Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Existujú rôzne spôsoby, vďaka ktorým môžete byť úspešný. Dôležité je mať nápad, vytrvať a nevzdávať sa. A len málokto sa dokáže dostať až k vytúženému koncu. Ak máte dosť odvahy sa do toho pustiť, tu je pár tipov ako sa k úspechu dostanete o niečo skôr.

1. Robte to, čo máte radi

Ak sa pustíte do niečoho, čo vás nebaví, nebude to stáť za nič. Práca by vás mala baviť a vtedy môžete dosiahnuť úspechu.

2. Netreba byť chytrý, aby ste boli úspešný

Často ľudia, ktorí sa dajú na podnikanie, do toho idú s tým, že musia byť najchytrejší vo svojom obore. To je to, čo veľa ľudí drží skrátka. Áno, je dobré mať o danom obore povedomie, ale učíme sa najmä praxou. Snaha je tiež dôležitá, nepodceňujte ju. Snažte sa, aby vaša spoločnosť patrila medzi najlepšie.

"Nemusíte byť chytrý, aby ste boli úspešný podnikatelia – musíte najať chytrých ľudí."

- Neil Patel

3. Prvý dojem je dôležitý

Ale rovnako aj ten druhý. Najmä v podnikaní, kde chcete zaujať svojimi produktami či službami. Prvý kontakt je ten, že si vás zákazníci vybrali medzi ostatnými. Druhý kontakt môže znamenať, že s produktom alebo službou mali problém a potrebujú ho vyriešiť.

Záleží ako sa zachováte v kritickej situácii.

4. Zákazník má takmer vždy pravdu

Nenechajte si nahovoriť, že zákazník je váš pán. Je aj nie je. Ceňte si ich názoru, no ak máte iný, vyslovte ho. Navrhnite mu iné lepšie riešenie. Nenechajte sa zneužívať.

5. Lepšie byť lídrom ako šéfom

Ak ste dobrý vodca, líder, mali by ste svojim zamestnancom načúvať. Nechajte ich vysloviť názor a nechajte ich realizovať ich nápady. Nikdy si nemyslite, že sa vo všetkom vyznáte lepšie než vaši zamestnanci.

Ste tím, tak buďte tým správnym lídrom.

6. Zviditeľnite sa

Musíte sa vedieť predať. Najlepšie to urobíte sami. Skúste napríklad vtip u predstavenia produktov, netradičnú akciu. Skrátka niečo, čo si ľudia zapamätajú a spoja si to s vami. Samozrejme, v tom dobrom zmysle slova.

7. Buďte originálny

Jeden z klasických tipov pre podnikateľov. Originalita je ale naozaj dôležitá. Pohrajte sa s názvom alebo logom spoločnosti. Jedinečný názov vás potom bude predurčovať pre úspešné podnikanie. Ale buďte opatrný a neprežeňte to. Snažte sa byť originálny, ale aj jednoduchý. Najmä u názvu.

8. Žiadny risk, žiadny zisk

Risk je jednoducho súčasťou podnikania. Každého. Aj vy sa s ním stretnete. Raz za čas musíte poriadne zariskovať, aby ste dosiahli úspechu. Ak sa takýmto situáciam budete vyhýbať, úspechu nikdy nedosiahnete.

"Neprestávame sa posúvať dopredu, otvárať nové dvere a skúšať nové veci, pretože sme zvedaví a zvedavosť nás privádza k novým cestám."

- Walt Disney

9. Zlepšujte sa

Skúšajte nové veci, nové projekty. Vzdelávajte sa, choďte na prednášky alebo absolvujte kurzy. Každé zlepšenie nielen seba samotného, ale aj firmy a vašich zamestnancov, vás posúva bližšie k dosiahnutiu úspechu. Vráťte sa aj k predošlým projektom, analyzujte ich a povedzte si, čo by ste mohli urobiť lepšie, pre lepší výsledok.

10. Verte v samých seba

Svojmu zámeru, nápadu, snu, by ste mali byť oddaný. Len vtedy, keď niečomu veríte úplne, môžete byť úspešný. Nepochybujte o sebe a nezdupkajte pred každým problémom. Máte z niečoho strach? Porazte ho. Jednoducho verte v seba a v silu niečo dokázať.


Tipov na úspešné podnikanie existuje nespočetne mnoho. My sme však vybrali tie, vďaka ktorým veríme, že úspechu naozaj dosiahnete. Ak sa teda chystáte pustiť sa do podnikania, poriadne si to premyslite.

Ale možno ste sa rozhodli do podnikania nepúšťať a úspech dosiahnuť inou cestou. Ak teda hľadáte vhodné miesto, kde začať, skúste sa pozrieť na pracovné ponuky u nás. Alebo nám povedzte, ako ste vy dosiahli úspechu alebo či sa zo svojím zamestnávateľom zhodnete. Ohodnoťte ho a povedzte nám svoj názor.

Chcete masť jasno v tom, ako podnikať na živnosť? Prečítajte si článok, ktorý popisuje, Podnikanie na živnosť v roku 2022

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Rekvalifikačný kurz. Kedy vám ho preplatí Úrad práce?

Ste nezamestnaný? A chceli by ste si zvýšiť svoju kvalifikáciu? Alebo získať znalosti z iného oboru? Skúsiť to môžete cez rekvalifikačné kurzy. V mnohých prípadoch vám ich úrad práce preplatí.

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

Ďalšie články