Otázky na pohovor, s ktorými zabodujete

„Je tu niečo, čo by ste sa chceli opýtať?“, spýtajú sa vás na pohovore. „Nie. Všetko ste dokonale vysvetlili,“ odpoviete. Tak takto určite nezabodujete. Otázky od vás sú rovnako dôležité ako tie od personalistu, možno aj viac. Čo sa opýtať na pohovore?

Ešte pred pohovorom by ste si mali pripraviť niekoľko otázok, ktoré sa opýtate. Pretože pýtať by sa nemal len zamestnávateľ. Mali by ste preto situáciu na konci pohovoru, kedy máte príležitosť klásť otázky vy, využiť. Zmení to pohľad na vás a vytvoríte dojem, že sa naozaj zaujímate o to, čo chcete robiť. Pre všetky prípady si nachystajte 3 – 4 otázky, ktoré sa môžete spýtať. Kľudne aj viac, mnohé môžu byť v priebehu pohovoru zodpovedané.

Pýtajte sa opatrne

Dávajte si pozor, aby ste sa nepýtali na niečo, čo už odznelo. To, na čo sa opýtate, môže rozhodnúť celý pohovor.

Z akých oblastí môžu otázky byť?

Dalo by sa povedať, že existujú 4 hlavné oblasti otázok.

- Kariérna minulosť nadriadeného

Je známe, že ľudia milujú, keď môžu rozprávať o sebe a svojich úspechoch. Skúste si dotyčného pohľadať napríklad na LInkedIne či webovej stránke. Uvidíte, že mu hneď stúpne nálada.

- Ako funguje firma

Ak si ešte pred pohovorom urobíte svoju domácu úlohu a zistíte si čo to o danej firme, určite vám to neuškodí. Minimálne si preklikajte celý web, pozrite sa, na akých projektoch firma pracovala alebo plánuje pracovať. Získate tak o firme všeobecný prehľad. Svoje otázky potom smerujte práve týmto smerom.

Opýtajte sa napríklad na produkt, na ktorom firma teraz pracuje alebo na firemnú kultúru.

- Ohromenie

Ak sa orientujete a urobíte si prehľad aj o odvetví, do ktorého spadá aj daná firma, budete mať navrch. A môžete poriadne ohromiť. Sú to však otázky z omnoho vyššieho levelu, preto sa do nich pustite naozaj len vtedy, ak máte dobrý prehľad a v problematike sa orientujete.

- Vnuknutie

To, čoho ste dosiahli u otázky ohromenia, využite. Napríklad vyslovte a vnuknite svoj nápad. Je to náročné, ale môže sa to vyplatiť.

Vo väčšine prípadov využijete najmä otázky z prvých dvoch okruhov. Tie ďalšie sú náročnejšie a sú určené skôr niekomu, kto už napríklad má nejaké skúsenosti z oboru a má prehľad. Teraz už ale poďme na konkrétne otázky.

Čo sa spýtať na pohovore?

Vybrali sme pre vás 15 najlepších otázok, ktoré by ste sa mali opýtať, ak chcete na pohovore uspieť.


1. Aký je ideálny kandidát na túto pozíciu a ako do nej zapadám ja?

2. Kto na tejto pozícii pracoval predtým? Prečo odchádza?

3. Čo máte najradšej na práci v tejto firme?

4. Môžete mi povedať, ako vyzerá typický pracovný deň na tejto pozícii?

5. Ako a podľa čoho hodnotíte úspechy?

6. Ako by ste opísali firemnú kultúru?

7. Budem mať možnosť zoznámiť sa s tímom, v ktorom budem pracovať, ešte počas pohovoru?

8. Čo vašu firmu odlišuje od konkurencie?

9. Aké znalosti a zručnosti sú pre túto pozíciu najlepšie?

10. Aké výzvy sa s touto pozíciou spájajú?

11. Je tu niečo, čo môžem urobiť, aby som vám pomohol sa rozhodnúť?

12. Je ešte niečo, čo by som o danej pozícii a práci v tejto firme mal vedieť, čo sme ešte neprebrali?

13. Aká je vízia firmy do budúcna?

14. Aké sú tu možnosti kariérneho rastu?

15. Kedy od vás môžem čakať spätnú väzbu?

Nezabudnite, že personalista, alebo ten, kto s vami vedie pohovor, sa o vás chce niečo dozvedieť. Chce vedieť, či sa hodíte do tímu, či sa na prácu tešíte alebo či ste ten pravý. Preto sa snažte byť úprimný, v rozumnej miere. Nevymýšľajte si. A otázky si najlepšie napíšte na papier. Nezabudnete ich, bude vidno, že ste sa pripravovali a niektoré z otázok budú počas pohovoru zodpovedané, preto bude ľahšie hľadať tie, ktoré neboli.

Hľadáš ešte stále prácu? Pozri sa na našu ponuku voľných miest a vyber si. Alebo ohodnoť svojho zamestnávateľa a povedz o ňom ostatným.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pripravte sa na pohovor a zvýšte šancu na úspech

Desiatky rozoslaných životopisov. Odmietavé e-maily. A zrazu to príde. Pozvanie na pohovor. Srdce vám búši. Neviete popadnúť dych. Čo teraz? Čo by ste mali spraviť? Ako zvládnuť pohovor? To vám hneď prezradíme. A nie je to nič zložitého.

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

Ďalšie články