Nadávate ako pohan? Aj to je jeden z vedecky dokázaných znakov inteligencie

Géniovia. Ľudia s vysokým a nadpriemerným IQ. Mnohých z nich „normálny“ ľudia nikdy nepochopia. Vedci však potvrdili niekoľko znakov, ktoré ukazujú, či ste inteligentnejší ako ostatní. Tieto vlastnosti by ste v nich veru nehľadali.

Inteligencia sa vníma veľmi subjektívne. Existuje definícia aj rôzne tabuľky a testy na jej určenie, ale nie vždy je jednoduché určiť, či ste naozaj inteligentný alebo sa naňho len hráte. Je to rozdiel byť naozaj inteligentný a len si to o sebe myslieť. O niektorých ľuďoch by sme nikdy nepovedali, že taký človek môže byť inteligentný. Inteligenciu však nemusí určovať len to, či ste v škole mali samé jednotky alebo ako dobre ste sa učili či čo všetko viete.

Vedci potvrdili niekoľko znakov, za ktorými by ste inteligenciu v žiadnom prípade nehľadali. Ktoré to sú?

Vulgarizmy sem, vulgarizmy tam

Vyjadrovanie je dnes súčasťou sebaprezentácie. Ak príliš často nadávate a vaše každé druhé slovo je vulgarizmus, asi sa okoliu veľmi nemusíte páčiť. Najmä mladí ľudia dnes využívajú vulgarizmy, pretože je to „moderné“. No ľudia hrešili už v dávnych časoch.

Čo je to vulgarizmus?

Rôzne knihy a definície nám hovoria, že to sú neslušné, hrubé a neprípustné výrazy a slová. Ak ich používate príliš často, stanete sa pre spoločnosť nikým a odsunie vás na samotný okraj.

Nemôžeme sa čudovať, že ľudia si vulgarizmy spojili s negatívnym správaním. Veľa ľudí ich totiž využíva, aby tak zakryli vlastný pocit menejcennosti. Na druhej strane nám vedia pomôcť uľaviť si. Ak si sem tam poriadne zanadávate, určite pocítite úľavu. Najmä tú psychickú.

Vulgarizmus ako znak inteligencie?

Verte či nie, ale je to tak. Samozrejme je nutné prihliadnuť na slovnú zásobu. Ak budete stále dookola používať tie isté nadávky, na inteligencii vám to veru nepridá. Práve naopak. Ak však máte v bežnom prejave slovník plný vulgarizmov rôzneho druhu, môže to svedčiť o tom, že máte skvelé rečnícke schopnosti. A tak teda ukážete svoje nadpriemerné schopnosti v tejto oblasti, čo posilňuje aj vyššiu inteligenciu.

To, že viete používať množstvo rozličných nadávok, svedčí o schopnostiach pracovať s jazykom trochu inak než ostatní.

Čierny humor, sarkazmus alebo irónia?

Aj humor je znakom inteligencie. Nie však len taký obyčajný, ktorý má takmer každý. Niekto sa vyžíva v čiernom humore alebo má humor taký, že nie všetci ho pochopia. Alebo máte zmysel pre vulgárne vtipy? Aj tie môžu patriť do kategórie znakov vyššej inteligencie.

Čierny humor je oveľa zložitejší. Aby ste ho pochopili, často k tomu potrebujete väčšiu duševnú silu a treba o ňom trochu viac premýšľať, aby ste ho nakoniec ocenili.

Hovorte mi majster lenivosti

Lenivosť je všeobecne pokladaná za zlú vlastnosť. Ale nie každý, kto vyzerá ako lenivec, ním v skutočnosti aj naozaj je. Štúdie dokázali, že ak máte vyššie IQ, môžete sa častejšie zamotávať do vlastných myšlienok a navonok preto nie ste taký aktívny ako by chceli iní. Preto im môžete pripadať, že ste jednoducho lenivý.

Ľudia s nižším IQ svoj čas naopak často vypĺňajú až neuveriteľným množstvom aktivít, len aby o nich niekto nepovedal, že sú lenivý.

Čo som to len chcel?!

Aj vy si nič nepamätáte a všetko hneď zabudnete? Možno ste nadpriemerne inteligentný. Ak si neustále zabúdate kľúče, doklady, nepamätáte si mená, dátumy alebo informácie, čo nepotrebujete, môže to byť znakom vašej inteligencie. Mozog to totiž robí ako obranný a bezpečnostný mechanizmus, kedy vyhadzuje nepotrebné informácie, aby mal priestor pre dôležitejšie veci, ktoré bude potrebovať.

Ste nočná sova?

Dlho ponocujete alebo najradšej pracujete v noci? Tento znak sa často spája aj s nižšou mierou poriadkumilovnosti. Dlhé a časté ponocovanie nemusí byť vždy zdravé, ale na druhú vie byť aj prospešné, keďže zvyšujeme svoju sociálnu inteligenciu. Zdá sa to nemožné? Výskumy však dokazujú, že je to pravda, ak ostávate v noci dlho hore, pravdepodobne ste inteligentnejší.

Nočným sovám sa jednoducho v noci lepšie premýšľa, preto aj častejšie pracujú v noci. Typické to môže byť najmä pre kreatívnych ľudí ktorých nočný kľud vedie k väčšej kreativite.

Bordel a chaos všade naokolo

V predchádzajúcom bode sme spomenuli poriadkumilovnosť. Je známe, že inteligentnejší ľudia vedia žiť aj v chaose a neorganizovanosti. Nemusí to ale byť podmienkou. Mnohí z ľudí s vysokou inteligenciou, znova spomenieme kreatívnych ľudí, sú chaosom okolo seba jednoducho povestní. Organizovaný človek tak môže mať väčší problém vyriešiť neznámy problém.

Einstein hovoril, že plný stôl je známkou plnej mysle. Čo teda znamená, keď je stôl prázdny?


Možno by ste v týchto znakoch inteligenciu naozaj nehľadali. No ak si raz za čas poriadne zanadávate, nemáte vždy vyupratované a zorganizované do bodky alebo ste hore až do rána, nebojte sa. Môže to byť len známka toho, že máte vyššiu inteligenciu ako ste si možno aj sami mysleli. Tak lenivosti zdar.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Chcete byť šťastný? Poradíme vám ako na to

Máte pocit, že vám nič nevychádza? Nič vás neteší? Šťastie vás obchádza oblúkom? Aby ste boli šťastný a spokojný, musíte preto aj niečo urobiť. Ak budete len čakať, kedy na vás príde rad, môže sa stať, že to nebude nikdy. Ako teda byť šťastný?

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Ďalšie články