Návod na generáciu Y: Ako si ich udržať?

V súčasnosti sa do produktívneho veku dostávajú tzv. mileniáli alebo generácia Y. Chcete uspieť na pracovnom trhu? Vzdelanie už nestačí, dôležitá je prax a najmä schopnosti. Ale aké? Čítajte ďalej.

Mileniáli, alebo generácia Y, sú v dnešnej dobe vďačnou témou takmer všade. A nie je sa čomu čudovať. Práve ľudia z tejto generácie sa dostávajú do veku, kedy si hľadajú prvé stále zamestnanie a začínajú sa starať sami o seba. Táto generácia je iná ako tie predošlé.

Kto je generácia Y?

Do generácie Y patrí ten, ktorý sa narodil v období medzi rokmi 1980 a 2000. Vyrastali teda na prelome tisícročia, preto aj pomenovanie Mileniáli. Je to generácia, ktorej detstvo značne ovplyvnil internet a technológie. Online dokážu byť 24/7 a mobil z ruky nedajú. Typickými vlastnosťami je ctižiadostivosť, sebavedomie, značná dávka kreativity a v neposlednom rade aj voľnosť a zameranie na work-life balance.

Aké schopnosti si pripraviť, aby ste získali prácu?

Či už patríte ku generácii Y alebo nie, v dnešnej dobe potrebujete určité schopnosti, ktoré vám pomôžu získať si prácu. Aké to sú?

1. Pozornosť

Schopnosť sústrediť sa a byť pozorný je jedna z vecí, ktorú si zamestnávatelia vážia. Venujte zamestnávateľovi pozornosť, počúvajte, čo vám hovorí a vysvetľuje.

2. Vysoká škola už nestačí

Mať vysokú je super. Lenže dnes ju má každý druhý a pracovný trh sa podľa toho aj mení. Už neplatí, že vysoká škola z vás urobí žiadaného zamestnanca, naopak sa musíte sami snažiť získať skúsenosti a najlepšie si nájsť brigádu už pri škole.

3. Flexibilita

Generácia Y práve s týmto bodom veľmi problémy nemá. Naopak ocení zmenu a možnosť vyskúšať si rôzne veci a prispôsobiť sa situácii. Mileniáli to vedia a ide im to dobre.

4. Pokora

Jedna z vecí, ktorá vám pridá plusové body. Nebáť sa požiadať o radu a pomoc, ak je to nutné a neviete si rady. Stále sa učíme, preto sa pýtajte a vzdelávajte sa.

Čo mileniál hľadá pri výbere práce?

Už sme vyššie zmienili, že generácia Y si váži flexibility a work-life balance. Toto hľadá aj v pracovných inzerátoch. Zameriavajú sa na možnosti vzdelávania, rozvoja, získanie nových schopností. Nepodceňujte ani celkovú atmosféru v zamestnaní.

Vedeli ste, že…

Generácia Y si zase toľko nepotrpí na výške mzdy? Samozrejme si chce uchovať určitý štandard, no výška mzdy sa v prieskumoch o tom, čo táto generácia v práci očakáva, ocitla až na 3. mieste. Stále však chcú byť za svoju prácu náležite odmeňovaní.

Ako si získať a udržať pracovníkov z generácie Y?

Ak poznáte podstatu ľudí z tejto generácie, stačí sa im prispôsobiť. Generácia Y je často označovaná ako lenivci, ale prečo? Pretože si radšej prispí alebo, že nechce v práci stráviť toľko času, čo jeho rodičia? Áno, z tohto pohľadu sa môže zdať, že je to generácia lenivcov. No opak môže byť pravdou. Generácia Y si cení voľnosti, flexibility a možnosti objavovania, cestovania a vzdelávania.

Dajte im možnosti podieľať sa na nových projektoch, skúšať nové veci, učiť sa a rozvíjať sa. Dajte im pocit voľnosti a možnosť flexibility. Ak to povaha práce dovoľuje, doprajte im aj benefity ako je home-office alebo dovolenka navyše. Mnohí prácu z domu ocenia najmä kvôli možnosti venovať viac času rodine alebo iným aktivitám.

Nezahadzujte spätnú väzbu

Generácia Y vyrastala v technologickej dobe a online svete. Je pre nich typické, že očakávajú rýchle odpovede a reakcie. Preto nezanedbávajte ani spätnú väzbu na ich prácu, nebojte sa im povedať, čo robia zle alebo ich naopak pochváliť. Uvidíte, že ich motivácia razom stúpne.


Ak patríte k tejto generácii, snažte sa získavať skúsenosti už pri škole. Čo tak nejaká brigáda alebo práca s flexibilnou pracovnou dobou? Skúste si vybrať aj z našej ponuky práce.

Ak ste zamestnávateľ, nezabúdajte na to, čo mileniáli od práce čakajú. Náležite ich odmieňajte a dajte im pravidelný feedback. Určite neurobíte chybu, ak v benefitoch budete mať možnosť home-office a doprajete im možnosti vzdelávania a získania skúseností od kolegov.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Generácia X a Y: Ako je na tom ich pracovný život?

Rozdiely medzi generáciou X a Y sú značné. A rovnako sa prejavujú aj v pracovnom živote, kde má každá skupina iné priority. Kto patrí ku ktorej generácii a ako sa generácia X a Y správa v práci?

Flexibilná pracovná doba: Je dôležitejšia než vyššia mzda?

Flexibilná pracovná doba je dnes benefitom, ktorý často láka mnoho ľudí. Pre niekoho je dokonca dôležitejší než vyšší plat. Flexibilnú pracovnú dobu oceňujú najmä mamičky, ale aj študenti.

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články