Práca na zmeny: Sú nejaké zmeny v roku 2018?

Aj vy pracujete na zmeny? Ako dlho ste v práci a aký máte nárok na prestávky? Práca na zmeny sa zväčša týka najmä výrobných podnikov či obchodov. Na čo máte nárok a koľko hodín odrobíte, sa dozviete v tomto článku.

Pracovný čas

Vo väčšine firiem platí pracovná doba 8 hodín 5 dní v týždni. To znamená, že za týždeň odrobíme 40 hodín. Záleží však aj na tom, či povinné prestávky, ktoré trvajú 30 minút máme v rámci daných 8 hodín, teda reálne odrobíme len 7,5 hodín alebo si o túto polhodinku predlžujeme čas strávený v práci, kde tak zostaneme 8,5 hodín.

Za týždeň by sme na trvalý pracovný pomer mali odpracovať 40 hodín čistého pracovného času.

Práca na zmeny

Poznáte to najmä ak pracujete napríklad vo výrobe. Pracovný čas tak máte rozvrhnutý na pravidelné striedanie pri dvojzmennej alebo trojzmennej prevádzke. V prípade dvojzmennej odpracujete najviac 38 a trištvrte hodín za týždeň. U trojzmennej je to o hodinu menej, teda 37 a pol hodiny za týždeň.

Aké zmeny poznáme?

Pracovať na zmeny môžete ráno, popoludní a v noci. Ranná zmena je v čase medzi 6:00 a 14:00. Popoludňajšia potom od 14:00 do 22:00 a nočná zmena kruh uzatvára od 22:00 do 6:00.

Časové úseky môžu byť rozdelené na dvojzmennú, trojzmennú ale aj nepretržitú prevádzku, kde napríklad výroba prebieha súvislo počas celého týždňa a roka.

Máte nárok na prestávky?

Jednoznačne áno. Ak pracujete viac ako 6 hodín, zamestnávateľ vám musí umožniť prestávku na odpočinok a jedlo aspoň 30 minút. V prípade 12 hodinovej zmeny, by ste mali mať prestávky aspoň dve. Medzi jednotlivými zmenami by ste mali mať nárok na odpočinok v trvaní aspoň 12 hodín, než začnete ďalšiu zmenu. Výnimočne to môže byť 8 hodín.

Prestávky sa však do pracovného času nezapočítavajú. A medzi jednotlivými zmenami musíte mať prestávky 8 alebo 12 hodín. Naviac tiež zamestnávateľ musí zaistiť rozvrhnutie pracovnej doby tak, aby ste v týždni mali aspoň dva po sebe nasledujúce voľné dni.

Zmeny v zákone od roku 2018

Tento rok priniesol v zákonníku práce 3 zásadné zmeny. Prvou je zvýšenie príplatkov za prácu vo sviatok, za nočnú a cez víkendy. Druhá zmena, sa týka 13. a 14 platu, kedy tieto budú do 500 € oslobodené od daní. Tretia zmena sa týka pracovných inzerátov, v ktorých po novom musí byť vždy uvedená aj ponúkaná mzda.

Príplatky za nočnú budú vyššie

Za nočnú zmenu od 1.5.2018 dostanete vyššie príplatky, a to až 30 % z minimálnej hodinovej mzdy. U rizikového povolania to bude 35 %. V roku 2019 sa tieto príplatky ešte o niečo zvýšia, a to na 40 % a 50 %.


Práca na zmeny dnes nie je ničím výnimočným. Zamestnanci najmä v cestovnom ruchu, gastronómii, výrobe alebo zdravotníctve pracujú v dvoj alebo trojzmenných prevádzkach, prípadne v nepretržitej prevádzke. Ak aj vy patríte k tým, čo pracujú na zmeny, postrážte si prestávky a pracovný čas. A nezabudnite, že máte nárok aj na príplatky.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Polovičný úväzok: Kedy sa vyplatí a aké sú výhody?

Chcete si nájsť prácu, ale na trvalý pracovný pomer nemáte kapacitu? Či už vám zdravie alebo čas nedovoľuje pracovať na celý úväzok, nezúfajte. Máte možnosť získať v práci polovičný alebo skrátený úväzok.

Práca na dobu určitú. Čo o nej potrebujete vedieť?

Prešli ste dlhou cestou od životopisu, cez úspešný pohovor, až po výsledné podanie ruky a nástup do práce. Keď sa však pozriete na pracovnú zmluvu, uvidíte tam spojenie „doba určitá“. Čo to pre vás znamená? Vysvetlíme vám to.

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Ďalšie články