Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Čo sú to benefity?

Benefity, ak hovoríme o tých zamestnaneckých, sú rôzne finančné aj nefinančné výhody, ktoré firma ponúka svojim zamestnancom. Nezamieňajte ich za príplatky, tie súvisia najmä s prácou naviac, vo sviatok, či napríklad za nočnú smenu. Na rozdiel od príplatkov, benefity zákonník práce nepozná a je teda na uvážení zamestnávateľa, ktoré bude ponúkať a či vôbec.

Prečo využívať benefity pre zamestnancov?

V mnohých prípadoch slúžia benefity ako motivácia k práci. Zamestnanci tiež vďaka nim môžu byť spokojnejší a cítiť sa v práci lepšie a príjemnejšie. Záleží však aj na tom, aké benefity zvolíte a či ich vyberiete vhodne.

Ako vybrať správne?

Mnohé z benefitov sú dnes už považované za štandard, preto je potrebné správne ich vybrať. Ktoré benefity zvoliť a prilákať tak uchádzačov a udržať si zamestnancov? Flexibilná pracovná doba či home-office sa dnes veľmi cenia. Aj možnosť vzdelávania sa stretáva s dobrou odozvou, či už zvolíte školenia v obore alebo jazykové kurzy.

Obor a pozícia sú dôležité

Nezabudnite však vyberať aj s ohľadom na pozíciu, IT-čkár ocení odlišné benefity ako napríklad administratívny pracovník. Bohužiaľ, neexistuje žiadny správny postup ako vybrať tie najlepšie benefity. Záleží aj na veku, pozícii, obore ale aj lokalite alebo na tom, v čom podnikáte.

Ktoré výhody a benefity sú najobľúbenejšie?

U nás sú stále najväčším motivátorom a teda aj benefitom peniaze, preto v rebríčku obľúbenosti vedie 13. a 14. plat a bonusy. Hneď v závese však nájdeme aj dovolenku naviac, možnosť home-office, sick days či flexibilná pracovná doba a možnosť vzdelávania a jazykové kurzy priamo na pracovisku.

Firmy však dnes využívajú aj príklady z iných veľkých a svetových spoločností. Stretneme sa preto s relaxačnou či oddychovou miestnosťou, masážami priamo v práci, regeneračným programom, jógou alebo škôlkou. A nezabúdajme ani na našich chlpatých spoločníkov, keďže čím ďalej tým viac firiem poskytuje aj možnosť tzv. dog friendly office a vy si tak štvornohých pomocníkov môžete zobrať aj do práce.

A čo nájdete vo veľkých svetových firmách?

Napríklad taký Facebook vám poskytne aj bývanie ak v tejto firme budete na stáži. Google naopak po vašej smrti bude pozostalým ešte 10 rokov vyplácať 50 % z vašej mzdy. Dnes už preslávený Netflix vám zase ponúkne platenú rodičovskú a materskú na celý rok. A v hudobnom Spotify vám zase pomôžu s neplodnosťou, kedy vám pokryjú náklady na riešenie tohto problému. Akupunktúra, cestovné štipendium alebo preplatenie školného zase nájdete v ďalších veľkých firmách ako Twitter alebo Starbucks.


Aké benefity máte vo vašej práci? Nezabúdajme, že aj firemné večierky, teambuildingy, služobné auto, telefón či notebook sú tiež benefitmi. Rovnako tak aj zamestnanecké zľavy na produkty či občerstvenie na pracovisku. Mnohé zo spomínaných benefitov nájdete aj u nás. Pozrite si ponuku práce a vyberte si, kde by sa vám pracovalo najlepšie.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

Rekvalifikačný kurz. Kedy vám ho preplatí Úrad práce?

Ste nezamestnaný? A chceli by ste si zvýšiť svoju kvalifikáciu? Alebo získať znalosti z iného oboru? Skúsiť to môžete cez rekvalifikačné kurzy. V mnohých prípadoch vám ich úrad práce preplatí.

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Ďalšie články