Povinnosť uvádzať v pracovných inzerátoch mzdu bude platiť už od mája 2018

Od začiatku roku už máme veľa zmien - vyššiu minimálnu mzdu alebo novinky v daňovej oblasti. Od mája k nim pribudne aj povinné zverejnenie platu v pracovných inzerátoch.

Už koncom minulého roku ste mohli zaznamenať novinku v pracovných inzerátoch, ktorou je povinne zverejnená mzda. Je to krok správnym smerom? Pre uchádzačov určite, pre firmy možno nie. Prečo? Ak uchádzač uvidí nízku mzdu, tak na inzerát neodpovie, firma však môže prísť o ideálneho kandidáta. Naopak, ak bude uvedená hrubá mzda vysoká, odpovedí príde veľa a samozrejme bude každý požadovať mzdu, ktorú firma v inzeráte uviedla.

Novinka o zverejňovaní platu začne platiť už od 1.5.2018. Dajte si pozor, aby ste do tej doby mali všetko v poriadku. Pozrite si presné znenie novely zákonníka práce.

Firmy nerady zverejňujú výšku platu, a to aj z dôvodov, že každá pozícia môže byť hodnotená inak. Musia si však uvedomiť, že v dnešnej dobe, kedy si ľudia chcú udržať určitý štandard, ponuku práce s nástupným platom 600 – 700 € uchádzač odmietne. Najmä mladí ľudia dnes chcú vyšší plat a mzdu, ktorá ani nepresiahne 500 € v čistom zmetú zo stola raz dva.

Výška mzdy je dnes jednou z najčastejších príčin zmeny práce aj toho, či uchádzač na danú ponuku bude vôbec reagovať. A aj to je dôvod, prečo z tejto novinky firmy neskáču radosťou.

Nastane boj aj cielená konkurencia?

Dnes už firmy o uchádzačov bojujú rôznymi spôsobmi. Verejná mzda v ponuke práce môže spôsobiť aj to, že medzi firmami bude cielená konkurencia. Keďže uchádzač, ale aj konkurencia, uvidí, koľko kto na danej pozícii ponúka, bude môcť ovplyvniť vlastnú situáciu a svoju ponúkanú mzdu upraviť.

Konečné rozhodnutie je však na uchádzačovi, či bude mzda podľa jeho očakávaní. Na zamestnávateľa tak bude vyvíjaný tlak, aby výšku mzdy upravil tak, aby bola pre uchádzačov atraktívna.

Vedeli ste, že…

Podľa prieskumov až 99 ľuďom zo 100 vadí, keď v ponuke nie je zverejnená mzda? Dnes má len približne 30 % inzerátov uvedenú aj mzdu. Avšak práve tieto majú možnosť získať až o 10 % uchádzačov viac.

Naozaj sa nedá určiť presná mzda?

Pravdepodobne nie. Často je výška mzdy ovplyvnená mnohými faktormi ako vzdelanie, prax alebo aj potenciál uchádzača. Napriek tomu si myslíme, že aj keď stanovíte mzdu v tých nižších priečkach, ale tak aby aj napriek tomu zaujala uchádzača, akého hľadáte, vždy sa môžete neskôr na prípadnom zvýšení platu dohodnúť. Napríklad po skončení skúšobnej doby.

Čo všetko novela zákona obsahuje?

Okrem už zmienenej povinnosti uverejniť v pracovnom inzeráte mzdu, zamestnávateľ nesmie uchádzačovi v zmluve uviesť mzdu nižšiu než v inzeráte uviedol. Môže však ponúknuť viac.

Je treba uviesť, že zverejnenie sa týka len základnej mzdy, ktorú v inzeráte musíte uviesť. Reálne však môže byť mzda vyššia. Viete ako si spočítate čistú mzdu?

Zhrňme si to

Aké výhody nám teda táto novela prinesie? Týkajú sa najmä uchádzačov, ktorí vďaka uvedenej mzde nebudú zbytočne chodiť na pohovor do práce, ktorú nakoniec kvôli platu odmietnu. Dokážu si lepšie porovnať jednotlivé ponuky zamestnávateľov a vybrať si tú, ktorá pre nich bude najlepšia.

Zamestnávateľ má tých výhod o niečo menej. Tou hlavnou je, že eliminuje nevhodných uchádzačov a zameria sa na tých, ktorí budú odpovedať profilu kandidáta, ktorého hľadajú. Napriek tomu má niekoľko nevýhod. Ak ponúkne plat v základnej výške napríklad 900 €, nesmie už v pracovnej zmluve uviesť nižší.

Nenechajte sa odradiť nižšou mzdou, než by ste očakávali. Ak nie je úplne mimo vášho rozsahu, tak to skúste. Vždy je tu možnosť si na pohovore dohodnúť vyššiu mzdu.

Čo by mohlo nastať?

Možno ste si po prečítaní článku povedali, že to je super správa a môžeme sa tešiť na zvyšovanie platov, keďže konkurenčný boj o uchádzačov bude tvrdý. Opak však môže byť pravdou. Je totiž možné, že nastane situácia, keď firmy svoje mzdy znížia. Firmy budú pristupovať k uverejneniu spodnej hranice mzdy, ktorú by boli ochotné za danú pozíciu ponúknuť. Nepredbiehajme však a počkajme si ako sa situácia bude vyvíjať.

Vyjednávanie o plate môže byť horšie

Ak ste reagovali na inzerát, kde je uvedená mzda o niečo nižšia, než by ste chceli, môže vám napadnúť, že na pohovore si vyjednáte to, čo chcete. To sa vám ale nemusí podariť. Tým, že firma uvedie mzdu, aj keď v spodnej hranici, a vy zareagujete, bude firma vedieť, že ste s danou mzdou oboznámený a vyjednať si vyššiu bude ťažšie.


Poďme na to však pomaly. Do budúcnosti nevidíme a situácia sa môže vyvinúť v rôznych smeroch. Či to je správny krok alebo nie, sa ukáže v prvých dňoch platnosti. My túto novelu chválime. Uchádzačom, ale aj firmám, ušetrí čas, ktorý by strávili pohovormi, ktoré by nakoniec nedopadli dobre. Vďaka zverejnenej mzde si bude môcť uchádzač lepšie určiť, na ktorý inzerát bude reagovať. Na druhú stranu, firma bude musieť zvážiť akú výšku mzdy uvedie a myslieť pri tom aj na to, aby bola stále atraktívna pre uchádzačov.

Tak čo myslíte? Je táto zmena dobrá alebo nie?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články