Oplatí sa investícia do zlata a zlatých mincí?

Ako investovať do zlata bezpečne a kde kúpiť zlato a zlaté mince bez ohľadu na online kurz? Takéto investovanie nie je veľmi vhodné pre začiatočníkov. Investícia do zlata znamená investíciu do investičného zlata, ktoré má certifikát a puncovú značku.

Investovanie do zlata

Investičné zlato je certifikovaný zlatý zliatok. Ak máte potrebné informácie, nemusíte sa obávať sporenia a investovania do zlata, tzv. zlatého sporenia. Investícia do zlata je alternatívou k investíciám do pozemkov, do kryptomien, či P2P investíciám a je to rozhodne dobrý biznis. Ako získať Bitcoin sa musí človek naučiť, a je to podobné aj čo sa týka investovania do zlata. Zlato sa dá nakupovať online, a tak vďaka výhodnej investícii doň prídete na to, ako zarábať z domu a postarať sa o to, aby vaše peniaze nestrácali vplyvom inflácie na hodnote.

Zlato a zlaté mince

Zlato je mäkký kov s chemickou značkou Au. Zlato je odolné voči korózii a je dobrým elektrickým i tepelným vodičom. Vďaka tomu, že je zlato mäkký kov, sa z neho razili zlaté mince. Odpradávna sa zlato používalo ako platidlo, na výrobu šperkov a dekoratívnych predmetov. Zlato je také mäkké, že sa dá vyklepať do veľmi tenkej fólie, ktorá sa nanáša napríklad na sochy či drevené predmety. Zlato a zlaté fólie plnia vďaka svojej chemickej odolnosti ochrannú a estetickú funkciu.

Zlato a zlate mince boli po niekoľko tisícročí používané ako platidlo. Mať dostatok zlatých mincí kedysi znamenalo mať aj vplyvné postavenie a vysoké sebavedomie. Najznámejšia zlatá minca je dukát, predovšetkým na území Európy, a razí sa dodnes. Na Zemi je údajne obmedzené množstvo zlata, vďaka čomu hodnota zlata neustále rastie. Rastúca hodnota je spôsobená práve obmedzenými zásobami zlata, odolnosťou voči korózii a vďaka širokému využitiu zlata (šperkárstvo, zubné lekárstvo, priemysel a finančníctvo).

Zlaté mince, investičné zlato a zlaté zliatky (zlaté tehličky) - zlato ako komodita sa skvelo hodia na investovanie a zhodnocovanie peňazí. Investície do zlata nie sú prežitkom a majú svoj zmysel aj v dnešnej modernej dobe. Investovanie do zlata sa využíva podobne ako investície do pozemkov, nehnuteľností, investície do akcií a kryptomien, či ako P2P investície. Človek si musí najprv zistiť základné informácie (napríklad ako získať Bitcoin), aby mohol obchodovať s danou komoditou).

Bankovníctvo a zlato

Kedysi mala každá banka na svete v trezore uložené zlato, ktorým garantovala hodnotu štátnej meny. Toto vyjadrenie hodnoty meny zlatom sa nazýva zlatý štandard (Gold standard). Zlato slúžilo v bankovníctve na krytie vydávaných bankoviek a razených mincí. Zlatý štandard znemožňoval vydávať nové nekryté bankovky a mince. Udržiaval cenovú stabilitu a predchádzal zvyšovaniu peňazí v obehu. Prezident USA Franklin D. Roosevelt v roku 1933 zrušil Gold standard a vydal nariadenie, podľa ktorého každý americký občan musel odovzdať všetko svoje zlato štátu (s hrozbou pokuty 10.000 dolárov alebo 10 rokov väzenia). Od roku 1971 zlato stratilo svoje využitie na krytie peňazí.

Investičné zlato a zlaté zliatky

Rok 1971 znamenal začiatok investovania do zlata ako prostriedku na zhodnocovanie peňazí. Investičné zlato je oslobodené od DPH a výnos, získaný uložením hodnoty zlata, je oslobodený aj od daní. Na hodnotu zlata (podobne ako u kryptomien) nemajú vplyv vlády, banky, ani štáty. Cena zlata nepodlieha inflácii a v priebehu času nestráca svoju hodnotu - preto je využívané na zlaté sporenie aj ako vhodné investovanie pre začiatočníkov, pre ktorých je investícia do zlata veľmi lákavá. Na investície do zlata sa používa investičné zlato, čo je špecifická forma zlata, používaná výhradne na sporenie do zlata a na investície (podobne ako cenné papiere).

