Mzda vzrástla o viac ako 5 %. Aká je priemerná mzda na Slovensku?

Vedeli ste, že v minulom roku 2017 vzrástli mzdy o viac ako 5%? Aj napriek tomu však mnohí zamestnanci majú výplatu menšiu ako 700 €. Aká je priemerná mzda na Slovensku za rok 2017? A aká je priemerná mesačná mzda v roku 2018?

Ako sa vyvíjala priemerná mzda v poslednom desaťročí? Od roku 2010 sa priemerná mzda na Slovensku zvýšila o 220 €. A v roku 2017 sme zažili najvýraznejší skok, a to o 6,6 %. Stále však veľa ľudí nedosiahne ani na mzdu 700 € v hrubom. Ako je to možné?

Až desatina zamestnancov na Slovensku zarába menej než 561 €. Ak sa na to pozrieme z druhého konca, tak naopak desatina zarába viac ako 1567 €. Medián môžeme určiť na hranici 900 €.

Rast sprevádzal každý kraj

V roku 2018 prišlo k mnohým zmenám, medzi ktorými bolo aj zvýšenie dôchodkov, minimálnej mzdy alebo iných príspevkov. V roku 2017 však v každom regióne Slovenska vzrástol aj priemerný plat. Najviac si polepšili v Nitrianskom a Trnavskom kraji, a to až o 8 %.

Priemerná mzda na Slovensku v roku 2017 dosiahla 954 €. Odhad na rok 2018 je, že priemerná mzda prekročí hranicu 1000 €.

Kde zarobíte najviac?

Prvé miesto samozrejme patrí Bratislavskému kraju. Prečo? Práve v hlavnom meste sa sústredí najviac firiem, aj tých zahraničných, prípadne tu majú svoje sídlo a teda tu aj vykazujú zisky a platy aj mzdy zamestnancov.

V Bratislavskom kraji je priemerná mzda na úrovni viac ako 1300 €.

Druhú priečku obsadil Košický kraj s priemernou mzdou 982 €. Vo veľmi podobných číslach sa pohybujú aj ďalšie kraje. Naopak najnižší priemerný plat na Slovensku v roku 2017 mal Banskobystrický a Prešovský kraj.

Na akej pozícii sa majú najlepšie?

Priemerná mzda sa však dá samozrejme porovnať aj naprieč odvetviami alebo pozíciami. Najviac si v priemere zarobí top manager, čo asi nikoho neprekvapí. Top manageri si zarobia aj viac ako 2000 €. Hneď za nimi je stredný a nižší management, kde sa priemerná mzda v roku 2017 na Slovensku pohybuje v číslach vyšších ako 1000 €. A nad 1000 € si priemerne vie zarobiť aj technický odborník s kvalifikáciou.

Najmenšia priemerná mzda na Slovensku sa dotýka najmä pomocných zamestnancov, ktorí zarábajú menej ako 599 €.

Aké odvetvia majú najvyššiu priemernú mesačnú mzdu?

Najlepšie je na tom odvetvie IT, kde si priemerne zarobíte viac ako 1800 €, hneď za ním nasledujú financie a poisťovníctvo s 1700 € a bronzové miesto si odnáša energetika a dodávka energií. V desiatke nájdeme na poslednom mieste ubytovacie a stravovacie služby.

Prečo je priemerná mzda dôležitá?

Priemerná mzda je číslo, ktoré predstavuje aritmetický priemer všetkých miezd, ktoré na Slovensku máme. Napriek tomu, že v roku 2017 bola priemerná mzda vo výške 954 €, až 70% ľudí zarába menej.

Priemerná mzda je dôležitá pre výpočet výšky dôchodku v budúcich rokoch. Keď sa zvyšuje priemerná mzda, zvyšujú sa aj dôchodky.

Vedeli ste, že vzrástla aj minimálna mzda?

Aj rast minimálnej mzdy sa odvíja o tej priemernej. Na začiatku roku 2018 sa minimálna mzda zvýšila na 480 €. Je možné, že v budúcom roku dosiahne hranice 500 €.

Priemerná mzda v EÚ

EÚ je však oproti nám na omnoho vyššej úrovni. Slovensko so svojou priemernou mzdou sa v rebríčku priemernej mzdy v EÚ dostala na chvost celkového poradia. Najlepšie je na tom Luxembursko, Dánsko alebo Holandsko, kde si priemerne zamestnanci mesačne prídu na viac ako 4000 €. Samozrejme to závisí na mnohých faktoroch, avšak na podobnú úroveň zatiaľ nedosahujeme.

Mimo EÚ si však viete zarobiť aj omnoho viac. Napríklad vo Švajčiarsku, kde je priemerný plat vo výške 5472 €.


Aj keď na európsku úroveň nedosahujeme a aj na mzdy a platy ako sú napríklad v Nemecku alebo spomínanom Švajčiarsku, si ešte budeme musieť počkať. V roku 2018 sa predpokladá pokorenie hranice priemernej mzdy na Slovensku 1000 €. A povedzme si úprimne, veď sa nám tu nežije až tak zle. A keď už nič iné, tak Tatry oceniť musíte.

Nemyslite však stále len na peniaze a najmä neporovnávajte. Zahoďte negatívne myšlienky a užívajte si život.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Priemerná mzda v EÚ: Kde si zarobíte najlepšie?

Nie všetci v Európskej únii zarobia rovnako. Priemerná mzda sa líši štát od štátu. Kde zarábajú najviac, aká je priemerná mzda v EÚ v porovnaní s priemernou mzdou na Slovensku?

Aké zmeny si rok 2018 prichystal v daňovej oblasti?

Rok 2018 prináša jednu zmenu za druhou. Okrem rekordného zvýšenia minimálnej mzdy alebo dôchodku, sa zmeny dotknú aj oblasti daní. Čo všetko je po novom inak? Pozrite si zmeny v daňovej oblasti.

Ďalšie články