Flexibilná pracovná doba: Je dôležitejšia než vyššia mzda?

Flexibilná pracovná doba je dnes benefitom, ktorý často láka mnoho ľudí. Pre niekoho je dokonca dôležitejší než vyšší plat. Flexibilnú pracovnú dobu oceňujú najmä mamičky, ale aj študenti.

Čo je flexibilná pracovná doba?

Flexibilná pracovná doba dnes naberá na popularite. Od klasického pracovného času sa odlišuje najmä tým, že v kancelárii nemusíte byť od 7. do 16. hodiny v kuse. Už samotné slovo flexibilná naznačuje, že sa bude jednať o iné rozloženie pracovného času. Pracovný čas si môžete rozložiť tak, ako potrebujete vy. Ak napríklad cez deň máte iné aktivity, môžete pracovať večer alebo naopak. Ak to dovoľuje povaha vašej práce a aj zamestnávateľ.

Zákon určuje flexibilnú pracovnú dobu ako možnosť zamestnanca si v zamestnávateľom určených pravidlách zvoliť začiatok a koniec pracovnej doby a teda aj čas, ktorý v práci strávite.

Máte ju aj vy?

Podľa prieskumov zaviedlo flexibilný pracovný čas už 75 % firiem. Záleží však aj na povahe práce, ktorú vykonávate. Nie každá podporuje aj možnosť pružnej pracovnej doby. A viete tiež, že flexibilná pracovná doba môže zvýšiť aj produktivitu práce?

Flexibilita ako benefit

V dnešnej dobe, kedy firmy často o uchádzačov musia bojovať rôznymi spôsobmi, je v inzerátoch stále častejšie vidieť medzi benefitmi aj flexibilnú pracovnú dobu alebo aj home-office. Podobná výhoda totiž vie prilákať mladých a talentovaných ľudí, ktorí dávajú väčší dôraz aj na work-life balance.

Firmy si dnes uvedomujú dôležitosť pracovnej atmosféry a pohody v pracovnom tíme. Aj preto využívajú možnosť flexibilnej pracovnej doby ako benefit. K nemu ďalej pridajú napríklad aj dovolenku naviac, ktorá sa tiež stáva obľúbenejšou.

Prečo zaviesť flexibilnú pracovnú dobu?

Flexibilná pracovná doba je u mnohých zamestnancov a uchádzačov stále príťažlivejší najmä z dôvodov zlepšenia rovnováhy medzi prácou a súkromným životom. Niekto to môže vnímať ako zníženie nákladov napríklad na dopravu do práce.

Aj zamestnávateľ z toho má výhody

Pre zamestnávateľov je jedným z najväčších dôvodov, prečo ponúkať flexibilnú pracovnú dobu, zvýšenie produktivity zamestnancov. Z prieskumov vyplýva, že až 83 % z firiem, ktoré zaviedli možnosť pružného pracovného času, zaznamenalo zvýšenie produktivity svojich zamestnancov.

Koľko a kedy musíte pracovať?

Ak sa so zamestnávateľom nedohodnete inak, mali by ste mu byť k dispozícii od 9. do 15. hodiny. Začiatok a koniec pracovnej doby si však môžete zvoliť sami. Odpracovať by ste však mali rovnaký počet hodín, teda 40 hodín za týždeň.

Zamestnávateľ najčastejšie určí časové rozmedzie, kedy by ste mali byť v kancelárii a ostatné si volíte sami. Flexibilnou pracovnou dobou však môže byť aj home-office alebo nerovnomerné rozloženie pracovnej doby napríklad aj večer.


Máte možnosť flexibilnej pracovnej doby? Jej pozitíva často prevažujú, ale nie je možné ho ponúkať vo všetkých odvetviach a na všetkých pracovných pozíciách. Ak ste predavač, len veľmi ťažko získate flexibilnú pracovnú dobu, keďže tu je presne vymedzená prevádzková doba. Naopak v administratíve sa flexibilná pracovná doba využíva najviac. Výhody pružnej pracovnej doby poznali ako zamestnanci, tak aj zamestnávatelia a vďaka nej môžu získať produktívnejších pracovníkov.

Hľadáte prácu, kde by ste získali flexibilnú pracovnú dobu? Pozrite si ponuku práce u nás, mnohé majú aj tento benefit medzi výhodami, ktoré uchádzačov môžu zaujať.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Polovičný úväzok: Kedy sa vyplatí a aké sú výhody?

Chcete si nájsť prácu, ale na trvalý pracovný pomer nemáte kapacitu? Či už vám zdravie alebo čas nedovoľuje pracovať na celý úväzok, nezúfajte. Máte možnosť získať v práci polovičný alebo skrátený úväzok.

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Tímový duch: Prečo je dôležité vedieť pracovať v tíme?

Tímová práca je pojem, ktorý vidíme v takmer každej pracovnej ponuke. Dnes potrebujete všade mať tímového ducha. Prečo je to ale tak dôležité? Prečo je dobré sa naučiť pracovať v tíme?

Ďalšie články