Daňové priznanie u dohodárov a študentov 2018

Možno ste si chceli privyrobiť. Možno ste boli na letnej brigáde. Pracovali ste pravdepodobne na dohodu. Vo väčšine prípadov daňové priznanie ako študent alebo dohodár riešiť nemusíte. Avšak niekedy sa ten dlhý rad na úrade nevyhne ani vám.

Kedy podávate priznanie z práce na dohodu?

Ak ste zamestnanec a váš príjem je vyšší ako 1 901,67 €, musíte riešiť daňové priznanie. Rovnaká podmienka platí aj u tých, ktorí v minulom roku pracovali na dohodu.

Ak ste pracovali na dohodu a zarobili ste viac ako 1 901,67 €, podávate daňové priznanie aj vy.

Prečo podať daňové priznanie, keď ste zarobili menej?

Aj z dohody vám môžu strhávať preddavky na daň. Preto sa vyplatí podať si daňové priznanie aj v prípade, že ste sa nedostali nad hranicu stanovenú pre podanie priznania. V tomto prípade vám bude vypočítaný preplatok, ktorý ste na daniach, teda na preddavkoch na dane, zaplatili. Túto sumu vám potom vrátia naspäť.

NEZABUDNITE!

Daňové priznanie za rok 2017 musíte podať najneskôr 3.4.2018, pričom do tohto dátumu ho musíte aj zaplatiť.

Ako sú na tom študenti?

U študentov platí rovnaká situácia. Teda ak si zarobia viac ako 1 901,67 €, podávajú daňové priznanie. Rovnako platí aj situácia, ak si si ako študent zarobil menej ako stanovenú hranicu. Tiež je výhodné podať daňové priznanie, ak vám boli strhávané preddavky na daň. Vďaka podanému daňovému priznaniu môžete dostať určitú čiastku späť.

Preplatok na dani vám však vrátia len v prípade, že je vyšší ako 5 €. Toto platí ako u dohodárov, tak u študentov.


Ak ste si zarobili menej ako 1 901,67 €, môžete svojho zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie, a to do 15. februára 2018. Nezabudnite aj na to, že v daňovom priznaní musíte uviesť všetky príjmy, teda aj príjem napríklad z prenájmu či inej činnosti. Vo väčšine prípadov za vás daňové priznanie rieši zamestnávateľ, ak však máte dvoch zamestnávateľov alebo si popri trvalom pracovnom pomere privyrábate na dohodu, daňové priznanie už musíte riešiť sami.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Daňové priznanie za rok 2017

Daňové priznanie už nám dýcha na krk. Zdanenie príjmov sa týka osôb, ktoré v roku 2017 vykázali príjem v určitej výške. V akej? Do kedy musíte daňové priznanie podať? A kedy sa vám zdanenie vyhne?

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Ďalšie články