Kritické myslenie: Čo to je a prečo je dobré ho mať?

V práci využije kritické myslenie takmer každý manažér, lekár, učiteľ, ale aj taký novinár alebo umelec. Teda takmer všetci kreatívni pracovníci. Ale čo to kritické myslenie znamená? A prečo by ste ho mali mať aj vy?

Nemýľte si kritické myslenie s kritikou v bežnom živote. Ak máte kritické myslenie, určite to neznamená, že budete všetko vidieť negatívne a všade budete hľadať chyby. Kritické myslenie je, rovnako ako dnes to analytické, jednou z najdôležitejších vlastností.

Čo je to kritické myslenie?

Mohli by ste povedať, že ten, kto disponuje kritickým myslením, zaujíma k svetu nejaký postoj, alebo ku konkrétnej situácii či názoru. Kritické myslenie nám totiž pomáha byť obozretnejší, opatrní vo vzťahu k vyhľadávaniu, využívaniu aj interpretácii informácií.

Ak máme kritické myslenie, v podstate berieme za svoje známe príslovie „Dôveruj, ale preveruj.“ Je to teda akási stratégia či metóda, ako sa pustiť do poznávania.

Prečo budovať kritické myslenie?

Kritické myslenie by sme mali rozvíjať už od školských čias. No roky bifľovania sa textov z učebníc, básničiek a memorovanie jednoduchých faktov, v nás toho kritického mysliteľa skôr zabíjajú, než by nám pomohli ho rozvíjať. Tradičné metódy učenia, ako je práve učenie sa vecí naspamäť, nám často veľmi nepomôžu naučiť sa zaobchádzať s informáciami, ktoré sa k nám dostanú.

Ako študent, alebo žiak, by ste sa mali naučiť hľadať, filtrovať a interpretovať informácie, ktoré potrebujete. Naučiť sa problém vnímať aj z iných strán, než len z tej, o ktorej vám učiteľ povie, že je správna a iné cesty neukáže.

Ale prečo by sme si ho mali vôbec budovať a rozvíjať ho? Ak sa sami nenaučíme, že aj náš vlastný názor má nejakú váhu, nikdy vlastný názor mať nebudeme. A v práci je to nakoniec vidieť najčastejšie.

Preto je kritické myslenie vlastne nezávislé myslenie, kde si dokážete vybudovať vlastný názor. Nemusí byť originálny, ale bude váš, a vy si ho budete vedieť obhájiť. Vďaka kritickému mysleniu dokážete urobiť správne rozhodnutie.

Aké vlastnosti by ste mali posilňovať?

Ak chcete byť dobrý kritický mysliteľ, mali by ste pracovať na rôznych vlastnostiach. Napríklad na sústredení sa na informáciu, klásť správne otázky a oddeliť fakty od domnienok. Až potom dokážete urobiť správne rozhodnutie a stanoviť si priority.

Samotná informácia je však len akýmsi spúšťačom, ktorý celý proces kritického myslenia naštartuje.

Čoho s kritickým myslením dosiahnete?

Už sme spomínali, že sa budete vedieť správne rozhodnúť, využiť informáciu alebo si nakoniec stanoviť priority. Proces kritického myslenia v nás buduje kultúru vyjadrovania sa a diskutovania. Keďže budeme vedieť uchopiť informáciu za správny koniec, dokážeme nakoniec formulovať vlastnú myšlienku aj otázku tak, aby dávala zmysel. A to nie je jednoduché.

Je potrebné počúvať argumenty, aby ste na ne dokázali reagovať a odpovedať. Dokážete vďaka kritickému mysleniu aplikovať znalosti z rôznych odborov. Kritické myslenie vás naučí slobodne používať vlastnú hlavu a nepapagájovať len názory iných.

Ako vyzerá kritický mysliteľ?

Človek s kritickým myslením je otvorený, nasáva nové názory aj informácie a nikdy sa neuspokojí s ich množstvom. Bude hľadať ďalej a analyzovať ich z rôznych smerov. Svoje informácie sa vždy snaží overiť. Dáva prednosť objektivite pred subjektivitou a svoj obraz o svete si tvorí sám za seba.

Vďaka kritickému mysleniu a využívaniu nových faktov, informácií a zistení sa vie neustále rozvíjať a intelektuálne rásť.

V akom povolaní využijete kritické myslenie najviac?

Ak ste manažér, markeťák, novinár, spisovateľ, architekt, umelec, dizajnér či výtvarník. Kritické myslenie je vlastné takmer každému kreatívnemu pracovníkovi. Rovnako aj učitelia, ktorí ho nielen využijú sami, ale zároveň učia kriticky myslieť aj svojich žiakov a študentov.

Ako získate kritické myslenie?

V prvom rade by ste sa mali viac otvoriť novému mysleniu, teda nebyť lenivý si vytvoriť na vec vlastný názor. O danej problematike si zistite čo najviac informácií a nenechajte sa uchlácholiť polopravdami alebo informáciami, ktoré vám poskytne napríklad šéf v práci. Všetky informácie si overte, analyzujte z viacerých pohľadov a snažte sa obmedziť subjektivitu.

Snažte sa svoje konanie vysvetliť, povedať dôvod, prečo ste sa rozhodli konať práve takto alebo prečo ste zaujali takýto postoj.


Pracujete v tíme, na manažérskej pozícii alebo v kreatívnom odvetví, kde informácie tečú prúdom? Tu potrebujete zaujať vlastný postoj k veci. A kritické myslenie vám v tom pomôže. Manažér predsa potrebuje reálne fakty a informácie, a práve preto je tu dôležitý individuálny názor.

Nezabudnite na svojom kritickom myslení pracovať. Nebuďte lenivý a nepreberajte len názory iných, premýšľajte sami za seba, zbierajte a overujte si informácie a zaujmite vlastný postoj. Vyhýbajte sa subjektivite a snažte sa byť objektívny.

Nakoniec, všetko je na vás. Ale vedzte, že informácie sú všade okolo nás. Ak ich nebudeme vedieť správne využiť, nebudeme ani vedieť kriticky myslieť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Analytické myslenie: Máš ho? Využi ho!

Ľudia s analytickým myslením nie sú v dnešnej dobe tak cenení ako by mali byť. Môžu pôsobiť všedne a zdanlivo nudne. No pre život firmy sú nenahraditeľní. Nepleťte si analytické myslenie s tým matematickým. Čo všetko znamená mať analytické myslenie?

Máte organizačné schopnosti? Ukážte ich

Dnes sa organizačnými schopnosťami oháňa každá druhá ponuka práce. Ale čo to vlastne znamená? A vedeli ste, že patria k tzv. mäkkým zručnostiam? Nebudeme otáľať a pustíme sa do toho.

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Ďalšie články