Odvolanie výpovede. Je to možné?

Stalo sa vám, že ste podali výpoveď, no po čase ste si to rozmysleli? A teraz by ste ju chceli vziať späť? To nemusí byť také ľahké ako sa na prvý pohľad môže zdať. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Tak je to tu. Dali ste v práci výpoveď. Alebo ste ju dostali od zamestnávateľa? Ale čo ak si to nakoniec rozmyslíte a budete chcieť v práci zostať? Poradíme vám ako na to.

Čo robiť ako prvé?

Hneď na začiatok máme pre vás jednu radu. Pred tým, než sami podáte výpoveď, si to poriadne premyslite. Zamyslite sa nad tým, prečo výpoveď podávate a či je to naozaj to najlepšie riešenie. Samozrejme, iná situácia nastáva, keď vám výpoveď dal zamestnávateľ. V tomto prípade sa s ním môžete skúsiť dohodnúť, avšak výpoveď pravdepodobne nestiahne.

Je jednoduchšie si podanie výpovede naozaj dobre rozmyslieť, než neskôr riešiť jej odvolanie.

Ako teda odvolám svoju výpoveď?

V prípade, ak ste výpoveď podali sami, ale aj ak ju podal zamestnávateľ je postup rovnaký. Ak bola výpoveď doručená druhej strane, stane sa platnou a začína plynúť výpovedná doba. Ale ako ju teda odvolať? Obaja, teda vy aj zamestnávateľ, môžete požiadať o odvolanie výpovede. Musíte tak urobiť písomne.

Podmienka odvolania

S odvolaním výpovede musia súhlasiť obidve strany. Ak váš zamestnávateľ s odvolaním nesúhlasí, výpoveď je naďalej platná a vám nezostáva iné, než si hľadať novú prácu.

Čo hovorí zákon?

V zákone je uvedené, že výpoveď, ktorá bola doručená druhej strane, je platná. Odvolať ju možno len so súhlasom oboch strán, pričom musí byť písomné, či už ide o samotnú žiadosť, tak aj súhlas.

Musím súhlasiť s odvolaním?

Nikto nie je povinný s odvolaním súhlasiť alebo sa k nemu vyjadrovať. Ak ste s odvolaním naopak obaja súhlasili, bude pracovný pomer pokračovať bez zmien tak, ako tomu bolo doteraz.


Chystáte sa podať výpoveď? Ešte si to poriadne premyslite. Ak nemáte isté iné pracovné miesto alebo nemáte iné plány, možno podanie výpovede nie je ten najlepší spôsob. Vždy sa však môžeme ocitnúť v situácii, kedy jednoducho iné východisko nebude. No a ak by ste predsa len zmenili názor a chceli v práci zostať, teraz už viete, kedy je možné svoju výpoveď stiahnuť.

Dostali ste výpoveď a druhá strana s odvolaním nesúhlasí? Je čas poobzerať sa po nových príležitostiach. A napokon môžete svojho zamestnávateľa aj ohodnotiť a prejaviť tak svoj názor.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Výpoveď a ako na ňu

Už vás to v práci nebaví? Cítite, že sa už nikam nepohnete? Alebo už neviete vystáť svojho šéfa či kolegov? Možno jednoducho potrebujete zmenu. Ak už sa v práci necítite dobre alebo chcete skúsiť niečo nové, je čas to skončiť.

Výpovedná doba. Prečo ju dodržať?

Stalo sa to aj vám? Dali ste výpoveď, ale v práci musíte vydržať ešte pár mesiacov, než budete môcť skutočne skončiť? Čo všetko by ste o výpovednej dobe mali vedieť, vám prezradíme v tomto článku.

Ako správne podať výpoveď?

Už vás to nebaví? Máte toho dosť? Nastal čas. Rozlúčte sa. Či vás štve kolega, šéf alebo vás už nebaví vaša práca, je čas na výpoveď. Ako ju podať? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Ďalšie články