Odchodné a čo o ňom potrebujete vedieť?

Skončili ste pracovný pomer? Za určitých podmienok máte nárok na odchodné. Ktoré to sú? A aká je výška odchodného? Čo všetko potrebujete? Odpovedi nájdete v tomto článku.

Viete, čo je to odchodné? A viete, že je to niečo iné ako odstupné? V týchto dvoch pojmoch je rozdiel. Jedno dostanete len raz a druhé naopak môžete dostať aj niekoľkokrát. Ako to teda je?

Čo je to odchodné?

Odchodné sú vlastne financie, ktoré vám budú poskytnuté po skončení pracovného pomeru, ak splníte niektorú z podmienok. Dostanete ho však len raz. Na rozdiel od odstupného, ktoré vám môže byť vyplatené viackrát u rôznych zamestnávateľov.

Kto má nárok na odchodné?

Nárok vznikne zamestnancovi, ktorý pri prvom skončení pracovného pomeru spĺňa podmienky. Väčšinou sa jedná o zamestnancov, ktorý už dosiahli dôchodkový vek.

Podmienky vzniku nároku na odchodné

Nie každý môže odchodné dostať. Podmienky, ktoré musíte splniť sú:

  • pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný alebo invalidný dôchodok vám patrí odchodné
  • musíte požiadať Sociálnu poisťovňu o poskytnutie dôchodku ešte pred skončením pracovného pomeru alebo do 10 dní po jeho skončení
  • nárok máte len od jedného zamestnávateľa

Aká je výška odchodného?

Minimálne odchodné je vo výške vašej priemernej mesačnej mzdy. V kolektívnej zmluve, mzdovom výpise alebo pracovnej zmluve tak môžete mať dohodnuté aj vyššie odchodné alebo podmienky pre jeho zvýšenie.

Odchodné ale nie je mzda. A okrem okamžitého skončenia vám náleží bez ohľadu na to, kto ukončuje pracovný pomer a aj v prípade skončením dohodou.

Čo všetko k tomu potrebujete?

V prvom rade by ste si mali požiadať o poskytnutie niektorého z dôchodkov na Sociálnej poisťovni. Tá rozhodne, či naň máte nárok a poskytne vám doklad o rozhodnutí priznania dôchodku Na základe neho môžete o odchodné žiadať. Je lepšie zamestnávateľa o odchodné požiadať písomne.

O priznanie dôchodku žiadajte pred skončením v práci alebo do 10 dní od skončenia.


Mnoho ľudí nevie, že majú na odchodné nárok. Ak oňho budete žiadať po pol roku, už je neskoro. Nebojte sa toho a pýtajte si odchodné. Nie je to zložité a peniaze naviac predsa potešia každého. Ak by ste chceli pracovať aj po tom, čo ste dostali odchodné a teda máte nárok na zaslúžený odpočinok, môžete si pozrieť ponuku práce. Alebo nám rovno povedzte, ako ste so svojím zamestnávateľom vychádzali a ohodnoťte ho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Výpoveď a ako na ňu

Už vás to v práci nebaví? Cítite, že sa už nikam nepohnete? Alebo už neviete vystáť svojho šéfa či kolegov? Možno jednoducho potrebujete zmenu. Ak už sa v práci necítite dobre alebo chcete skúsiť niečo nové, je čas to skončiť.

Výpovedná doba. Prečo ju dodržať?

Stalo sa to aj vám? Dali ste výpoveď, ale v práci musíte vydržať ešte pár mesiacov, než budete môcť skutočne skončiť? Čo všetko by ste o výpovednej dobe mali vedieť, vám prezradíme v tomto článku.

O koľko sa v roku 2018 zvýši dôchodok?

Určite to poznáte. Výška dôchodku nie je vždy dostatočná na to, aby pokryla všetky náklady. Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje. Ale nestrachujte sa. Rok 2018 prináša aj zvýšenie starobných alebo predčasných dôchodkov.

Ďalšie články