Nočná práca: V roku 2018 za ňu dostanete vyššie príplatky

Pracujete na zmeny? Pravdepodobne tak budete poznať aj nočnú zmenu. Aké sú pravidlá nočnej práce? A vedeli ste, že v roku 2018 sa zvýšia príplatky a zmeny v nočnej práci čakajú aj ženy?

Nočná zmena. Pre niekoho pohodová práca, pre iných drina ako obyčajne. Ak pracujete vo výrobe, s prácou v noci ste sa už určite stretli. To, či si v nej dokážete v kľude aj na chvíľu oddýchnuť alebo budete pracovať tak, ako obvykle, záleží na povahe práce a pracovnej pozícii. Aj mnohé z hotelových recepcií potrebujú nočného recepčného, ktorý prácu v noci zastane.

Čo je nočná práca?

Nočná práca má však aj svoje špecifiká, ktoré vymedzuje zákonník práce. Ak idete na nočnú zmenu, pracovať budete od 22. do 6. hodiny ráno. Na Slovensku pracuje na nočnej zmene takmer 16 % zamestnancov. Mnoho z nich je v odvetví výroby, ale môže sem spadať aj pracovník v službách alebo cestovnom ruchu.

Novinky v nočnej práci pre ženy

Na nočnú u nás chodí takmer 140 tisíc žien. Po novom sa ich bude týkať aj obmedzenie, ktoré im umožní prácu v noci odmietnuť. Práca v noci je ťažká, nie len fyzicky, ale tiež psychicky a zvládať ju dlhodobo je v praxi veľmi ťažké. Navyše, aby ste mohli pracovať na nočnej zmene, potrebujete k tomu potvrdenie od lekára.

Príplatky za prácu v noci

Od 1. mája 2018 platí aj zmena v príplatkoch za nočnú. Tie sa budú zvyšovať v dvoch etapách, pričom prvá už začala a druhá príde v roku 2019. Na to, že máte nárok na príplatok za nočnú nezabúdajte.

Po novom si k platu prilepšíte o 30 % z hrubej hodinovej mzdy, teda môžete mať za každú hodinu o 0,82 € viac. V roku 2019, kedy začne platiť druhá etapa, budú príplatky ešte vyššie, a to až 40 %, teda 1,1 € za hodinu u nerizikových povolaní. U rizikových povolaní platí príplatok vo výške 35 % hodinovej mzdy a v roku 2019 to bude 50 %.

Zamestnávateľ môže uplatniť výnimku

Aj napriek tomu, že sa príplatky za nočnú zmenu zvýšili, zamestnávatelia budú mať možnosť si v niektorých oblastiach, ktorých sa týka derogačná klauzula, dohodnúť podmienky, za akých zvýšia príplatok za nočnú zmenu, v kolektívnej zmluve.

Aj v kolektívnej zmluve však musí byť minimálny príplatok vo výške 25 % v tomto roku a v roku 2019 vo výške 35 % hrubej hodinovej mzdy.

Príplatky za víkend aj sviatok

Okrem zvýšenia príplatkov za nočnú prácu, sa zvyšujú aj príplatky za sviatok a za prácu cez víkend. Za sobotu získate 25 % a v nedeľu 50 % hodinovej mzdy. V ďalšom roku to bude ešte viac. Za prácu vo sviatok získate príplatky vo výške až 100 % hodinovej mzdy.

Riziká nočnej práce

Aj práca v noci má zdravotné riziká. Najmä ak v noci pracujete len príležitostne, pre ľudský organizmus to predstavuje riziko. Ak si organizmus zvykne na noc, rytmus vám to narušiť veľmi nemusí. Pracovať v noci pravidelne a často až niekoľkokrát do mesiaca, môže sa to na vašom zdraví prejaviť negatívne.

Negatívne prejavy

Môže u vás dôjsť k problémom so spánkom, kedy nebudete vedieť zaspať alebo budete mať plytký a ľahký spánok. Tiež môžete byť podráždený a nesústredený. Zájsť to môže až do extrémov, kedy sa môžu vyskytnúť problémy s príjmom potravy či iné srdcovo-cievne ochorenia.


Ak sa chystáte na nočnú zmenu, premyslite si, či ju vôbec prijmete. Ničiť si vlastné zdravie nie je dobré ani len kvôli viac peniazom na účte. Nezabudnite, že od 1.5.2018 majú ženy právo nočnú prácu odmietnuť. Rovnako máte nárok na príplatky, ktoré sú v tomto roku vyššie a zvyšovať sa budú aj v tom budúcom.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracuješ nadčas? Aký je príplatok v roku 2018?

Pracovať nad rámec určených pracovných hodín sa nechce nikomu z nás. Najlepšie utekať domov hneď ako padne koniec pracovnej doby. Niekedy sa však stane, že nemáme inú možnosť a v práci zostaneme dlhšie. Na čo všetko máme nárok za prácu nadčas v roku 2018?

Pracovali ste cez vianočné sviatky a nedostali ste príplatok za sviatok?

Pracovať cez vianočné sviatky sa nám často nechce. A aj keď väčšina z nás do práce ísť nemusí, existujú profesie, kde musíte. To však neznamená, že za prácu cez sviatky nedostanete príplatky. A to nielen počas tých vianočných.

Práca na zmeny: Sú nejaké zmeny v roku 2018?

Aj vy pracujete na zmeny? Ako dlho ste v práci a aký máte nárok na prestávky? Práca na zmeny sa zväčša týka najmä výrobných podnikov či obchodov. Na čo máte nárok a koľko hodín odrobíte, sa dozviete v tomto článku.

Ďalšie články