Kancelársky notebook, podľa čoho vybrať ten dostačujúci?

Pri výbere kancelárskeho notebooku je nutné zvážiť hneď niekoľko faktorov. Kancelárske notebooky slúžia v prvom rade na prácu, preto by ich výkon, klávesnica aj displej mali tejto skutočnosti zodpovedať. Podľa čoho si teda vybrať ten správny?

Veľkosť a vzhľad displeja: Pre komfort pri práci

Pri veľkosti uhlopriečky displeja myslite na to, ako sa vám s ním bude pracovať. Čím menší notebook, tým menej toho umiestnite na pracovnú plochu. Preto, samozrejme, záleží, aj na charaktere vami vykonávanej práce. Vo všeobecnosti platí, že ideálna veľkosť displeja je aspoň 15 palcov. Pokiaľ vám menšia pracovná plocha nevadí, môžete siahnuť aj po rozmerovo menších notebookoch - napríklad macbooku, ktorý spĺňa požiadavky na výkon. Displeje sa ďalej delia na lesklé a matné. Výhodou lesklých displejov sú bez pochýb výraznejšie farby. V prípade, že na notebooku potrebujete pracovať aj mimo domov či kanceláriu, siahnite radšej po notebooku s matným displejom, ktorý je možné používať aj na priamom slnku.

Veľkosť a hmotnosť notebooku: Pre komfort na cestách

Ak s notebookom plánujete často cestovať, siahnite po rozmerovo menšom notebooku. Tak, aby sa vám zmestil do tašky alebo kabelky. Pri prenášaní notebooku zvážte aj jeho hmotnosť. Čím je notebook ľahší, tým jednoduchšie sa vám bude nosiť. Najlepšou voľbou je notebook, ktorý neváži viac ako 2 kilogramy. Nízka hmotnosť býva výsadou menších macbookov. Pokiaľ s kancelárskym notebookom nebudete cestovať, pokojne siahnite aj po váhovo ťažšom kuse s väčšou obrazovkou.

Výdrž batérie

Pred kúpou notebooku si overte aj to, akou batériou preferovaný kus disponuje. Výdrž notebooku viete odhadnúť aj podľa batérie, ktorou disponuje. Vo všeobecnosti platí, čím viac článkov batéria má, tým vyššia bude nielen jej výdrž, no tiež životnosť. Samozrejme, výdrž batérie ovplyvňujú aj ďalšie parametre. Väčšina notebookov vám vydrží približne 6 až 8 hodín. V prípade, že pracujete na cestách, poobzerajte sa po notebooku s dlhšou výdržou.

Pohodlná klávesnica

Na trhu nájdete notebooky s rôznymi klávesnicami. Poniektoré obsahujú aj numerickú časť, iné nie. Rozhodujte sa podľa toho, či často pracujete s číslami. Tí, ktorí pracujú po večeroch, zaiste ocenia podsvietenú klávesnicu.

Operačná pamäť, procesor a úložisko

Operačná pamäť notebooku je pre prácu dôležitá, pretože priamo ovplyvňuje rýchlosť počítača. Pri klasických úkonoch postačí menšia kapacita operačnej pamäte. Optimálna veľkosť je 4 GB. Ak sa zaraďujete medzi náročnejších užívateľov, siahnite po notebooku s väčšou operačnou pamäťou - 6 a viac GB. Týka sa to najmä používateľov, ktorí sa na notebooku chystajú programovať, spúšťať grafické programy či pracovať s kryptomenami. Okrem operačnej pamäte zvážte aj typ úložiska. Aj to má totiž vplyv na rýchlosť vášho notebooku. Na trhu nájdete HDD, SSD úložisko, HDD + SSD alebo hybrid SSHD. HDD má vyššiu kapacitu, býva lacnejšie aj pomalšie. Rýchlym prístupom sa naopak vyznačuje SSD, ktoré má väčšiu mechanickú odolnosť a pýši sa bezhlučnou prevádzkou. Hybridné notebooky kombinujú benefity oboch zmienených typov úložísk. Čo sa týka procesoru, ten je v podstate mozgom notebookom. Pre základnú prácu vám postačí aj slabší procesor Intel Core i5. Náročnejší užívatelia môžu voliť procesor novšej generácie. Aj tu je najdôležitejším faktorom charakter vašej práce.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Kedy pôjdeme do dôchodku?

Určite to poznáte aj vy. Pracujete a pracujete a zrazu zistíte, že si nestihnete užiť ani ten dôchodok. Vek, kedy by ste už boli najradšej doma a užívali si rodinu, vnúčatá a zaslúžený odpočinok sa stále posúva. Kedy teda pôjdeme do dôchodku?

Nemocenské dávky a náhrada mzdy na PN

Ste chorý? Nemusíte sa báť, že zostanete bez príjmu. Máte nárok na nemocenské dávky. Kto vám ich vyplatí a čo všetko k tomu potrebujete sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Ďalšie články