O koľko sa v roku 2018 zvýši dôchodok?

Určite to poznáte. Výška dôchodku nie je vždy dostatočná na to, aby pokryla všetky náklady. Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje. Ale nestrachujte sa. Rok 2018 prináša aj zvýšenie starobných alebo predčasných dôchodkov.

Povedzme si najprv, kto má na dôchodok nárok. Po odpracovaní určitého počtu rokov sa z vás stane dôchodca. Môžete tak poberať starobný dôchodok. Do dôchodku môžete ísť aj predčasne, ale len v prípade, ak ste už odpracovali aspoň 15 rokov a do dôchodkového veku vám zostávajú maximálne 2 roky. Starobný dôchodok má takmer rovnaké podmienky. Rozdiel je len v tom, že naň pôjdete až po dosiahnutí dôchodkového veku. A deň po dni sa môže nárok na predčasný dôchodok zvýšiť.

Koľko budete mať na život?

U predčasného dôchodku je ešte jedna podmienka. A to tá, že váš dôchodok musí byť 1,2x vyšší ako životné minimum, ktoré je 199,48 €. Starobný dôchodok môže byť v rozmedzí od 76 € a môže narásť až do tisícov. Platí, že čím viac odpracujete, tým vyšší budete mať dôchodok. Závisí však aj na výške zárobku. Samozrejme, druhov dôchodku je viac. Okrem starobného a predčasného, môžete mať vdovský, invalidný alebo sirotský.

Vyskúšajte kalkulačku

Chceli by ste si spočítať koľko presne na dôchodok dostanete? Využite kalkulačku Sociálnej poisťovne a zistite to.

Zvyšovanie. O koľko?

Od 1. januára tohto roku sa dôchodky budú zvyšovať. O koľko to bude? To závisí na tom, aký dôchodok poberáte a aká je jeho výška. Prečo? Pretože zvyšovanie prebehne na základe dôchodcovskej inflácie.

Čo je to dôchodcovská inflácia?

Dôchodcovská inflácia je percento, ktoré nám ukazuje medziročný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov.

Táto inflácia je vypočítaná na 0,9 %. Podľa tohto čísla sa tak budú zvyšovať dôchodky. Po novom však bola stanovená aj pevná suma, a to 2 % z priemerného dôchodku. Minimálne si tak dôchodcovia polepšia o 8,40 €.

Ako si vypočítate zvýšenie dôchodku?

Možno sa to zdá komplikované, ale verte, že nie je. Jednoducho si zoberte výšku svojho dôchodku, napríklad 400 €.

Príklad:

Keďže primárne by sa dôchodky mali zvyšovať o dôchodcovskú infláciu, teda 0,9 %, dostanete o 3,60 € viac. Podľa nového zákona však berieme v úvahu aj druhé číslo. To sú práve 2 % z priemerného dôchodku, teda 8,40 €. Dôchodok sa vám zvýši o tú sumu, ktorá je vyššia. V tomto prípade o 8,40€.

Ak máte viac ako 1000 € dôchodok, kde po zvýšení o infláciu dostanete naviac 9 € a viac, dôchodok vám porastie práve o túto sumu, keďže je vyššia ako minimálna valorizácia o 2 %. Pre tých, ktorých dôchodok presahuje 1000 €, bude zvyšovanie závisieť na dôchodcovskej inflácii.

Kto sa na zvýšenie dôchodku môže tešiť?

Zvyšovanie dôchodkov zasiahne všetkých, ktorí do dôchodku odišli pred rokom 2004. Všetky dôchodky sa budú prerátavať individuálne. Nemusíte nikam chodiť ani žiadať. Sociálna poisťovňa už s prerátavaním začala od začiatku roku a pokračovať bude do 31. októbra 2018.

Rozhodnutie, či máte alebo nemáte nárok na zvyšovanie dôchodkov, bude Sociálna poisťovňa zasielať postupne podľa dátumu narodenia dôchodcov od najstarších.

Čo všetko vám náleží?

Ak máte nárok na zvýšenie dôchodku, vyplatí sa vám celá suma, ktorá vám náleží od 1. januára 2018. Zvýšenie si môžete vypočítať aj pomocou prepočtu Sociálnej poisťovne.


Zvyšovanie minimálneho dôchodku nie je jedinou zmenou v roku 2018. Pozrite si preľad zmien na rok 2018 a buďte v obraze.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Kedy pôjdeme do dôchodku?

Určite to poznáte aj vy. Pracujete a pracujete a zrazu zistíte, že si nestihnete užiť ani ten dôchodok. Vek, kedy by ste už boli najradšej doma a užívali si rodinu, vnúčatá a zaslúžený odpočinok sa stále posúva. Kedy teda pôjdeme do dôchodku?

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Nemocenské dávky a náhrada mzdy na PN

Ste chorý? Nemusíte sa báť, že zostanete bez príjmu. Máte nárok na nemocenské dávky. Kto vám ich vyplatí a čo všetko k tomu potrebujete sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Ďalšie články