Polovičný úväzok: Kedy sa vyplatí a aké sú výhody?

Chcete si nájsť prácu, ale na trvalý pracovný pomer nemáte kapacitu? Či už vám zdravie alebo čas nedovoľuje pracovať na celý úväzok, nezúfajte. Máte možnosť získať v práci polovičný alebo skrátený úväzok.

Práca na kratšiu dobu? Polovičný úväzok

Podľa zákona sa môžete so zamestnávateľom dohodnúť, že budete pracovať na skrátený pracovný čas alebo si môžete nájsť novú prácu s kratšou pracovnou dobou. Čo to znamená? V práci strávite namiesto 40 hodín týždenne len 20 alebo 30 hodín. Dĺžka pracovného času sa líši a zväčša závisí od vašej dohody so zamestnávateľom.

Aké sú výhody polovičného úväzku?

Najväčšou výhodou je to, že máte kratšiu pracovnú dobu, avšak zostávajú všetky zamestnanecké výhody a benefity ako aj sociálne výhody. A navyše môžete mať kľudne dve práce súčasne u rôznych zamestnávateľov, napríklad, ak pracujete z domu a zároveň ste zamestnanec na skrátenom úväzku. Takisto váš pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na celý pracovný týždeň , čo je možnosť ako sa venovať aj inej aktivite popri práci.

Nevýhody skráteného úväzku

Podstatná nevýhody práce na polovičná úväzok je očividná. Dostanete mzdu len za toľko hodín, koľko odpracujete. Ak ste samoživiteľom, môže byť iba 1 práca na polovičný úväzok nedostačujúca na pokrytie všetkých vašich nákladov. Ale ak z rôznych dôvodov nemôžete dovoliť pracovať na plný pracovný úväzok, práca na kratší pracovný čas môže byť to pravé pre vás.

Polovičný úväzok a životopis

Práca na skrátený úväzok má väčšisnou slabšiu váhu v životopise, i keď to môže záležať aj na vašej pracovnej pozícií a povahe vašej práce.

Aké máte povinnosti pri kratšom pracovnom čase?

Ak pracujete na kratší pracovný čas, platia pre vás rovnaké povinnosti ako pre riadneho zamestnanca. Pracovnú dobu by ste mali mať ideálne rozvrhnutú rovnomerne počas celého týždňa. Okrem toho, že budete v práci kratší čas, nebudete inak zvýhodnený alebo znevýhodnený od zamestnancov na celý úväzok.

Dovolenka v skrátenom pracovnom pomere

Aj pri kratšom pracovnom pomere vám náleží dovolenka, avšak je treba zohľadniť dĺžku pracovného týždňa. Ak pracujete 5 dní v týždni, máte nárok na 5 pracovných dní dovolenky. Ak by ste mali pracovný čas rozvrhnutý nerovnomerne, napríklad 4 dni po 5 hodín, budete mať týždeň dovolenky ako 4 pracovné dni.

Mzda a odvody

Už sme si povedali, že za kratší pracovný čas dostanete aj nižšiu mzdu. Ale čo odvody? V tomto prípade bohužiaľ bude výška rovnaká ako v prípade celého úväzku. Nebojte sa, neopočíta sa rovnaká suma, no výška odvodov sa bude vypočítavať podľa rovnakého koeficientu. V praxi to znamená, že vám z výplaty odíde rovnaké percento zo zarobenej mzdy ako v práci na celý úväzok.

Je polovičný úväzok naozaj výhodný?

Ak vás láka práca na skrátený úväzok, vyberajte uvážlivo a vždy si to dobre premyslite. Ak sa budete rozhodovať medzi skráteným a trvalým pracovným pomerom, určite starostlivo zvážte všetky pre a proti. Výhody kratšieho pracovného pomeru sú lákavé, no napríklad nižšia mzda môže v budúcnosti ovplyvniť aj výšku vášho dôchodku.

Podobné je to pri zháňaní pôžičky. Príjem z polovičného úväzku nemusí byť pre banku dostatočnou zárukou splatenia pôžičky, takže sa jedinou alternatívou stáva nebanková pôžička bez doloženia príjmov.

Nezabudnite!

Ak pracujete na skrátený pracovný úväzok, mzda je výpočítaná podľa odpracovaných hodín, ktoré sú výrazne nižšie ako v práci na celý úväzok.

Je skrátený pracovný čas pre mňa?

Nie vždy je možné pracovať na celý pracovný pomer. Skrátený či polovičný úväzok využívajú často najmä študenti, absolventi či mamičky na materskej, ktorí častokrát majú okrem práce aj iné povinnosti. Vždy nájdeme klady aj zápory a skrátený pracovný pomer nie je výnimkou. Preto ak ste sa rozhodli prejsť či nájsť si novú prácu na polovičný úväzok, nezabudnite všetko dôkladne zvážiť . Práca na skrátený úväzok nemusí byť pre každého to pravé orechové a nedostatok financií nás tak môže donútiť obrátiť sa na zdanlivo výhodné pôžičky, ako je napríklad pôžička bez doloženia príjmu.

Príklad prác na polovičný úväzok

Najčastejšími vykonávanými prácami na skrátený polovičný úväzok sú rôzne brigády alebo práce na dohodu. Jedná sa najmä o administratívu, upratovanie, konzultácie a a podobne. No prácu na polovičný či na ešte kratší úväzok nájdeme v každom sektore. Všetko záleží na dohode so zamestnávateľom.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa zmení pracovný trh po koronavíruse a aká je aktuálna situácia na Slovensku a v ČR?

Koronavírus je aktuálne témou číslo jedna naprieč celým svetom. Na šírenie koronavírusu reagujú štáty celým radom opatrení. Aké kroky podnikli slovenská a česká vláda na to, aby podporila pracovný trh a ako sa zmení trh práce po pandémii koronavírusu?

Životopis vzor a šablóna na stiahnutie zadarmo

Vzor životopisu je základ, ktorý potrebujete vidieť predtým, ako si zostavíte ten svoj životopis. Pozrite sa na vzory životopisov zadarmo a prečítajte si tipy na to, ako napísať kvalitný životopis. Odkazy na stiahnutie vzorov nájdete nižšie.

Pracovná neschopnosť (PN) po skončení pracovného pomeru

Skončili ste v práci alebo ste dostali výpoveď? A potrebujete ísť na PN? Môžete. Aká je ochranná lehota po výpovedi? Môžete ísť na PN po skončení pracovného pomeru?

Ďalšie články