Polovičný úväzok: Kedy sa vyplatí a aké sú výhody?

Chcete si nájsť prácu, ale na trvalý pracovný pomer nemáte kapacitu? Či už vám zdravie alebo čas nedovoľuje pracovať na celý úväzok, nezúfajte. Máte možnosť získať v práci polovičný alebo skrátený úväzok. Aké sú jeho výhody? A kedy sa vám vyplatí?

Práca na kratšiu dobu? Polovičný úväzok

Podľa zákona sa môžete so zamestnávateľom dohodnúť, že budete pracovať na skrátený pracovný čas. Čo to znamená? V práci strávite namiesto 40 hodín týždenne len 20 alebo 30 hodín. Dĺžka pracovného času sa líši a zväčša sa odvíja od dohody. Na polovičný úväzok dnes u nás pracuje len niečo málo okolo 6 % zamestnancov. Napríklad však v takom Holandsku je to až 50 %.

Nezabudnite!

Ak pracujete na skrátený pracovný úväzok, nemôžete čakať, že dostanete mzdu ako za ten trvalý. Pracujete menej hodín a tomu bude odpovedať aj vaša mzda. Tá sa v takýchto prípadoch najčastejšie počíta ako hodinová alebo je odvodená od počtu hodín na pracovný úväzok a mzdy, ktorá by vám náležala pri trvalom pracovnom pomere.

Aké sú výhody polovičného úväzku?

Najväčšou výhodou je to, že máte kratšiu pracovnú dobu, avšak zostávajú všetky zamestnanecké výhody a benefity ako aj sociálne výhody. A navyše môžete mať kľudne dve práce súčasne, napríklad, ak pracujete z domu a zároveň ste zamestnanec na skrátenom úväzku.

Má to však aj háčik

S prácou na skrátený úväzok dostanete aj nižší plat. Tiež má slabšiu váhu v životopise, i keď to sa môže odvíjať aj od toho, akú prácu ste mali a na akej pozícii ste pracovali.

Aké máte povinnosti pri kratšom pracovnom čase?

Ak pracujete na kratší pracovný čas, platia pre vás rovnaké povinnosti ako pre riadneho zamestnanca. Pracovnú dobu by ste mali mať ideálne rozvrhnutú rovnomerne počas celého týždňa. Okrem toho, že budete v práci kratší čas, nebudete inak zvýhodnený alebo znevýhodnený od zamestnancov na celý úväzok.

A čo takto dovolenka?

Aj pri kratšom pracovnom pomere vám náleží dovolenka, avšak je treba zohľadniť dĺžku pracovného týždňa. Ak pracujete 5 dní v týždni, máte nárok na 5 pracovných dní dovolenky. Ak by ste mali pracovný čas rozvrhnutý nerovnomerne, napríklad 4 dni po 5 hodín, budete mať týždeň dovolenky ako 4 pracovné dni.

Mzda a odvody

Už sme si povedali, že za kratší pracovný čas dostanete aj nižšiu mzdu. Ale čo odvody? V tomto prípade bohužiaľ bude výška rovnaká ako v prípade celého úväzku. Zo mzdy vám teda odídu odvody na zdravotné a sociálne poistenie vo výške 13,4 % z hrubej mzdy.


Aj vás láka práca na skrátený pracovný úväzok? Vyberajte uvážlivo a vždy si to dobre premyslite. Ak sa budete rozhodovať medzi skráteným a trvalým pracovným pomerom, vyberte si ten trvalý. Výhody kratšieho pracovného pomeru sú lákavé, no napríklad nižšia mzda môže v budúcnosti ovplyvniť aj výšku vášho dôchodku.

Nie vždy je možné pracovať na celý pracovný pomer. Skrátený či polovičný úväzok využívajú často najmä študenti, absolventi alebo ženy, ktoré tak ocenia najmä voľný čas, ktorý môžu stráviť s rodinou. Vždy nájdeme klady aj zápory a skrátený pracovný pomer nie je výnimkou. Výber práce je často veľmi zložitým rozhodovaním, preto, ak ešte stále váhate alebo hľadáte, pozrite si ponuku práce u nás. Prajeme veľa šťastia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Práca na dobu určitú. Čo o nej potrebujete vedieť?

Prešli ste dlhou cestou od životopisu, cez úspešný pohovor, až po výsledné podanie ruky a nástup do práce. Keď sa však pozriete na pracovnú zmluvu, uvidíte tam spojenie „doba určitá“. Čo to pre vás znamená? Vysvetlíme vám to.

Chceš pracovať z domu? Daj si pozor

Ranné vstávanie, celý deň v kancelárii a večer len padnete unavený do postele. Ani vás už toto nebaví? Chceli by ste radšej pohodlnú pracovnú dobu z pohodlia domova? Dnes už existuje veľa možností ako toho dosiahnuť. Prezradíme vám čo práca z domu obnáša.

Ďalšie články