Výpovedná doba. Prečo ju dodržať?

Stalo sa to aj vám? Dali ste výpoveď, ale v práci musíte vydržať ešte pár mesiacov, než budete môcť skutočne skončiť? Čo všetko by ste o výpovednej dobe mali vedieť, vám prezradíme v tomto článku.

Chcete v práci skončiť? Už vás nebaví alebo nenapĺňa? Možno vás štvú kolegovia či šéf. Ak sa však nedohodnete inak, v práci si na koniec počkáte ešte pár mesiacov. Ak však chcete skončiť hneď, skúste na to ísť cez dohodu o skončení pracovného pomeru, prípadne sa pozrite, ako napísať výpoveď.

Výpoveď a výpovedná doba

Či už ste výpoveď podali ako zamestnanec alebo ste ju dostali od zamestnávateľa, bude vám v takom prípade ešte plynúť výpovedná doba. Teda čas, ktorý musíte v práci ešte zostať než sa skončí pracovný pomer. Ako dlho bude trvať záleží na rôznych faktoroch, ktoré si povieme onedlho.

Skúste sa dohodnúť

Nechcete byť v práci cez výpovednú lehotu? Môžete skúsiť podať dohodu o skončení pracovného pomeru. Súhlasiť s ňou však musia obidve strany. Je tak možné, že ju zamestnávateľ nepodpíše.

Dávate výpoveď? Pozrite si ponuku práce a vyberte si nový začiatok.

Ako dlho trvá výpovedná doba?

Výpovedná doba je najmenej stanovená na jeden mesiac. Zo zákona je však najdlhšie stanovená na 3 mesiace, ak sa so zamestnávateľom nedohodnete inak. Môžete sa napríklad v pracovnej zmluve dohodnúť, že vaša výpovedná doba bude 4 mesiace. V takom prípade platí to, čo je uvedené v zmluve.

Ak ste sa nedohodli na dĺžke výpovednej doby, tak sa určuje podľa odpracovaných rokov u daného zamestnávateľa.

Dĺžka výpovednej doby

V prípade, že ste výpoveď podali ako zamestnanec a váš pracovný pomer trval menej ako rok, výpovedná doba bude jeden mesiac. Ak pracovný pomer trval dlhšie, bude výpovedná doba 2 mesiace. Ak vám dal výpoveď zamestnávateľ a pracovali ste uňho viac ako 5 rokov je výpovedná doba 3 mesiace.

Kedy začína plynúť výpovedná doba?

Ak ste podali alebo dostali výpoveď, tak výpovedná doba vám plynie od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, v ktorom bola výpoveď doručená.

Ak dáte výpoveď napríklad 15. apríla, vaša výpovedná doba bude plynúť od 1. mája. Skončí sa posledným dňom v určenom mesiaci.

Žiadna výpovedná doba?

Je to možné. Už sme tu viackrát spomínali dohodu o skončení pracovného pomeru. V takom prípade sa pracovný pomer končí dňom, na ktorom sa dohodnete. Háčik je v tom, že s dohodou musia súhlasiť obidve strany, teda zamestnanec aj zamestnávateľ. Samozrejme môžete využiť možnosť vyčerpať si dovolenku aj počas výpovednej lehoty, ktorá sa týmto nijak nepredlžuje.

Pozor, aby ste neprišli skrátka

V inom prípade, ak nezotrváte v práci počas výpovednej lehoty, môže po vás zamestnávateľ chcieť peňažnú náhradu. Tá je vo výške násobku priemernej mesačnej mzdy a dĺžky výpovednej doby. Ale len vtedy, ak ste sa na nej dohodli v pracovnej zmluve. Dohoda o peňažnej náhrade musí byť v písomnej forme.

Výpovedná lehota počas PN?

Ste dlhodobo chorý. Premýšľate nad tým, ako napísať výpoveď, ale neviete, kedy vlastne skutočne skončíte? Výpovedná doba v prípade práceneschopnosti začína plynúť tak ako obvykle. Skončí sa rovnako po uplynutí stavenej výpovednej doby.

POZOR!

PN nepredlžuje výpovednú dobu. Ak ste však výpoveď dostali od zamestnávateľa pred PN, teda pred začiatkom ochrannej lehoty, pracovný pomer skončí posledným dňom tejto lehoty (ak neoznámite, že na predĺžení netrváte).


Výpovedná doba nie je nič, čoho by ste sa museli obávať. Mohli by sme povedať, že je to skôr nevyhnutné zlo, ktoré jednoducho musíme vydržať. Či už výpoveď dávate alebo ste ju dostali, alebo iba premýšľate nad tým, ako napísať výpoveď, zistite si aká je vaša výpovedná lehota. Nebudete zaskočený, ak to bude dlhší čas. A zotrvajte v práci po celú dobu, teda ak si nezoberiete voľno.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Výpoveď a ako na ňu

Už vás to v práci nebaví? Cítite, že sa už nikam nepohnete? Alebo už neviete vystáť svojho šéfa či kolegov? Možno jednoducho potrebujete zmenu. Ak už sa v práci necítite dobre alebo chcete skúsiť niečo nové, je čas to skončiť.

Ako napísať výpoveď alebo dohodu o skončení PP?

Rozhodli ste sa v práci skončiť. Či vás už nebaví práca alebo vám vadia kolegovia či prostredie, je na vás. Ale viete ako napísať výpoveď? A nechcete radšej skončiť dohodou? Všetko, čo potrebujete vedieť sa dočítate v tomto článku.

Práca na dobu určitú. Čo o nej potrebujete vedieť?

Prešli ste dlhou cestou od životopisu, cez úspešný pohovor, až po výsledné podanie ruky a nástup do práce. Keď sa však pozriete na pracovnú zmluvu, uvidíte tam spojenie „doba určitá“. Čo to pre vás znamená? Vysvetlíme vám to.

Ďalšie články