Kamery na pracovisku. Má na to zamestnávateľ právo?

Kontrolovať vás môže zamestnávateľ aj pomocou kamerového systému. Nie však vždy. Kedy a ako môže zamestnávateľ používať kamery? Povieme vám to.

Pracujete napríklad vo výrobe a máte nad hlavou kamery? Možno sú tam kvôli bezpečnosti. A možno vás šéf kontroluje. Na čo ale má a nemá právo?

Každý má právo na súkromie

A to aj v práci. Bezdôvodné sledovanie zamestnancov je zásahom do ich súkromia. Ak teda na pracovisku máte kamery, zamestnávateľ by vám mal povedať, za akým účelom ho zaviedol a vopred vás musí upozorniť, že tam kamery sú a na spôsob monitorovania alebo teda kontroly.

A čo ochrana súkromia?

Zamestnávateľ musí určiť účel ako bude spracovávať osobné údaje, ak sú kamery na miestach prístupných len zamestnancom.

Kedy môže využiť kamerový systém?

Ak existujú vážne dôvody najmä vyplývajúce z povahy práce. Od ochrany zdravia až po bezpečnosť na pracovisku. Možno sú k vykonávaniu práce nutné vyššie nároky na správanie zamestnancov, napríklad z dôvodu technologických postupov či práce s citlivými údajmi. Na jeho zavedenie však potrebuje splniť viacero požiadaviek.

Informácie sú dôležité

Zamestnávateľ musí zo zákona informovať zamestnancov o zavedení kamerového systému a tiež im povedať aký je rozsah kontroly, ako sa bude uskutočňovať a ako dlho bude trvať.

Spracovanie údajov

Toto je uvedené aj v zákone o ochrane osobných údajov a pri každom spracovaní je nutné určiť, ako dlho sa budú záznamy uchovávať. Po uplynutí tejto doby by mali byť záznamy zlikvidované. Účel spracovania záznamu sa skončí napríklad po ich vyhodnotení či zapísaní udalosti.

Na čo má zamestnávateľ právo?

Dostali sme sa k tomu, čo je asi otázkou väčšiny z vás. Môže zamestnávateľ vyvodiť dôsledky z udalostí na kamerách? Áno. V prípade, že došlo k porušeniu pracovnej disciplíny. Môže to byť od upozornenia až po okamžitú výpoveď.


Zamestnávateľ vás teda nemôže kontrolovať a narúšať súkromie, ak na to neexistuje vážny dôvod. O zavedení kontroly a kamerového systému vás musí informovať a musí vás oboznámiť ako bude kontrola prebiehať, čo bude kontrolovať a ako dlho bude prebiehať.

Máte v práci kamery? A povedal vám o nich zamestnávateľ všetky informácie? Povedzte nám svoje skúsenosti s kamerami na pracovisku alebo ohodnoťte zamestnávateľa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Okamžité skončenie pracovného pomeru. Ako na to?

Našli ste si novú prácu, ale nastúpiť musíte hneď? Alebo to už jednoducho v práci neviete vydržať? Aké máte možnosti pri okamžitom skončení pracovného pomeru. A môžete vôbec podať okamžitú výpoveď? Hneď vám to povieme.

Šikana na pracovisku. Čo je to bossing?

Možno aj vás v práci zastihla šikana. Mnohokrát prichádza zo strany inteligentných a kultivovaných ľudí. Bohužiaľ, nie je to nič ojedinelé. Obeťou môže byť každý. A práca pod vedením, ktoré vás šikanuje nie je žiadna hračka. Čo je to bossing?

Pracovný čas a prestávky

Aj vy často pracujete viac ako by ste mali? Zostávate v práci aj po pracovnej dobe? Aký je pracovný čas zo zákona? A na čo všetko máte nárok?

Ďalšie články