Priemerná mzda na Slovensku je vyššia než 1000 €

Zvyšovanie priemernej mzdy nie je žiadna novinka. Za rok 2018 však priemerná mzda stúpla o viac ako 50 €. A aj keď sme prekročili hranicu 1000 €, stále sú v priemernej mzde veľké rozdiely medzi jednotlivými krajmi.

V minulom roku sme zaznamenali zvýšenie minimálnej mzdy ako aj rôznych príplatkov za sviatky, nočnú alebo za prácu cez víkend. Dokonca sme prvýkrát prekročili hranicu priemernej základnej mzdy 1000 €. Zamestnanci si na výplatnej páske našli takmer o 55 € viac ako v predchádzajúcom roku, kedy v 2017 bola priemerná mzda 980 €.

V roku 2018 však mzdy rástli pomalšie než tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. Prečo? V minulom roku 2018 vidíme snahu zatraktívniť 13. a 14. plat, kvôli čomu si tak zamestnávateľ mohol vybrať práve túto podobu motivácie zamestnancov ako benefit a nie zvyšovanie základnej mzdy. Druhým dôvodom by mohol byť aj menší počet pracovných ponúk alebo nedostatok pracovníkov, kvôli čomu tak firmy nedokázali úplne splniť svoje ciele a teda investovať do miezd viac.

Vývoj priemernej mzdy na Slovensku

Priemerná mzda na Slovensku sa zvyšuje každým rokom o niekoľko eur. V roku 2017 bola priemerná mzda 954 €. Najväčší medziročný nárast priemernej mzdy bol v roku 2015 o celých 21 €. Ďalšie roky, aj keď zaznamenali nárast, rástla priemerná mzda v nižších číslach.

Z grafu je jasne vidieť, že nárast sa spomaľuje, pričom najvyšší nárast zaznamenala priemerná mzda v roku 2015, kedy stúpla o 21 €. Od tej chvíli je nárast pomalší. Odhady na rok 2019 stanovujú výšku priemernej mzdy na 1077 €. Znovu môžeme predpokladať, že nižší nárast budú mať na svedomie príplatky, ktoré sa v tomto roku, kedy sa budú dostávať do druhej fázy zvyšovania, zvýšia ešte o niečo viac. Novinkou sú tiež povinné príspevky na rekreáciu.

Rozdiel v krajoch je stále veľký

Priemerná mzda za rok 2018 v jednotlivých krajoch Slovenska sa líši. A prepad je niekde až o 500 €, a to aj napriek tomu, že vo všetkých krajoch sa priemerná mzda zvyšuje. Najväčší rozdiel je medzi hlavným mestom a teda Bratislavským krajom a Prešovským krajom, kde hranica priemernej mzdy nedosahuje ani 900 €.

Väčšina krajov na Slovensku si drží priemernú mzdu nad hranicou 900 €. Niektoré na ňu však zatiaľ nedosahujú.

Samozrejme, v hlavnom meste sú vyššie platy a viac príležitostí. Na minimálnu mzdu alebo lepšie povedané základnú mzdu vo výške 650 € v hrubom dosahuje v Bratislavskom kraji necelé 3 % zamestnancov. V Prešovskom kraji je to takmer celá štvrtina zamestnancov. Navyše v Bratislavskom kraji sídli omnoho viac zahraničných a ďalších veľkých firiem, ktorých príliv peňazí samozrejme navyšuje mzdu a tieto firmy si môžu dovoliť dať zamestnancom vyšší plat. Aj preto v Bratislave získa mzdu nad 2000 € vyše desatina zamestnancov. Oproti tomu v Prešovskom kraji na takúto mzdu dosiahnu necelé 2 % zamestnancov.

Priemerná mzda v jednotlivých krajoch

V Bratislavskom kraji si priemerne zarobíte 1300 € a stále si drží svoje miesto na prvom mieste v tabuľke. Oproti roku 2017 tu vidíme zmenu najmä v krajoch, v ktorých mzdy rástli najviac. Zatiaľ čo v roku 2017 pocítili nárast mzdy najviac v Nitrianskom a Košickom kraji, v roku 2018 to sú Trenčiansky a Žilinský kraj s nárastom takmer 7 %. Medziročný nárast v ostatných krajoch sa pohybuje medzi 5 - 6 %, Prešovský kraj však dosahuje len 4,8% nárast priemernej mzdy za rok 2018.

