Máte firemný e-mail? Toto nikdy neposielajte!

Pracujete často s firemným e-mailom? Možno sa vám stalo, že ste sa zabudli a poslali ste z neho niečo, čo ste nechceli. Možno to malo byť určené kamarátovi alebo rodine. Pri používaní firemného e-mailu by ste však mali byť naozaj opatrný.

Či už ste len zabudli, že píšete z pracovného e-mailu alebo vám to vôbec nepríde zvláštne, niektoré veci by ste z neho posielať nemali. Prečo? Váš zamestnávateľ veľmi ľahko môže prísť a skontrolovať si, čo posielate a aké sú vaše aktivity. A hneď máte problém.

Čo nikdy neposielať?

Je niekoľko pravidiel, ktorých by sme sa všetci mali držať, keď príde na používanie pracovného e-mailu. Najmä v obsahu by sme si mali dať pozor na to, čo posielame.

Súkromné videá

Chcete sa pochváliť z videom z dovolenky? Možno ho chcete poslať kolegom. No videá sú väčšinou celkom veľké súbory, preto sa budú sťahovať dlho. Nielen, že tým môžete dotyčného nahnevať, ale súkromné veci s prácou by sa nemali miešať. Použite radšej súkromný e-mail.

Reťazáky

Reťazové listy boli pred pár rokmi veľmi populárne. A aj dnes si nájdu svojich priaznivcov. Aj vám prišiel e-mail, ktorý hovorí, že ak ho neprepošlete ďalším 20 ľuďom, stane vám niečo zlé? Či tomu veríte alebo nie je na vás. Nespamujte však svojich kolegov a iných ľudí v kontaktoch firemného e-mailu. Netýka sa to práce a bude to každého len obťažovať.

Vtipy? Nevhodné vtipy? Nikdy!

Vtipy so sexuálnymi alebo rasistickými narážkami či s iným nevhodným obsahom nielenže nepatria na firemný e-mail, ale ani na pracovisko samotné.

Dajte si preto pozor, čím chcete svojich kolegov pobaviť a rozosmiať.

Súkromné či tajné správy

Posielate niečo súkromné alebo tajné? Môžete síce danej osobe veriť, no vo firme sa to tak či tak rozkríkne ani nebudete vedieť ako. Nikdy neviete, kto ďalší má do firemného e-mailu prístup. Už sme spomínali, že súkromné informácie do pracovného e-mailu nepatria. A tajné informácie, nedajbože o firme, už vôbec nie.

Ak by ste prezradili nejaký citlivý údaj a zamestnávateľ by na to prišiel, boli by ste v peknej kaši a hrozila by vám výpoveď.

GIF-ká

GIF animované súbory sú dnes veľmi populárne. Ale patria skôr do komunikácie na sociálnych sieťach s priateľmi. Na firemný e-mail určite nie.

Klebety

Šíriť klebety nie je dobré samé o sebe. Ale šíriť ich z pracovného e-mailu? Tak to už vôbec nie. Nikdy neviete, či sa váš e-mail nedostal ešte niekam inam než na miesto určenia.

Neposielajte klebety, nebudete mať zbytočných nepriateľov.

Správy z rodiny

Keď chcete niečo prebrať s rodinou, použite svoj súkromný e-mail. Pracovný e-mail slúži výlučne na pracovné účely. Vašu aktivitu si môže zamestnávateľ ľahko zistiť a môžete si tak spôsobiť zbytočné problémy.

Súbory 18+

Takéto veci do práce nepatria vôbec. Na firemný e-mail takisto. Nevyrábajte si problémy rozosielaním podobných e-mailov.

Žiadosť o prácu

V práci vás to už nebaví? Nevadí, môžete sa poohliadnuť po novom zamestnaní. Ak však na nejaké natrafíte, nikdy na komunikáciu nepoužívajte firemný e-mail. Možno vám to príde jasné, ale existuje niekoľko jedincov, ktorým to nerobí žiaden problém. Dajte si na to pozor, inak vás zamestnávateľ môže s výpoveďou predbehnúť. A to na vás nevrhne dobré svetlo ani uňho ani u budúceho zamestnávateľa.

Zlé správy

Ste vedúci? A chcete dať niektorému zamestnancovi výpoveď? Oznámiť mu to cez e-mail nie je práve profesionálny spôsob. Povedzte mu to radšej osobne.


Týmto veciam sa u pracovného mailu vyhnite. Dajte si pozor, z akého účtu ich odosielate a radšej si to aj dvakrát skontrolujte, než kliknete na "odoslať". Nemusí sa vám to vyplatiť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Je váš kolega psychopat? Ako to spoznáte?

Vzťahy na pracovisku sú rôzne. Máte super šéfa a skvelých kolegov? Môžete sa považovať za šťastlivca. Nie všetci majú toľko šťastia. Niekedy dokonca môžu aj pochybovať o duševnom zdraví svojich kolegov. Ako spoznať, či váš kolega nie je z druhej skupiny?

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Ďalšie články