Čistenie podlahy vôbec nemusí byť žiadna drina

Nezáleží na tom, či máte doma drevenú podlahu, laminát či vinyl, čistiť musíte úplne všetky. Veď napokon, samé sa to neurobí, však?

Každý druh podlahovej krytiny si samozrejme vyžaduje aj celkom odlišnú starostlivosť. Ponúkame vám zopár tipov, ako to zvládnete raz-dva.

Starostlivosť o podlahy

Hneď na začiatok treba povedať, že vlhkosť alebo dlhodobé pôsobenie vody nesvedčí ani jednému druhu podlahy. Spôsobiť môže podmáčanie podlahovej krytiny, vznik plesní alebo dokonca začernanie spojov medzi lamelami drevených alebo laminátových podláh. Bez ohľadu na typ podlahy, by ste mali dlažbu najskôr dôsledne vyzametať alebo povysávať a až následne na to poriadne povytierať handrou alebo mopom, z ktorých by rozhodne nemala kvapkať voda. Ako spoznáte, či ste to s vodou neprehnali? Jednoducho. Pri správnom množstve vody by mala byť podlaha do minúty od vytretia suchá. Na čistenie pritom nikdy nepoužívajte kefy či drôtenky, ktoré by mohli povrch nezvratne poškodiť.

Laminátová podlaha

Máte doma laminátovú podlahu? Tak potom by ste mali mať na pamäti toto:

  • Ak chcete, aby vaša podlaha vyzerala dlho ako nová, pravidelnému zametaniu či vysávaniu sa nevyhnete.
  • Snažte sa zabrániť príliš častému umývaniu podláh, nadmerné množstvo vody laminátu nesvedčí, ba práve naopak. Môže spôsobiť jeho vydúvanie.
  • Podlahu sa vždy snažte poutierať do sucha, alebo minimálne tak, aby na nej neostali zvyšky vody.
  • Zabudnite na prípravky, ktoré obsahujú ochranné vrstvy ako je napríklad lesk alebo vosk. Mohli by ste tak znemožniť jej čistenie a tiež odstraňovanie škvŕn.

Drevená podlaha

Určite sa medzi nami nájdu aj takí, ktorí nedajú na drevenú podlahu dopustiť. Starostlivosť o ňu je o niečo náročnejšia, výsledok však rozhodne stojí za to. Pozor by ste si mali dať na toto:

  • Aby ste ju držiavali bez prachu a špiny, podobne ako tú laminátovú, aj túto treba pravidelne zametať a vysávať.
  • Drevená podlaha je pomerne náchylná na poškriabanie, nohy stoličiek, stolíka či iného nábytku sa preto odporúča podlepiť niečím mäkkým, vďaka čomu zabránite ich mechanickému poškodeniu.
  • Drevo je veľmi náchylné na vlhkosť a vodu, preto na jej čistenie využívajte nie mokrý, ale len vlhký mop či handru. Drevo by totiž mohlo napučať a nepekne sa vyduť.

V prípade, že ste majiteľom drevenej podlahy, iste sa vám už niekedy stalo, že aj po tom, čo ste ju dôkladne vyleštili, vôbec tak pekne nevyzerala. S najväčšou pravdepodobnosťou je vinníkom váš mop. Umývanie drevenej podlahy je oveľa krajšie, ak naň použijete plochý mop s mikrovlákna, ktorý po sebe nezanecháva žiadne nite ani fľaky. Ak ho navyše po každom použití preperiete v teplej vode, výsledok bude dokonalý.

Ak je vaša podlaha aj napriek týmto opatreniam stále fľakatá, chyba tiež môže byť v správnom čistiacom prostriedku. Kvalitný čistič podlahy je alfou a omegou a určite sa na ňom v žiadnom prípade neoplatí šetriť. Prostriedok by mal byť pritom určený priamo na drevo, v opačnom prípade by ste si mohli parkety zničiť.

Náš tip: Okrem samotného čistenia podlahy by ste nemali zabúdať ani na jej dezinfekciu. Pozor by ste si mali dať o to viac, ak máte doma dieťatko, ktoré sa práve učí loziť. Kvalitné dezinfekčné prostriedky na podlahu nájdete aj v online drogérií Drogerka.sk.

Vinylová podlaha

Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že správnou starostlivosťou o podlahy viete značne predĺžiť jej životnosť. Bohužiaľ, to isté platí aj naopak. V tomto článku sme nezabudli ani na majiteľov vinylovej podlahy. Čo by ste mali o jej čistení vedieť?

- O tento typ podlahy by ste sa mali pravidelne starať. Vďaka pravidelnému ošetrovaniu totiž vytvoríte na jej povrchu ochranný film, ktorý sa postará o jej vyššiu odolnosť a krajší vzhľad.

- Ak sa pýtate, čo znamená pravidelná starostlivosť, odpoveď nájdete práve v tomto bode. Pod pojmom pravidelné ošetrovanie rozumejte údržbu, na ktorú použijete špeciálne ochranné prostriedky na vinyl. Siahať by ste po nich mali aspoň raz za mesia.

- Rovnako, ako to bolo pri laminátových parketách, ani pri tomto type podlahy by nemali po jej čistení zostávať mláky vody.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Rekreačné poukazy pre zamestnancov: Na dovolenku aj letný tábor

Príspevok na rekreáciu alebo tzv. Rekreačné poukazy môžete žiadať už od 1.1.2019. Na koho čakajú zmeny? A ako to celé funguje? Na zamestnávateľov čakajú nové povinnosti a nie každý zamestnanec má na poukazy nárok.

Podpora v nezamestnanosti: Ako ju získať, ak ste pracovali v zahraničí?

Ste nezamestnaný? Či už ste odišli sami alebo nedobrovoľne, možno vám vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Evidujte sa na úrade práce a požiadajte Sociálnu poisťovňu o svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

Uchádzačom by na pohovore nemalo chýbať zdravé sebavedomie, tvrdí Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl

Aká vlastnosť na Vás u kandidáta počas pohovoru zaúčinkuje? A ako sa odlíši od stovky ďalších uchádzačov? Toto, aj mnoho iného Vám zodpovie Tomáš Bezák v nasledujúcom rozhovore.

Ďalšie články