Krátenie dovolenky. Kedy o ňu môžete prísť?

Nastala u vás niekedy situácia, kedy ste zistili, že vaša dovolenka bude krátená? Viete prečo? A viete kedy vám dovolenku môže zamestnávateľ krátiť? Alebo ste zostali dlho práceneschopný? Kedy a ako sa kráti dovolenka sa dozviete v tomto článku.

Každý chce občas voľno. Práve preto existuje dovolenka. Zo zákona má každý zamestnanec s trvalým pracovným pomerom nárok na minimálne 20 dní dovolenky. Tá by mala slúžiť predovšetkým na regeneráciu a oddych. Dnes už mnoho firiem poskytuje dovolenku naviac. Väčšinou sa jedná o 5 dní, ktoré máte naviac nad rámec zákona.

Aký máte nárok na dovolenku?

V tomto roku dostanete dovolenku, ak ste odpracovali aspoň 60 dní u toho istého zamestnávateľa. Ak ste už dovŕšili 33 rokov, vaša dovolenka bude 25 dní. Štátni zamestnanci majú zo zákona dlhšiu dovolenku a nad 33 rokov dokonca až 30 dní.

Koľko dní dovolenky máte?

Za každých 21 dní v práci môžete čerpať 1/12 ročného základu. A ak ste napríklad v minulom roku nevyčerpali všetku dovolenku, môžete si ju preniesť do tohto. Dajte si však pozor, aby ste si ju potom už vyčerpali, v opačnom prípade vám prepadne.

Kedy mi krátia dovolenku?

Dovolenka sa môže krátiť len za rok a z dôvodov, ktoré vznikli v tom danom roku. Je možné ju však krátiť aj po jej vyčerpaní. V takom prípade musíte zamestnávateľovi vrátiť náhradu mzdy za tú časť dovolenky, ktorú ste už vyčerpali.

Krátiť či nekrátiť?

Krátenie dovolenky je dobrovoľné, teda záleží na zamestnávateľovi či vám bude dovolenku krátiť. Kráti sa za prvých 100 zmeškaných pracovných dní. Za dôvody, ktoré vznikli počas práce (pracovný úraz, choroba z povolania) sa dovolenka krátiť nesmie.

Ak sa stane, že zameškáte nejaké dni, započítava sa do nich napríklad doba počas výkonu vojenskej služby, doba rodičovskej dovolenky, osobné alebo zdravotné prekážky. V takomto prípade ste dané dni neodpracovali a zamestnávateľ vám môže krátiť dovolenku.

Ako sa kráti dovolenka?

Za prvých 100 dní, kedy nie ste v práci, sa vám dovolenka môže krátiť o 1/12 ročnej výmery dovolenky. Za každých ďalších 21 dní je to takisto 1/12 z celoročnej dovolenky.

Príklad:

Napríklad ste chorí a zameškali ste dokopy 125 dní. Dovolenka sa vám bude krátiť za prvých 100 dní (1/12 z 20 dní dovolenky) a ďalších 21 dní (1/12 z 20 dní dovolenky). Dokopy sa vám bude dovolenka krátiť o 2/12 z 20 dní.

Krátenie dovolenky počas PN?

Ak ste práceneschopný dlhšie ako 100 dní, dovolenka sa vám môže krátiť. Postup je pritom rovnaký ako u klasického krátenia dovolenky.

Nezabudnite

Pamätajte, že krátenie dovolenky je čisto na zamestnávateľovi. Ak však zameškáte viac ako 100 dní, môže sa stať, že sa rozhodne vám ubrať pár dní dovolenky. Ak teda nie ste vážne chorý a po zdravotnej stránke vám v práci nič nebráni, tak do práce choďte. Práceneschopnosť vám totiž dovolenku nenahradí.


Ohodnoťte svojho zamestnávateľa a povedzte nám aký má k zamestnancom prístup. Alebo sa pozrite na ponuku práce a vyberte si tú, ktorá pre vás bude najlepšia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovný čas a prestávky

Aj vy často pracujete viac ako by ste mali? Zostávate v práci aj po pracovnej dobe? Aký je pracovný čas zo zákona? A na čo všetko máte nárok?

Dovolenka a ako ju vypočítať

Či už v zime alebo v lete, každý túži po odpočinku a čase strávenom s rodinou či priateľmi. Bez práce a bez stresu. Najlepšie je zobrať si v práci dovolenku. Čo sa môže stať a môže vám ju zamestnávateľ neschváliť? Čo by ste mali vedieť o dovolenke?

Dovolenka počas skúšobnej doby

Podpísali ste pracovnú zmluvu a máte stanovenú skúšobnú dobu? Máte vôbec nárok na dovolenku v skúšobnej dobe? Čítajte a dozviete sa to.

Ďalšie články