skončí dňom, dokedy je dohoda uzatvorená.

Ukončenie je jednoduché

Môžete ju ukončiť aj jednostranne, bez udania dôvodu. Plynie vám však aj výpovedná doba 15 dní, a to odo dňa doručenia výpovede druhej strane.

Koľko si môžem zarobiť?

Ak pracujete na dohodu o pracovnej činnosti, tiež sa na vás vzťahuje ustanovenie o minimálnej mzde. Odmenu za prácu by vám zamestnávateľ mal vyplatiť najneskôr do konca mesiaca po tom, v ktorom ste prácu vykonali.

V roku 2018 dostanete mzdu minimálne 2,75 €. Celková minimálna mzda je 480 €.

Ako je to s odvodmi?

Ak nie ste študent alebo poberateľ dôchodku, platíte z dohody o pracovnej činnosti odvody Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni rovnako, akoby ste boli zamestnaný na trvalý pracovný pomer, teda 10 % zdravotné poistenie a 25,2 % sociálne.

Existujú výnimky?

Výnimku tvorí príjem do 200 € mesačne, teda ak ste pod touto hranicou neplatíte odvody. Pozor však na dohodnutú výšku odmeny, pretože ak je stanovená na 200 €, tak odvody z dohody o pracovnej činnosti zaplatíte aj keď ste toľko nezarobili.

Rozdiel medzi DPČ a DVP

Tieto dve dohody sú takmer rovnaké, no predsa iné. Náležitosti sa líšia najmä v uvedení druhu práce. Zatiaľ čo u DPČ, teda dohody o pracovnej činnosti, máte uvedený druh práce, ktorú budete vykonávať, v dohode o vykonaní práce, teda DVP, máte uvedenú presnú pracovnú úlohu, ktorú máte vykonať. Dohoda o vykonaní práce v roku 2018 je tiež obmedzená počtom hodín, ktoré môžete ročne odpracovať, a to maximálne 350 hodín ročne. Ďalším rozdielom je aj to, že odmena pri DVP môže byť vyplácaná nepravidelne.

Ťažšie ukončenie

U dohody o vykonaní práce v roku 2018 je podstatne ťažšie ju ukončiť a podať výpoveď zo strany zamestnanca. Do úvahy pripadá dohoda o ukončení práce so zamestnávateľom.


Mnoho zamestnávateľov si väčšinou nemôže vybrať, ktorú z dohôd využije, keďže už zo zákona je vymedzené, ktorá sa kedy používa. Najväčší rozdiel je v maximálnom možnom odpracovanom čase. Všeobecne by sme mohli povedať, že s DPČ sa stretávame častejšie. Použitie tej ktorej dohody však záleží na mnohých faktoroch, napríklad, či je potrebné priebežne vykonávať prácu alebo pôjde skôr o jednorazovú prácu.

Ešte stále hľadáte to pravé miesto pre vás? Pozrite si ponuku voľných miest a určite si niečo vyberiete. Pracovali ste na dohodu o pracovnej činnosti? Aké sú vaše skúsenosti? A aký vzťah ste mali so zamestnávateľom? Ohodnoťte ho a povedzte nám svoj názor.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Práca na dobu určitú. Čo o nej potrebujete vedieť?

Prešli ste dlhou cestou od životopisu, cez úspešný pohovor, až po výsledné podanie ruky a nástup do práce. Keď sa však pozriete na pracovnú zmluvu, uvidíte tam spojenie „doba určitá“. Čo to pre vás znamená? Vysvetlíme vám to.

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Ďalšie články