Networking: Vybuduj si vlastnú sieť kontaktov

Toto známe neznáme slovíčko predstavuje vlastne celkom jednoduchú vec. Akú? A čo to má spoločné s prácou? Networking nám nemusí naháňať hrôzu a ani sa ho nemusíme báť. Je to len neškodný pomocník.

Čo je to Networking?

Slovo vyjadruje aj samotnú podstatu. V preklade ide o vytváranie siete kontaktov. Ide teda o spoznávanie ľudí, ktorí vám môžu byť nejakým spôsobom nápomocní v rozvoji vašej kariéry. Nemusíte byť práve vplyvný človek, aby ste mohli efektívne komunikovať s ostatnými. Hlavným cieľom je naviazať spojenia a kontakty s čo možno najväčším počtom potenciálnych zamestnávateľov alebo ľudí, ktorí vám pomôžu sa rozvíjať.

Networking vám pomôže pri hľadaní práce aj rozvoji kariéry. Môže byť efektívnejší než reklama.

Ako s ním začať?

Možno patríte medzi tých, ktorí náplň networkingu nemajú príliš v láske. Ale môže vám výrazne pomôcť k úspechu. Skúste začať tým, že oprášite staré kontakty. Nie je nič jednoduchšie než zapnúť Facebook a spojiť sa s niektorým starým známym. Alebo si v práci jednoducho presťahujte stôl, ak vám to priestor dovoľuje.

Skúste večierky

Verte alebo nie, večierky a párty sú skvelou formou networkingu. Existujú „zoznamovacie“ večierky priamo pre potreby networkingu. Nájdite ich, zúčastnite sa a získajte kontakty.

Prečo s Networkinom začať?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste sa mali do netwrokingu pustiť. Na začiatok získate nové kontakty. Nie len tie obchodné alebo profesné, ale aj tie osobné. Nepodceňujte silu kontaktov a osobného odporúčania. Ďalšou vecou je, že udržiavate osobné vzťahy. Jedna vec je zoznámiť sa, druhá si kontakt udržať. Sem tam sa pripomeňte, ale nevolajte len vtedy, keď niečo potrebujete. To môže mať úplne opačný účinok.

V neposlednom rade nám networking ušetrí čas, energiu aj peniaze. Máte problém? Potrebujete poradiť s tvorbou webu? Teraz si predstavte, že by ste na každý problém mali v pomyselnom šuplíku nejaký ten kontakt, ktorý vám ho pomôže vyriešiť.

Networking pomáha získavať kontakty, udržovať ich, šetriť čas aj peniaze, ale tiež si rozširovať obzory alebo na sebe pracovať.

Ako postupovať?

Všimli ste si, že veľa firiem nikdy nemá inzeráty na voľné miesta na rôznych kariérnych portáloch či v novinách? A viete prečo to tak je? Väčšina z nich sa zaplní ústnym podaním. A čím vyššia pozícia, tým viac toto platí. Poznáte niekoho vo firme? Super, popýtajte sa ho na prácu. Môže z toho byť len pohovor a môže to skončiť aj nad vaše očakávania. Ale ako postupovať, aby ste sa dostali k správnemu výsledku?

Dbajte na prvý dojem

Nie nadarmo sa hovorí, že to bola „láska na prvý pohľad“. Platí to aj tu. Buďte výrazný, ale nepretvarujte sa.

Nepýtajte sa hneď priamo na prácu

Tu nie ste na pracovnom veľtrhu. Máte možnosť získať užitočné a cenné informácie. Môžete sa spýtať na prácu, ale nerobte to hneď na začiatku a skôr sa snažte, aby to prirodzene vyplynulo z rozhovoru.

Viac dávajte ako berte

Networking je vzájomná výmena. Nemalo by sa stať, že budete len brať a brať a nikdy nebudete mať dosť. To sa potom môže poľahky stať, že cenný kontakt stratíte. Dozvedeli ste sa niečo užitočné? Skvelé, teraz je rada na vás.

Príprava je dôležitá

Prejdite si svoje kontakty ešte pred stretnutím. Budete vedieť do čoho idete. A budete sa môcť chopiť dobrých možností než utečú.

Myslite v súvislostiach

Nebuďte zameraný len na jednu jedinú oblasť, kde sa cítite najlepšie. Vykročte trochu aj mimo svoju komfortnú zónu, nebudete ľutovať.

Trpezlivosť ruže prináša

Vedzte, že networking nie je záležitosť na hodinu ani na deň či mesiac. Je to maratón, ktorý trvá aj roky. Nečakajte, že sa uchytíte hneď na prvej schôdzke.

Ako si vytvoriť sieť?

Aj keď ste do rieky networkingu zatiaľ nestrčili ani palec, už teraz máte určite niekoľko cenných kontaktov. Ako je to možné? My si to neuvedomujeme, ale svoju sieť si vlastne tvoríme už od detstva. Preto hľadajte v starých kontaktoch zo strednej či vysokej školy, v rodine, aj v tej vzdialenej, v rodinách priateľov a známych. Váš lekár tiež môže byť cenným kontaktom, rovnako ako bývalí kolegovia a šéfovia či členovia klubu, ktorý ste navštevovali.

Spracujte si záznamy ľudí a rozhovorov s nimi. Buďte s nimi v pravidelnom kontakte a neozývajte sa len v prípade problémov.


Tak to vidíte. Networking nám dokáže vo všeličom pomôcť. A ak sa chystáte na konferenciu či inú akciu, nezabudnite si zobrať dostatok vizitiek či životopisov. Nikdy neviete, koho tam stretnete. Nemusíte sa tohto cudzo znejúceho slova báť. A ak nie ste práve na "face to face" stretávanie, skúste to na internete. Existuje veľa fór a diskusií, do ktorých sa môžete zapojiť a získať z nich cenné kontakty. Newtorking vám jednoducho pootvorí dvere alebo vás privedie k novej práci. Tak prečo to neskúsiť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ako bojovať so syndrómom vyhorenia?

Máte pochmúrnu náladu, žiadnu energiu ani motiváciu? Ste frustrovaný a neustále sa cítite vyčerpaný? Možno sa už dostal aj k vám. Tichý zabijak, ktorý vás pomaly oberie o radosť zo života a zničí vám psychické aj fyzické zdravie. Je to syndróm vyhorenia.

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Ďalšie články