Dovolenka počas skúšobnej doby

Podpísali ste pracovnú zmluvu a máte stanovenú skúšobnú dobu? Máte vôbec nárok na dovolenku v skúšobnej dobe? Čítajte a dozviete sa to.

Dovolenka je čas, ktorý nám slúži na regeneráciu síl. Je to ten čas, kedy môžeme leňošiť alebo cestovať a spoznávať svet. Môžeme nabrať nové sily a energiu na ďalšie pracovné dni. Ale máte nárok na dovolenku aj v skúšobnej dobe?

Kedy mám nárok na dovolenku?

Nárok na dovolenku vám vznikne vtedy, keď odpracujete 60 dní alebo ak sa predpokladá, že ich odpracujete v danej dobe, ak si chcete dovolenku čerpať skôr. Zamestnancovi vzniká nárok na dovolenku v rozsahu minimálne 20 dní. Vekom a odvetvím sa tento rozsah môže líšiť.

Čo platí o dovolenke v skúšobnej dobe?

Tu platí to isté ako u vzniku nároku na dovolenku. Teda odpracovať minimálne 60 dní. Za každých 21 dní môžete čerpať 1/12 z ročnej dovolenky, teda z 20 dní. V skúšobnej dobe je však známe, že nemôžete čerpať dovolenku. To nie je tak úplne pravda. Ak sa so zamestnávateľom dohodnete, dovolenku môžete čerpať aj počas skúšobnej doby.

Ak ste neodpracovali 60 dní, môžete sa dohodnúť na čerpaní dovolenky v prípade, ak je predpoklad, že ich v danom období odpracujete.


Je treba si uvedomiť, že záleží na dohode so zamestnávateľom. A dovolenku v skúšobnej dobe môžete čerpať len s jeho súhlasom. Výnimočne si termín čerpania môžete určiť sami, napríklad v prípade nevyčerpanej dovolenky z predošlého roka. Ak by ste potrebovali voľno krátko po nástupe do zamestnania, je dobré o tom zamestnávateľa informovať v dostatočnom predstihu a prípadne sa dohodnúť na neskoršom nástupe do práce.

Nemusíte mať strach, že by ste nemohli čerpať dovolenku aj počas skúšobnej doby. Naozaj záleží len na dohode so zamestnávateľom. Hľadáte novú prácu? Alebo vás tá súčasná už nebaví? Skúste sa pozrieť na ponuku voľných pracovných miest. Alebo ohodnoťte vášho zamestnávateľa.

Chcete mať prehľad o aktuálnych trendoch? Prečítajte si článok ktorý popisuje, aké zmeny prináša dovolenka na Slovensku v roku 2022.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dovolenka a ako ju vypočítať

Či už v zime alebo v lete, každý túži po odpočinku a čase strávenom s rodinou či priateľmi. Bez práce a bez stresu. Najlepšie je zobrať si v práci dovolenku. Čo sa môže stať a môže vám ju zamestnávateľ neschváliť? Čo by ste mali vedieť o dovolenke?

Absencia v práci vám môže pekne zavariť

Pozná to každý z nás. Ranné vstávanie nás nebaví. Káva nás nepreberie. Budíky máme nastavené po 5 minútach. Ale vedeli ste, že za absenciu v práci bez ospravedlnenia si môžete narobiť pekné problémy? Čo vám za neospravedlnenú absenciu v práci hrozí?

Skončenie v skúšobnej dobe. Ako na to?

Určite to poznáte. Konečne ste boli úspešný, prešli ste všetkými kolami pohovorov a nastúpili ste do práce. No po pár dňoch alebo týždňoch zistíte, že nie všetko vám vyhovuje. Čo robiť? Najjednoduchšie je skončiť ešte v skúšobnej dobe. Ako na to?

Ďalšie články