Investičné zlato má podobu zlatých zliatkov (hovorovo zlatých tehličiek) a zlatých mincí. Investičné zlato má náležitý certifikát a zlatý zliatok je opatrený puncom. Investičné zlato, nech už ide o zlaté mince alebo o zlaté tehličky, sa nekupuje na zberateľské účely, ale ako forma investície (sporenie do zlata). Človek, ktorý si chce uložiť papierové peniaze, vykoná nákup zlata a dlhodobo si tým udrží hodnotu investície do zlata. Investovanie do zlata sa inak povie zlaté sporenie.

Zlato, ktoré sa využíva na investičné zlato, je najvyššej kvality. Je to čisté rýdze zlato, ktoré má 24 karátov. Na obchodovanie drahých kovov, drahokamov a na investovanie do zlata sa používa ako jednotka hmotnosti trójska unca, v ktorej sa obchoduje už od stredoveku. Trójska unca zodpovedá 31,1035 g a najčastejšie sa používa skratka oz. Podľa normy, definujúcej skratky pre jednotlivé meny, sa používa X a ďalej 2 písmená chemickej značky drahého kovu (napríklad XAG pre striebro a XAU pre zlato).

Hand

Investičné zlato cena a nákup zlata

Nákup zlata, rovnako ako nákup akejkoľvek inej komodity, má svoje výhody aj nevýhody. Na otázku "oplatí sa investícia do zlata?" nie je jednoduchá odpoveď. Zlato a investičné zlato (investičné mince) si držia svoju hodnotu v čase pomerne stabilne. Investičné zlato, teda jeho cena, môže aj napriek tomu krátkodobo kolísať. Na ochranu majetku pred infláciou alebo na stabilizovanie majetku slúži nákup zlata naozaj skvele, lepšie ako investícia do Bitcoinu a ďalším kryptomien.

Pri nákupe zlata je potrebné byť opatrný ohľadom toho, kde kúpiť investičné zlato. Výber konkrétneho predajcu zlata sa nevyplatí podceňovať. Tiež je nutné počítať s tým, že po nákupe zlata sa musia zlaté mince a zlaté zliatky (zlaté tehličky) bezpečne uložiť (napríklad do trezoru). Kvôli bezpečnému uloženiu a zabezpečeniu zlatého sporenia sa všeobecne navýši cena za investičné zlato (investičné mince). Tým však hlavné nevýhody sporenia do zlata končia. Investovanie do zlata pri jednorázovom nákupe nevyžaduje ďalšie nakupovanie a predávanie vzhľadom na to, aký je online kurz. Po nákupe zlata nie je potrebné ani neustále sledovať trh a vývoj ceny zlata.

To je príjemná úľava v porovnaní s inými komoditami a jasná odpoveď na otázku "oplatí sa investícia do zlata?". U dlhodobých investícií, ku ktorým je investičné zlato (investičné mince) primárne vhodné, je však dobre mať prehľad o trhu. Ak je investičné zlato cena nízko, je dobré urobiť nákup zlata a keď je cena zlata vyššia, oplatí sa ho predať. Pokiaľ niekto nemá čas sledovať vývoj cien na trhu a nevie správne ako investovať do zlata, môže nakupovať zlato pravidelne v malých čiastkach bez ohľadu na akutálny kurz zlata.

Investičné zlato cena sa odvíja podľa komoditných trhov, kde sa obchoduje so zlatom. S fyzickými zlatými mincami a zlatými zliatkami sa obchoduje podľa okamžitej ceny na burze (tzv. realtime spot) či podľa budúceho fixingu (investičné zlato cena je vyhlasová združením obchodníkov s drahými kovmi). K cene zlata sa pripočítava obchodná prirážka, tzv. Premium, a prípadné výrobné náklady (u zlatých mincí, zlatých zliatkov a šperkov). Investičné zlato cena je len jedna, líši sa však Premium (obchodná prirážka) a výrobné náklady v závislosti od množstva investície do zlata.