Je však tiež vidieť, že priepasť medzi krajmi je niekde až priepastný. Väčšina krajov dosahuje na priemernú mzdu vyššiu ako 900 €. Prešovský a Banskobystrický kraj sa k tejto sume nepriblížili ani v roku 2018. Priemerná mzda v Banskobystrickom kraji bola v minulom roku 878 €, v Prešovskom kraji je ešte menej, a to 841 €.

Rozdiel medzi Bratislavou a prešovským regiónom je takmer 500 €. V Prešovský kraj tiež zaznamenal najnižší medziročný nárast, a to len o necelých 5 %.

Ako je na tom Slovensko v EÚ?

Medzi štátmi EÚ je Slovensko s priemernou mzdou na 22. mieste, teda takmer na chvoste. Ak by sme mali porovnať, ktoré krajiny sú na tom najlepšie, tak svoje miesto si už niekoľko rokov drží Luxembursko s priemernou mzdou 4682 €. Hneď za ním je Dánsko s 4552 €.

Nemecko je na 6. mieste a priemerne si tu zamestnanci zarobia 3775 €. Stále tak patrí ku krajinám, kam Slováci najčastejšie chodia za prácou a lepším zárobkom. Rovnako tiež chodia do Rakúska, ktorého priemerná mzda je 3632 €.

V porovnaní s Českom sme na tom o niečo horšie. Česká priemerná mzda je 1141 €.

Kto si zarobil najviac a kto najmenej?

Asi pre nikoho nebude prekvapením, že najviac si, mimo vrcholový management, zarobili zamestnanci v IT, kde priemerný plat je na úrovni 2890 €. Prvú päťku dopĺňa pilot, daňový poradca, advokát alebo projektový manažér v IT.

Najhoršie sú na tom upratovačky, ktoré si v priemer v hrubom zarobili len 515 €. K tejto pozícii sa pridáva napríklad aj pomocná sila do kuchyne alebo poštový doručovateľ.


Priemerná mzda na Slovensku rastie každý rok. Prečo je dobré mať vyššiu priemernú mzdu? Ovplyvňuje napríklad výšku budúceho dôchodku. Samozrejme nemôžeme považovať priemernú mzdu za ten najlepší ukazovateľ úrovne mzdy, no pre predstavu to stačí.

Priepastné rozdiely vo výške priemernej mzdy sú vidieť aj naprieč krajmi, kde v Bratislavskom kraji si ľudia zarobia až o takmer 500 € viac než v Prešovskom. Dôvodom je aj to, že práve v hlavnom meste sa sústreďuje veľké množstvo firiem a najmä atraktívnych pozícií, ktoré ponúkajú aj vyššiu mzdu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Minimálna mzda 2019: Novela zákonníku práce priniesla zmeny

Ako bude vyzerať minimálna mzda v roku 2019? O koľko sa zvýši? Vyššiu minimálnu mzdu sme získali už v roku 2018 a každým rokom sa, zdá sa, o niečo zvyšuje. Koľko si v novom roku zarobíme?

Rekreačné poukazy pre zamestnancov: Na dovolenku aj letný tábor

Príspevok na rekreáciu alebo tzv. Rekreačné poukazy môžete žiadať už od 1.1.2019. Na koho čakajú zmeny? A ako to celé funguje? Na zamestnávateľov čakajú nové povinnosti a nie každý zamestnanec má na poukazy nárok.

Daňové priznanie za rok 2018: Aké zmeny nás čakajú?

S novým rokom sa nevyhnutne blíži aj čas podania daňového priznania za rok 2018. V roku 2019 nás v daňovej oblasti čaká niekoľko zmien, na ktoré by sme si mali dať pozor. Podanie daňového priznania za daň z príjmov však bude o trochu jednoduchšie.

Ďalšie články