Píšeme životopis: Čo všetko v ňom uviesť?

Ak si hľadáte prácu, určite potrebujete životopis alebo curriculum vitae. Práve ten je vašou vizitkou, na základe ktorej vás môžu vybrať. Preto je dobré mať v ňom všetko potrebné. Čo všetko v životopise uviesť sa dočítate na ďalších riadkoch.

Životopis má za úlohu vás predstaviť. Človek, ktorému sa dostane do rúk potom práve na základe neho zvažuje, či vás pozve na pohovor alebo nie. Dajte si preto záležať ako ho vytvoríte a čo všetko v ňom uvediete.

Ako by mal životopis vyzerať?

V prvom rade by ste si mali rozmyslieť štruktúru životopisu. Určite sa držte osvedčenej klasiky a nevymýšľajte nič nové. Ak napríklad dáte osobné údaje až na koniec, personalista bude zmätený a taký životopis rovno položí na kôpku „NIE“. Ľudia, ktorí váš životopis dostanú, majú v očiach určitý štandard a podľa neho hľadajú v životopise podstatné veci.

Na začiatok uveďte osobné informácie. Stačí vám celé meno, dátum narodenia a kontakt. Do kontaktu uveďte aj adresu (ak máte, tak aj prechodné bydlisko), telefónne číslo a e-mail.

Pozor na e-mail

E-mail je najlepšie uviesť tak, aby bolo jasné, kto ste. Najlepšie v takomto znení: meno.priezvisko@email.sk. Adresy, ktoré nikomu nič nepovedia, napríklad skarede.kaciatko123@email.sk, radšej ani neuvádzajte a utekajte si vytvoriť novú.

Fotku áno alebo nie?

Či priložiť fotku alebo nie, je na vás. No určite je dobré ju v životopise mať, aj keď ju po vás nechcú. Životopis bude osobnejší a vytvorí dojem, že sa personalista baví so skutočnou osobou a nie len s kusom papiera.

Je tiež dobré hneď pod tieto informácie pridať krátky odstavec o vás, napríklad, čo ste dosiahli a aké máte výsledky. Postačia 3 – 4 vety.

Práca a vzdelanie

Po osobných informáciach uveďte pracovné skúsenosti. Je lepšie ich zoradiť od súčasnosti a uviesť názov firmy, pozíciu, na ktorej ste pracovali a stručne aj náplň práce. V prípade, že ste vystriedali veľa rôznych zamestnaní, rozveďte podrobnejšie len prvé 3 alebo 4, kde ste pracovali naposledy.

Nasleduje prehľad vzdelania. Tu platí to isté, čo u práce. Zoraďujte chronologicky, píšte názov školy a obor štúdia. Môžete uviesť aj tému vašej diplomovej práce, ale len v prípade, že má s pozíciou, kam sa hlásite, nejakú súvislosť. Tiež uveďte napríklad kurzy alebo školenia. Rovnako ale len v prípade, že s prácou súvisia. Ak sa hlásite na pozíciu manažéra, neuvediete, že ste absolvovali kurz varenia. Ak neposielate životopis do firmy, ktorá sa varením zaoberá.

Vždy uvádzajte aj časový údaj odkedy dokedy ste v danej firme pracovali (prípadne na danej pozícii) alebo študovali. Pri kurzoch, kedy ste ich absolvovali. Uveďte tiež ďalšie znalosti, ktoré ste získali. Prácu s IT technológiami, kancelárskymi programami alebo tými grafickými. Máte vodičák? Hneď s tým do životopisu. Buďte však stručný a uvádzajte len relevantné a pravdivé údaje. Uveďte aj získané certifikáty.

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom

Jazykové znalosti sú ďalším bodom. Uveďte jazyky, ktoré ovládate a k nim doplňte úroveň. Dnes je znalosť jazykov žiadaná už takmer všade. U uvádzania úrovne však opatrne, môže sa stať, že si vás z nich preskúšajú.

Mám uviesť aj vlastnosti?

Niekto vám radí, aby ste ich v životopise mali, iný zasa, že nie. Poviete si, že toto nie je dôležité, očiam personalistov však neuniknú. Často vám pomôžu dostať minimálne pozvánku na pohovor. Väčšina ľudí tu však uvedie vlastnosti ako komunikatívnosť alebo flexibilita či samostatnosť. Týmto nikoho neohúrite a v životopise to má každý druhý. A nie vždy je to pravda.

Ukážte, že ste výnimočný

Ak chcete napísať niektorú z tuctových vlastností, radšej ich tam ani nedávajte alebo ich napíšte inak. Zamyslite sa nad tým, čo ste využili v minulej práci. Boli ste presný a orientovaný na cieľ, keď ste pracovali ako obchodník? Vlastnosti uveďte na príkladoch, určite tak personalistu ohúrite viac ako stručný súhrn slov.

A čo záujmy?

Tu platí to isté, čo u vlastností. Ak chcete uviesť, že radi cestujete, čítate či športujete, radšej neuvádzajte nič. Personalista chce odlišnosť a výnimočnosť. Preto sa vyhnite strohému výpisu záľub. Ubehli ste maratón? Vyliezli na Kilimandžáro? Alebo ste precestovali celý svet? Prispôsobujte vlastnosti, záujmy a záľuby pozícii, pre ktorú životopis tvoríte. A buďte jedinečný. A uveďte aj členstvo v kluboch alebo organizáciách.

Zaujmite záujmami

Buďte originálny a namiesto tuctového „rád športujem“, radšej uveďte, že ste ubehli maratón. Tým zaujmete lepšie a odlíšite sa od tisícok rovnakých životopisov. Jednoducho opíšte vaše, na prvý pohľad nezáživné, aktivity tak, že ukážete, že sú vašou vášňou. Zúčastnili ste sa dobrovoľníckych aktivít? Určite to tiež nezabudnite spomenúť.

Svoju váhu pri rozhodovaní má aj táto časť. Ukáže zamestnávateľovi, či ste skôr introvert alebo extrovert. Podľa toho môže rozhodnúť, či sa na pozíciu hodíte. Môžete sa pohrať aj s grafickou stránkou, ale pozor, aby ste to neprehnali. Stále platí, že životopis musí byť prehľadný.

Využiť môžete aj žiadosť o prijatie do zamestnania cez LinkedIn, kde môžete vďaka vášmu LinkedIn profilu sledovať mnohé pracovné ponuky. Myslite na to, že životopis má byť stručný, jednoduchý a výstižný. Na bližšie predstavenie slúži motivačný dopis. Tam sa môžete rozpísať viac. Životopis predstavuje začiatok vašej kariéry, dajte si na ňom záležať.


Tak čo? Už máte hotový svoj životopis? Ak áno, môžete ho vyskúšať napríklad odpoveďou na niektoré z ponúkaných voľných miest, či žiadosť o prijatie do zamestnania cez LinkedIn.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ako na životopis v angličtine?

Chceš získať prácu v zahraničí? Alebo tam študovať? Angličtina je dnes základ, ktorý sa očakáva takmer všade. Ako správne napísať životopis v angličtine, ti povie tento článok. Tak čítaj ďalej.

Práca na dobu určitú. Čo o nej potrebujete vedieť?

Prešli ste dlhou cestou od životopisu, cez úspešný pohovor, až po výsledné podanie ruky a nástup do práce. Keď sa však pozriete na pracovnú zmluvu, uvidíte tam spojenie „doba určitá“. Čo to pre vás znamená? Vysvetlíme vám to.

Ďalšie články