Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Je leto, chcete využiť čas, ktorý máte a niečo málo si privyrobiť? Pracovať budete zrejme na dohodu, pričom existuje niekoľko druhov. Aké to sú?

Dohoda o brigádnickej práci študentov

Takúto dohodu podpíšete len v prípade, ak ste študentom strednej školy alebo vysokoškolák na dennom štúdiu. Uzavrieť ju môžete tiež len do doby, než budete mať 26 rokov. Je potrebné doložiť potvrdenie, ktoré dokazuje váš štatút študenta. Táto dohoda je najvýhodnejšia pre obe strany. Má totiž najnižšie odvody spomedzi ostatných druhov dohôd. Ak si zarobíš menej ako 200 €, nemusíš platiť žiadne odvody.

Nesmiete ale odpracovať viac ako 20 hodín týždenne.

Dohoda o pracovnej činnosti

Uzatvoriť ju môže ktokoľvek. Musí ale obsahovať dohodnutú prácu, odmenu, čas a dobu práce, na ktorú bude dohoda uzatvorená. Môžete ju uzavrieť najviac na dobu 12 mesiacov. Ak by ste chceli v práci zotrvať a zamestnávateľ s tým súhlasí, potom podpíšete novú dohodu.

V tomto prípade môžeš odpracovať maximálne 10 hodín týždenne.

Dohoda o vykonaní práce

Je to podobné ako pri dohode o pracovnej činnosti. Taktiež ju môže uzavrieť ktokoľvek a maximálne na 12 mesiacov. Musí obsahovať pracovnú úlohu, odmenu, dobu a rozsah práce.

Nezabudnite!

Musí byť uzatvorená aspoň deň pred začiatkom výkonu práce a nesmie presiahnuť 350 hodín ročne.

Dohody a úrad práce

Od mája roku 2017 platí, že ak si evidovaný na úrade práce môžete síce stále pracovať, no podmienky sú už iné. Môžete pracovať na dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Zároveň však ďalšia podmienka hovorí, že nesmiete presiahnuť 40 dní v roku a odmenu nemôžete mať vyššiu ako je suma životného minima. Tá je stanovená na 199,48 €.

Myslíte si že to je všetko? Ani omylom. Ďalšie podmienky stanovujú, že nesmiete pracovať u viacerých zamestnávateľov súčasne.

Obmedzenia sa týkajú len tých, ktorí sú vedení na úrade práce.

Výhodná práca na dohodu?

Pracovať na dohodu má nepochybne mnoho výhod. Ak ste študent nemusíte platiť odvody a práca je väčšinou menej náročná. To, že je časovo flexibilná je tiež pre mnohých veľkou výhodou. Podanie výpovede a ukončenie práce je tiež oveľa jednoduchšie.

Výpoveď?

Pri dohode o pracovnej činnosti a vykonaní práce je to jednoduché. Dohodu o pracovnej činnosti môžete skončiť okamžite v rovnakých prípadoch ako v trvalom pracovnom pomeru. Jednostranne môžete dať výpoveď tiež. Máte však výpovednú dobu 15 dní. Pri dohode o vykonaní práce môžete skončiť dohodou alebo ak danú prácu už nemôžete vykonávať. Rozhoduje práca, na ktorú je dohoda uzatvorená.

Najjednoduchší spôsob je počkať na uplynutie doby alebo splnenie pracovnej úlohy.


Tak čo? Idete do toho? Nájdite si letnú brigádu alebo prácu pri škole. Môžete tak nabrať zopár skúseností alebo si precvičiť cudzí jazyk. Ak by ste chceli radšej klasickú pracovnú zmluvu, naša ponuka práce je pestrá. Určite si vyberiete. Pracujete na dohodu? Na akú? A akého máte zamestnávateľa? Ohodnoťte ho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

Ako vám LinkedIn pomôže získať prácu?

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ďalšie články