LinkedIn - 6 krokov ako mať skvelý profil pre váš kariérny posun

LinkedIn využíva viac ako 600 miliónov ľudí na celom svete a občas môže byť kľúčovým pre váš kariérny posun. Váš LinkedIn profil si môžu zobraziť vaši kolegovia, šéf, HR manažéri, ale taktiež aj váš potenciálny budúci zamestnávateľ.

Práve ste sa zaregistrovali, máte záujem vytvoriť si žiadosť o prijatie do zamestnania a zároveň chcete mať pútavý LinkedIn profil? Alebo ste dlhodobejším užívateľom a chceli by ste svoj profil zatraktívniť, a tým ho aj viac zviditeľniť? Máme pre vás 6 jednoduchých krokov, vďaka ktorým vylepšíte svoj profil, ktorý môže byť pomocníkom aj pre váš kariérny posun.

1. Zvoľte si vhodnú profilovú fotografiu

Môže sa zdať, že pracovné skúsenosti hrajú vo vašom profile najväčšiu rolu, no nie je tomu tak. Profilová fotografia je hneď prvým miestom, kam putuje zrak návštevníka vášho profilu. Ako by mala vyzerať? Fotografia by mala byť v prvom rade reprezentatívna - v dobrej kvalite, s vhodným, najlepšie nevýrazným pozadím a nedoporučuje sa fotografia “selfie”. Zvoľte takú fotku, ktorá pôsobí príjemne, sympaticky a na ktorej je vás dobre vidno. Usmievajte sa, buďte prirodzený a váš potenciálny zamestnávateľ bude váš profil určite považovať za efektívnu a sľubnú žiadosť o prijatie do zamestnania.

2. Stručná charakteristika

Druhým dôležitým krokom je stručný popis vašej pracovnej činnosti, prípadne aktívnych záujmov, ktorým sa momentálne venujete. Tento popis sa nachádza hneď pod vaším menom a napríklad aj vďaka nemu sa môže zamestnávateľ rozhodnúť, či by ste boli vhodným kandidátom pre jeho firmu. Popíšte svoju momentálnu aktivitu stručne a jasne. Čomu sa venujete, čo máte na vašej aktuálnej pozícii na starosti? Máte vášeň aj pre nejaké iné aktivity? Neváhajte ich pripísať! Odporúča sa použiť maximálne 10 slov. Tento popis môže stručne ukázať a zaujať jednoducho tým kým ste.

3. Súhrn

Ak chcete svojím profilom skutočne zaujať, sekcia “O vás” ponúka priestor pre podrobnejšie informácie. Predstavte sa a pútavo popíšte vaše doterajšie skúsenosti. Zaujímavo zdôraznite svoje prednosti a prínosy, ktoré viete prípadne priniesť do firmy na pozíciu, o ktorú sa budete chcieť uchádzať. Svoje zhrnutie môžete ukončiť napríklad aj výzvou pre prípadnú spätnú väzbu a pridajte svoje kontaktné údaje. Nezabudnite používať kľúčové slová (napr. názov vašej pozície), vďaka ktorým budete mať väčšiu šancu objaviť sa vo vyhľadávaní.

4. Pracovné skúsenosti

Veľmi dôležitou časťou je detailne rozpracovaná sekcia vašich doterajších skúseností. Táto časť obsahuje presné názvy a popisy pozícií, firmy v ktorých ste pracovali alebo aktuálne pracujete a presné dátumy a roky. Máte možnosť označiť konkrétne firmy, ktorých profily si je možné pozrieť na samotnej sieti LinkedIn veľmi rýchlo a jednoducho. Mnoho náborárov si vyhľadáva potenciálnych zamestnancov práve prostredníctvom príbuzných firiem. LinkedIn ponúka aj možnosť vidieť, kto váš profil navštevuje a vďaka tomu ho môžete skvelo prispôsobiť. Pre vypracovanie tejto sekcie je najlepšie vychádzať z vášho precízne vypracovaného životopisu. O tom ako ho vypracovať čo najpútavejšie sa môžete dočítať tu. Alebo si ho môžete vypracovať rovno podľa vzoru a šablóny, ktoré ponúkame úplne zdarma.

5. Vzdelanie, kurzy a dobrovoľnícka činnosť

V tejto sekcii uveďte svoje doterajšie vzdelanie podobným spôsobom ako u pracovných skúseností. Opäť je možné pridať konkrétne školy a univerzity(aj zahraničné pobyty), na ktorých ste študovali. Nezabudnite na rôzne jazykové, alebo iné špeciálne kurzy, ktoré ste absolvovali. Čím viac uvediete, tým viac atraktívny bude váš profil a o to viac zaujmete. Osobitný priestor tu je aj pre dobrovoľnícku činnosť. Takže ak sa niečomu venujete len z vlastnej iniciatívy, nesmie to vo vašom profile chýbať!

6. Odporúčania a zručnosti

Odporúčania môžu byť skvelým spečatením vašich pracovných skúseností a zručností. Ak máte medzi sebou kolegov, ktorí s vami spolupracujú, alebo s vami pracovali, neváhajte ich poprosiť o ich spätnú väzbu a pohľad na váš pracovný výkon a schopnosť spolupráce. Nezabudnite s nimi nadviazať spojenie priamo na sieti, možno vás milo prekvapia a odporúčanie vám napíšu rovno sami. Ako posledné si môžete pomocou kľúčových slov pridať aj svoje konkrétne zručnosti. Vyberajte tie, ktoré vás najviac vystihujú a pre ktoré ste známy aj medzi vašimi kolegami.

Ako sa zviditeľniť?

Sledujte vaše obľúbené stránky

Ukážte na sieti, že odvetvie, v ktorom sa pohybujete vás aktívne zaujíma. Sledovanie stránok a firiem, ktorých obsah je vám blízky je skvelým zdrojom nových informácií. Majitelia stránok a ich ďalší podporovatelia si môžu aj vďaka vašej aktivite všimnúť činnosť, aktualizácie a príspevky, ktoré zahŕňa váš LinkedIn profil. Buďte aktívny a zviditeľnite sa!

Naviažte spojenie s inými

Neváhajte nadviazať spojenie s kolegami, šéfom, ľuďmi z pracovného prostredia, alebo bývalými kolegami. Vďaka pravidelnému udržiavaniu kontaktov rozšírite svoj profil medzi množstvo iných ľudí a firiem. Komentujte, reagujte, prípadne napíšte správu a viditeľnosť máte zaručenú. Neskôr vám môže pomôcť aj pri hľadaní nového zamestnania a pri posune vo vašej kariére.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ďalšie články