Generácia X a Y: Ako je na tom ich pracovný život?

Rozdiely medzi generáciou X a Y sú značné. A rovnako sa prejavujú aj v pracovnom živote, kde má každá skupina iné priority. Kto patrí ku ktorej generácii a ako sa generácia X a Y správa v práci?

O generácii X a Y sa už narozprávalo veľa. Momentálne je v kurze generácia Y, alebo tzv. mileniáli, keďže práve oni sa práve teraz dostávajú do pracovného kolobehu. Oproti staršej generácii X sa odlišuje takmer o 180 stupňov. Kto je generácia X a kto Y?

Generácia X alebo Y? Do ktorej patríte vy?

To, do ktorej skupiny patríte vy, zistíte veľmi ľahko, a to podľa roku vášho narodenia. Generácia X je tá staršia a patria sem, tí, ktorí sa narodili v rokoch 1966 – 1979. Túto generáciu nájdete aj pod označením MTV Generation. Teda môžeme povedať, že sú to už väčšinou rodičia a ľudia, ktorí už majú čo to za sebou, či po kariérnej stránke alebo v živote.

Generácia Y je oproti tomu tá mladšia a technicky vyspelejšia. Sem patria tí, čo sa narodili medzi rokmi 1980 – 2000. Často sa označujú aj ako Millenials alebo iGeneration. Práve táto generácia si svoje detstvo obohatila o sociálne siete, smartphony a online svet. A práve ona teraz nastupuje a pomaly strieda staršiu generáciu aj v pracovnom živote.

Z rôznych zdrojov však môžete zistiť, že roky sa môžu nepatrne odlišovať, preto sa môže stať, že podľa jedného zdroja ste generácia Y a podľa druhého už generácia X. Vedeli ste, že generácii X predchádza ešte tzv. Baby Boomers?

Existujú ešte dve ďalšie generácie

Vedeli ste, že existuje ešte generácia Z a alfa? Generáciu Z tvoria ľudia narodení v rokoch 2000 – 2010. Technicky sú najvyspelejší a internet je ich denným chlebom. Generácia Alfa sú oproti tomu ešte len deti narodené po roku 2010 a všetky vyspelé technológie ovládajú už vo veľmi rannom veku a využívajú ich všade.

MTV Generation verzus Millenials: Kto z koho?

Už sme nakúsli, že rozdiely medzi týmito dvoma generáciami sú často až priepastné, ale poďme si povedať, čím konkrétne sa tieto dve generácie odlišujú.

Generácia X – MTV Generation

Život tejto generácie je ovplyvnený politickým dianím vo svete. Najmä obdobím pred a po Železnej opone, kedy po jej páde ľudia zažívali pocit slobody, kedy zo dňa na deň získali možnosti, o ktorých sa im pred tým ani len nesnívalo. Je to generácia, ktorá zažila kapitalizmus, nástup zahraničných firiem na naše trhy a dovtedy neznáme možnosti uplatnenia v obore ako marketing či obchod.

V pracovnom živote prevládala snaha pracovať v čo najväčšej a najbohatšej zahraničnej firme, pracovať veľa. Súťaživosť a priebojnosť sú tejto generácii vlastné, rovnako ako aj prístup k práci, kde workoholizmus bol normálny. Ľudia z tejto generácie sú typicky ambiciózni, samostatní a nezávislí.

Ako je na tom dnes a čo nám priniesla?

Nastala finančná kríza, ktorá ich sny zase potlačila do úzadia a ľudia prestali veriť na „americký sen“. Boli znechutení a sklamaní. No môžeme jej byť vďačný, pretože práve v týchto rokoch sa formovali umelci, ktorí sú dodnes považovaný za jedných z najlepších na svete. Napríklad Curt Cobain a Nirvana alebo aj Madonna. A čo také ICQ, céčka alebo mončičáci? Pamätáte si na ne?

