Tipy ako si privyrobiť a mať v peňaženke niečo navyše

Máte síce prácu, no vaša výplata zmizne skôr než by ste chceli? Privyrobte si peniaze navyše k výplate a prestaňte sa strachovať, že budete zase v mínuse. Prezradíme vám pár tipov, ako si privyrobíte aj niekoľko stoviek eur.

Chcete si privyrobiť k výplate popri zamestnaní alebo si prilepšiť k materskej či dôchodku? Alebo snívate o vlastnom podnikaní, bohatstve a o tom, že si budete užívať bezstarostný život? Vďaka internetu dnes takmer všetko funguje online a práca z domu preto nie je takmer žiadny problém. Privyrobiť sa dá aj pár stoviek mesačne.

Nezabudnite na dane!

Ak pracujete pre dvoch zamestnávateľov, budete podávať daňové priznanie. To podáva každý, koho príjem presiahol nezdaniteľnú časť základu dane, čo je 319,17 € mesačne.

Ako si privyrobiť?

Internet je dnes vládcom všetkého. Vďaka nemu si tiež dokážeme niečo málo privyrobiť. Skúsiť to môžete napríklad predajom svojich výrobkov a produktov, môžete vďaka nemu niekoho doučovať, vytvoriť online kurz alebo môžete založiť blog a zarábať si prostredníctvom neho. Dnes sú stále žiadanejšie aj služby v oblasti grafiky, online marketingu alebo sociálnych sietí či vytváraní obsahu a textov.

Pozor na čo klikáte

Narazili ste na inzerát, ktorý sľubuje stovky eur za obyčajné klikanie na reklamy? Alebo vám domov príde kopa papierov, ktoré budete kompletizovať? Možno budete za peniaze vypĺňať dotazníky a rôzne prieskumy. Na podobné inzeráty si dajte pozor. Spoznáte ich aj podľa toho, že im často chýba niektorý zo základných údajov ako kontakt alebo adresa.

Pár tipov, ako získať peniaze naviac

Takže ste sa rozhodli, že si chcete privyrobiť, ale nechcete naletieť ani robiť nič podradné. Ako na to?

1. Investujte

Ak sa trochu orientujete vo svete financií, skúste investovať. Samozrejme, u nás na Slovensku to možno nie je najrozšírenejší spôsob, ako si privyrobiť, ale funguje to. Ak máte niečo našetrené, investujte napríklad do nehnuteľností. Napríklad, ak kúpite byt, nemusíte v ňom bývať, ale môžete ho prenajímať. Viete, čo je to Airbnb? Vďaka tomu môžete byt alebo dom prenajímať aj krátkodobo turistom, ktorí vaše mesto navštívia. Alebo ho prenajmite dlhodobo klasickým spôsobom.

Výhoda prenájmu cez Airbnb?

Ubytovanie tu hľadajú najmä zahraniční turisti, ktorí sú často ochotní zaplatiť aj vyššiu sumu než domáci.

2. Blogujte

Tému blogu sme už trošku nakúsli. Založiť si ho môže každý a nie je to vôbec ťažké. Hlavné však je, aby ste mali o čom písať a aby ste prispievali pravidelne. Nekopírujte ale konkurenciu a snažte sa prísť s niečím originálnym. Ale hlavne, buďte svoji a nevydávajte sa za niekoho iného, čitateľ to nakoniec spozná.

Kvalitný a originálny obsah je dôležitý. Rovnako počítajte s tým, že vybudovať si blog, ktorý zarába, nie je jednoduché a určitý čas vám to zaberie. A ak chcete mať profesionálny blog, je potreba doň aj niečo málo investovať.

3. Buďte freelancer

Toto cudzo znejúco slovo je vlastne veľmi jednoduché. Ak ste freelancer, ste človek na voľnej nohe. Výhodou je, že si môžete pracovný čas nastaviť ako potrebujete a sami si určiť, na čom budete pracovať. Situácia je dnes taká, že firmy často núti zadať niektoré práce práve takýmto ľuďom a nie svojim zamestnancom. Nevýhodou však je, že k tomu často potrebujete živnostenský list alebo IČO.

Ako freelancer môžete pracovať napríklad ako textár, grafik, copywriter, alebo aj správca sociálnych sietí či fotograf.

4. Napíšte knihu

Už od detstva snívate, že napíšete knihu? Tak poďte do toho. Na knihe môžete pracovať aj po práci, všetko, čo potrebujete je mať nápad a pustiť sa do toho. Je jedno, či sa rozhodnete pre beletriu alebo niečo náučné. Môžete napísať aj krátky e-book plný rôznych rád a ponúknuť ho čitateľom napríklad prostredníctvom blogu.

Nevyhovárajte sa, že nemáte ten správny nápad, nemáte čas alebo nie je tá správna doba alebo sa vám nechce a ste unavený. Ak chcete písať, tak píšte, je jedno kde a čo, svoj štýl aj príbeh postupne zdokonalíte. Začať môžete len s krátkymi poviedkami.

5. Predávajte

Aj vy si každé ráno hovoríte, že si nemáte čo obliecť, no pritom vám skriňa praská vo švíkoch? Alebo nakupujte vo veľkom a neviete, čo s takým množstvom budete robiť? Predajte ho. Pretrieďte si šatník a nepotrebné veci predajte. Existuje veľa internetových obchodov, ktoré vám takýto predaj umožnia.

6. Talent za peniaze

Máte talent na ručné práce, pečenie a zdobenie tort alebo ste zdatný programátor či fotograf? Predajte svoj talent. Napríklad svoje fotky môžete nahrať na rôzne fotobanky, ktoré vám za fotky zaplatia, teda za počet stiahnutí. Alebo pečte torty na zákazku či naprogramujte web.

Dajte si však pozor, aby ste mali všetko na poriadku. Nie je nič horšie, ako keď vás prídu skontrolovať z úradov, lebo niekto spomenul, že pečiete úžasné torty a vy nemáte potrebné papiere a teda to de facto robíte na čierno, keďže svoj príjem nezdaňujete.


Rada na záver? Vždy si skontrolujte či máte všetky potrebné doklady a papiere. Nezabudnite, že u niektorých činností potrebujete mať živnosť alebo byť OSZČ. Tiež si dajte pozor na to, kedy budete svoj príjem zdaňovať. Pozor by ste si mali dať aj na ponuky a rôzne pochybné inzeráty ponúkajúce prácu ako klikanie na reklamy alebo vyplňovanie dotazníkov. Často sa v takých inzerátoch objavujú gramatické chyby, príliš rýchlo zarobíte veľa peňazí alebo po vás niekto chce vstupný poplatok.

Vyberať si môžete aj ponuky práce na doma ako napríklad menšie grafické práce či práve písanie textov alebo ľahká administratíva. Niektoré z nich môžete robiť aj na dohodu. Vyberajte správne.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ako zarábať z domu? 10 tipov pre každého

Policajt, hasič či princezná. Každý z nás ako dieťa sníval o svojom budúcom povolaní. Málokomu sa však podarí svoje sny preniesť aj do reálneho života. A čo vy? Možno ešte stále hľadáte. Pre vás máme zopár tipov na prácu, ktorej sa môžete venovať z domu.

Žiadate o vyšší plat? Argumenty a načasovanie sú dôležité

Kto z nás by nechcel vyšší plat. Možno vás aj napadlo si oň požiadať, ale nevedeli ste ako? Mysleli ste si, že by vás šéf nepočúval? Alebo že by si o vás dokonca myslel niečo zlé? Ako si správne požiadať o zvýšenie platu vám povieme v tomto článku.

Ďalšie články