Kde kúpiť zlato: Ako investovať do zlata

Pred nákupom zlata je dobré nechať si poradiť od odborníka ohľadom toho, ako investovať do zlata. Odborníci na zlato majú cenné informácie a poradia, kde kúpiť zlato a investičné zlato. Základná informácia, ako investovať do zlata iste je, že je dobré voliť kov určený na investície, teda investičné zlato. U zlatých mincí a zlatých zliatkov sa platí aj za umeleckú hodnotu.

Dokonca niektoré bankové inštitúcie sa zaoberajú investíciami do zlata. Napríklad VÚB babka, Tatra banka, J&T banka a Slovenská sporiteľňa umožňujú okrem cenných papierov využiť ako spôsob uloženia a zhodnotenia peňazí investovanie do zlata. Dohodnúť si schôdzku na tému ako investovať do zlata, je možné na pobočkách bánk aj cez telefón. Zlaté zliatky, ktoré majú 24 karátov, sú zaliate v ochrannom obale. Banka zvyčajne negarantuje spätné odkúpenie.

Medzi najznámejšie spoločnosti v zlatom sporení patrí Bessergold. Ide o nemeckú firmu, ktorá je na trhu od roku 2009. Bessergold obchoduje so zlatom, striebrom, platinou a ďalšími drahými kovmi. Ponúka zlaté mince, zlaté zliatky, strieborné mince, strieborné zliatky a iné podoby kovov vhodných na investovanie. Nákup zlata na Bessergold sa robí online alebo priamo na pražskej pobočke v Čechách.

Existuje niekoľko zdrojov, kde kúpiť zlato a iné drahé kovy. Na internete sú desiatky e-shopov a webových stránok, kde sa dá kúpiť investičné zlato. Uvedieme pár webových stránok, kde kúpite investičné zlato, striebro, platinu či paládium:

  • Investicne zlato.sk
  • Zlate-tehly.sk
  • Zlataky.sk
  • Mint.sk

Nákup zlata je možné uskutočniť aj na pobočkách, ktoré poskytujú sporenie do zlata. Investovanie do zlata a ďalších kovov, určených na uloženie peňazí, so sebou prináša ochranu pred infláciou. Pokiaľ má niektorý budúci investor pochybnosti, viac informácií môže poskytnúť diskusia na tému investícia do zlata.

Diskusia na tému investovanie do zlata

Oplatí sa investícia do zlata alebo je to len strata peňazí? Človek, ktorý sa rozhodne pre zlaté sporenie, môže mať niekoľko dôvodov, prečo tak koná. Investícia do zlata je svojím spôsobom zábava a je príjemné mať doma či na inom bezpečnom mieste zlaté zliatky a zlaté mince. Obavy z ekonomickej situácie, vysokej inflácie či strach z devalvácie meny môže byť dôvodom investovania do zlata. Investícia do zlata v diskusii upozorňuje na obozretnosť pri nákupe zlata. Kupovať by sa malo iba certifikované zlato od overených predajcov. Investícia do zlata v diskusii zhrňuje najväčšie klady a zápory sporenia do zlata a radí, kde kúpiť zlato. Po zistení potrebných informácií bude aj začiatočník vedieť, ako investovať do zlata.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Invalidný dôchodok: Kedy naň máte nárok?

Chcete požiadať o invalidný dôchodok? Už vám nestačí len lekársky posudok na invalidný dôchodok, ktorý vás uzná invalidným. Dôležitý je aj počet odpracovaných rokov.

Pohovor v Orangei? Zvládnite ho na jednotku

Zistite si pred pohovorom čo najviac o svojej pracovnej pozícií a hlavne buďte sám sebou. Ale to nie je všetko. Aké vlastnosti spomenúť alebo ako zaujať, sa dozviete nižšie.

Čo poteší pod vianočným stromčekom muža? Máme pre vás skvelé tipy

Aj vy každý rok márne dumáte nad tým, čo kúpiť pod stromček pre svojho partnera, brata alebo otca? Na túto otázku sa snaží nájsť odpoveď aj mnoho iných žien.

Ďalšie články