Generácia Y – Millenials

Generácia ovplyvnená technológiami, sociálnymi sieťami a internetom. Deň bez mobilu je pre nich nemysliteľný. Naopak s rodičmi majú ďaleko lepšie väzby a vzťahy. Dokonca sú na nich viac naviazaný a vďaka tomu, že ich videli často pracovať na úkor rodiny, si v práci vážia väčšiu voľnosť a work-life balance. Môžu byť občas trochu rozmaznaný a často nám prídu ako leniví. Ale nemusí to tak byť. Veď si len zoberte koľko študentov pracuje už popri škole.

Táto generácia je typická aj veľmi dobrým vzdelaním, takmer každý z tejto generácie má vysokú školu. A využívanie zahraničných pobytov a lepších možností cestovania im rozširuje obzory.

Ako sú na tom s prácou?

Práve vďaka svojmu vzdelaniu a možnostiam, ktoré mali v detstve a cestovaniu sú často sebavedomí, niekedy až príliš, ctižiadostivý, ovládajú cudzie jazyky a majú vysoké očakávania. Chcú pracovať a podieľať sa na projektoch, ktoré majú zmysel. Motivácia zo strany zamestnávateľa je však v ich prípade nevyhnutným prvkom.

Motivácia je základ

Dajte mileniálom možnosť sa prejaviť, mať jasnú predstavu o tom, kam smerujú a v neposlednom rade im dajte možnosť rozvíjať sa, čerpať skúsenosti od skúsenejších kolegov a doprajte im možnosť skúšať nové veci. Táto generácia má rada výzvy, doprajte im ich. Mileniáli milujú cestovanie, preto neurobíte chybu ani v prípade, že im ponúknete benefity ako flexibilná pracovná doba, home-office alebo dovolenka navyše.

Čo by ste ešte mali vedieť o generácii Y?

V týchto dňoch sa ľudia z generácie Y dostávajú na pracovný trh a menia jeho podobu. Sú ambiciózny a v živote to chcú niekam dotiahnuť, preto majú často sny o rýchlom kariérnom postupe a chcú sa podieľať na zlepšení celej spoločnosti. Za dôležité tiež považujú „soft-skills“. Tiež to sú kreatívni ľudia, ale ručné práce si u nich väčšinou body nezískajú. Za to sú veľmi zdatní v technológiách a programovaní.


Obe generácie sa od seba veľmi odlišujú. Tá staršia si viac váži vecí, ktoré v čase svojho detstva nemali k dispozícii, naopak dnešná generácia Y má menší rešpekt a menej si cení veci ako sloboda alebo možnosti cestovania. Naši rodičia často takéto podmienky nemali. A aj v práci je treba voliť odlišný prístup. Generácia Y ocení viac voľnosti v možnostiach najmä pracovného času alebo aj práce samotnej. Ak nebudú mať pocit zadosťučinenia, odídu. A hľadať budú dovtedy, pokiaľ nenájdu miesto, ktoré im bude vyhovovať.

Je ale generácia Y natoľko odlišná, že sa môže zdať, že nepochopenou generáciou? Možno áno, ale všetko je treba brať s rezervou a aj vo vlastnostiach oboch generácií môže a nemusí byť všetko pravda. A tiež nie každý musí nutne splňovať všetky znaky danej generácií. Každý sme predsa iný.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Flexibilná pracovná doba: Je dôležitejšia než vyššia mzda?

Flexibilná pracovná doba je dnes benefitom, ktorý často láka mnoho ľudí. Pre niekoho je dokonca dôležitejší než vyšší plat. Flexibilnú pracovnú dobu oceňujú najmä mamičky, ale aj študenti.

10 tipov ako sa naučíš cudzí jazyk rýchlo a efektívne

Aj vás už hnevá ako na dovolenke zo seba neviete dostať ani slovo? Alebo že nikomu nerozumiete? Zmeňte to. Ukážeme ako sa naučíte cudzí jazyk v akomkoľvek veku rýchlo a efektívne.

Dohoda o brigádnickej práci študentov: Dokedy na ňu môžete pracovať?

Letné brigády alebo práca popri škole. Pre študentov častá vec. Ak si chcete ako študent privyrobiť, pravdepodobne budete pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov. Sú v nej v roku 2018 nejaké zmeny? A ako dlho môžete na takúto dohodu pracovať?

Ďalšie články