Priemerná mzda v EÚ: Kde si zarobíte najlepšie?

Nie všetci v Európskej únii zarobia rovnako. Priemerná mzda sa líši štát od štátu. Kde zarábajú najviac, aká je priemerná mzda v EÚ v porovnaní s priemernou mzdou na Slovensku?

Áno, často počujeme, že priemerný plat nie je správnym ukazovateľom, koľko si v danej krajine zarobí väčšina ľudí. Aj napriek tomu sa však stále používa. Aj u nás priemerná mzda rastie pomaly na 1000 €. A v Luxembursku alebo Dánsku si priemerne zamestnanci prídu aj na 4000 €. Naopak v takom Bulharsku či Rumunsku je to len okolo 400 – 500 €. Ako je na tom Európska únia?

Priemerný plat zamestnanca za mesiac je v Európskej únii 1520 € v hrubom. A obrovské rozdiely si môžete všimnúť najmä medzi západom a východom.

Kto vedie?

Najvyššiu priemernú mzdu v roku 2017 malo Luxembursko, kde sa táto čiastka pohybuje okolo sumy 4682 € mesačne. V Dánsku, ktoré je na druhom mieste, je priemerný plat 4552 €. A severské krajiny tiež nezaostávajú. Fínsko má priemernú mzdu na hranici 3612 € a Švédsko 3828 €.

Nemecko sa so svojou priemernou mzdou v roku 2017 umiestnilo na 6. mieste. Priemerne tam zarobia 3775 €. Nie je sa tak čomu čudovať, že je jednou z najžiadanejších krajín, kam Slováci cestujú za prácou do zahraničia.

A čo obľúbené krajiny Slovákov pre prácu v zahraničí?

Slovákov aj naďalej lákajú aj niekoľkonásobne vyššie platy našich zahraničných susedov. Mnohí odchádzajú hľadať prácu do už spomínaného Nemecka. Najviac ich však nájdeme v Rakúsku, kde priemerný plat stúpol na sumu 3632 €. V susednom Česku je to 1141 €.

Zle na tom nie sú ani južné krajiny, ktoré Slovákov lákajú najmä na letné brigády. V Grécku stúpla priemerná mzda na 1680 €, v Taliansku je to čiastka 2590 € a v Španielsku 2220 €.

A čo Veľká Británia?

Spojené kráľovstvo tiež patrí do výberu krajín, kam sa za prácou sťahuje veľa ľudí. Láka ich nie len vyšší plat, ale aj lepšie uplatnenie alebo lepšie možnosti kariérneho postupu. A samozrejme aj možnosť zdokonaliť si anglický jazyk a odlišná kultúra či spoznávanie nových ľudí.

Priemerne si ľudia vo Veľkej Británii v roku 2017 zarobili 3690€.

Ako je na tom Slovensko?

Platy sú u nás stále kameňom úrazu. Na okolité krajiny ešte ani zďaleka nedosahujeme a v porovnaní priemernej mzdy v krajinách EÚ sme sa umiestnili takmer na konci chvosta. I keď môžeme vidieť nárast a zlepšenie našej situácie, k ideálnemu stavu to má naozaj ďaleko.

Zo všetkých krajín EÚ sme na 22. mieste a za nami je tak ešte 6 ďalších. Aj keď sme s priemernou mzdou v roku 2017 predbehli Poľsko, stále máme na čom pracovať. Priemerná mzda na Slovensku je na sume 925 €.

Čo sa zmení v roku 2018?

Tento rok sa nesie v znamení zvyšovania. Zvýšila sa minimálna mzda, a to na 480 €. A ďalší rast sa predpokladá aj v budúcich rokoch. V tomto roku sa očakáva, že hranica priemernej mzdy na Slovensku prekoná hranicu 1000 €. Môžeme tomu vďačiť vysokej zamestnanosti a zvyšovaniu platov.

Dopomôcť k tomu samozrejme môžu aj nové investície na poli automobilového priemyslu a očakáva sa rast HDP na 4 %.


Čo myslíte? Je priemerná mzda tým správnym ukazovateľom vyspelosti štátu? Mnohí si myslia, že nie, práve kvôli tomu, že priemernú mzdu v krajine navyšuje niekoľko vyšších platových tried, napríklad v zahraničných firmách. Aj my si myslíme, že lepším ukazovateľom by bol medián, avšak o tom, bohužiaľ, nerozhodujeme. Zamerať sa však môžeme aj na porovnanie minimálnej mzdy, ktorá sa naprieč EÚ tiež veľmi odlišuje. Čo si myslíte o priemernej mzde vy?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Práca v zahraničí: Kde si zarobíte najviac?

Chystáte sa odísť za prácou do zahraničia? Už viete kam a čo budete robiť? Pracovných pozícií je veľa, stačí si len vybrať. A u niektorých ani nepotrebujete vedieť jazyk danej krajiny. Ale kde si v zahraničí zarobíte najviac?

Spočítaj si čistú mzdu v roku 2018: Čo treba odčítať od hrubej mzdy?

Väčšina zamestnancov na svojej výplatnej páske vidí číslo, ktoré je menšie než to, ktoré majú napríklad uvedené v zmluve. Prečo? Hrubá mzda zahrnuje niekoľko položiek, ktoré musíte odrátať, aby ste dostali čistú mzdu. Ako čistú mzdu vypočítate?

Ďalšie články