Kedy pôjdeme do dôchodku?

Určite to poznáte aj vy. Pracujete a pracujete a zrazu zistíte, že si nestihnete užiť ani ten dôchodok. Vek, kedy by ste už boli najradšej doma a užívali si rodinu, vnúčatá a zaslúžený odpočinok sa stále posúva. Kedy teda pôjdeme do dôchodku?

O aký dôchodok ide?

Reč je o starobnom dôchodku. Okrem neho poznáme ešte predčasný starobný dôchodok a pozostalostný dôchodok. Častejšie sa však stretávame práve s predčasným, ktorý dostanete vtedy, keď splníte určité podmienky. Aké? Máte odpracovaných minimálne 15 rokov a do dôchodkového veku vám chýbajú najviac 2 roky.

Podmienky pre predčasný dôchodok

Aby ste predčasný dôchodok dostali, musíte splniť ešte jednu podmienku – výška sumy takého dôchodku musí byť 1,2 krát vyššia ako je životné minimum, ktoré je dnes tvorené čiastkou 199,48 €.

Kedy pôjdem na starobný dôchodok?

Starobný dôchodok je takmer to isté, čo predčasný. Nárok naň však máte až po tom, keď dosiahnete na dôchodkový vek. A ten sa v dnešnej dobe rok čo rok posúva. Možno si pamätáte ešte svojich starých alebo prastarých rodičov, ktorým keď padla 60-ka, boli doma. A vy ste si užívali u starej mamy cez prázdniny.

Dnes sa dôchodkový vek posunul. Od roku 2018 tak do dôchodku odídeme až po 62 rokoch a 139 dňoch. K tomu by sme mali mať odpracovaných aspoň 15 rokov. Už teraz však vieme povedať, že dôchodkový vek sa bude postupne zvyšovať o niekoľko dní.

Spočítajte si to

Chcete vedieť, kedy sa dočkáte dôchodku vy? Využite kalkulačku Sociálnej posiťovne na výpočet dôchodkového veku a zistite to. Ak sa chystáte na predčasný dôchodok, majte na pamäti, že musíte splniť podmineky aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia, najviac dva roky do dôchodkového veku a výšku predčasného dôchodku vyššiu ako 1,2 násobok životného minima.

Koľko dostanete na život?

Starobný dôchodok, ale aj ten predčasný, vám má zabezpečiť príjem v starobe do konca života. Nie všetci však dostávajú rovnako. Výška dôchodku je od 76 € až nad 1 000 €. Väčšina dôchodcov však dostáva priemerne takmer 400 €. Platí však pravidlo priamej úmery, teda čím viac rokov odpracujete, tým vyšší dostanete dôchodok. Okrem toho závisí aj na výške vášho zárobku. Od tohto roka si však mnohí polepšia. Dôchodky sa zvyšujú.

Vypočítaj si peniaze na dôchodok

Chcete vedieť koľko dostanete vy? Skúste kalkulačku Sociálnej poisťovne na výpočet výšky dôchodku.


My, čo dôchodkový vek ešte pár rokov nedosiahneme, budeme striehnuť o koľko sa do tej doby dôchodkový vek posunie. Ak teda aj vám ešte nejaký ten čas do dôchodku ostáva, skúste sa pozrieť na naše pracovné ponuky. Zvýšenie dôchodkové veku však nie je jedinou zmenou, ktorú si rok 2018 pre nás prichystal. Mení sa aj minimálna mzda alebo výška materského. Pozrite si prehľad chystaných zmien na rok 2018.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

O koľko sa v roku 2018 zvýši dôchodok?

Určite to poznáte. Výška dôchodku nie je vždy dostatočná na to, aby pokryla všetky náklady. Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje. Ale nestrachujte sa. Rok 2018 prináša aj zvýšenie starobných alebo predčasných dôchodkov.

Som nezamestnaný. Dostanem podporu?

Či už ste sa tak rozhodli dobrovoľne a dali výpoveď, firma hromadne prepúšťala alebo ste mali k odchodu iné dôvody, stali ste sa nezamestnaným. Vtedy môžete využi't svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Ďalšie články