Ovládajte iných: Triky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť to, čo chcete

Chcete, aby vás ľudia mali radi, obľúbili si vás alebo vás len jednoducho počúvali? Psychológia naznačuje, že je možné toho dosiahnuť. Máme pre vás pár trikov ako ovládnete ľudí a donútite ich robiť to, čo chcete vy.

Ovládať myseľ iných alebo pohnúť predmetmi silou vôle. Veci, u ktorých si poviete, že sú nemožné. Psychológia však sama dobre vie, že aspoň jedna z týchto vecí je možná. Ovládať iných tak, aby ste dosiahli svojho je možné pomocou niekoľkých malých trikov. Môžu vám dokonca pomôcť zjednodušiť život.

Kedy tieto triky využijete?

Chcete si zjednodušiť život alebo chcete, aby vás iný počúvali? Zopár psychologických trikov vám dokáže pomôcť, ak napríklad chcete, aby vás ľudia brali vážne, súhlasili s vami a počúvali vás.

Psychologické triky na ovládanie mysle vám pomôžu aj v prípadoch, keď si myslíte, že vás niekto sleduje. Vtedy stačí zívnuť a porozhliadnuť sa pritom okolo. Zívanie je nákazlivé, preto, ak vás bude niekto pozorovať pravdepodobne zívne tiež.

Triky, ako ovládnete myseľ iných

Psychológia je zaujímavá vec. Vďaka nej poznáme niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu aj s ovládaním ostatných.

1. Návnada

Tak ako sa ryby chytajú na návnadu aj človeka na ňu dokážete zaháčkovať. Efekt návnady spočíva v jednoduchom princípe. Predstavte si, že ak napríklad chcete predať produkt, ponúknete zákazníkovi tri verzie: online, offline a kombináciu oboch. Často to využívajú časopisy, kedy online predplatné stojí napríklad 20 €, papierová verzia 60 € a kombinovaná verzia tiež 60 €. Prostredná verzia tam je len preto, aby vás nalákali na kombinovanú verziu predplatného.

Hoďte kosť a zákazník sa chytí. Rovnako to funguje aj v práci. Ak pridáte ďalšiu možnosť, môžete vyvolať pocit, že niekto niečo dostane zadarmo a ponuka bude vyzerať lákavejšie.

2. Potrebujete pomoc?

Ak potrebujete od niekoho pomoc, vyvolajte v nich pocit zaviazanosti. Začnite vetou: „Potrebujem tvoju pomoc,“ a uvidíte, že kolegovia budú ochotnejší. Budete totiž vyzerať, že tú pomoc naozaj potrebujete a váš kolega sa môže cítiť previnilo, ak by vás odmietol. A naviac sa mu môžete zaviazať, že mu nabudúce pomôžete vy.

3. Zrkadlová reč tela

Chcete zapôsobiť na pohovore? Napodobnite personalistovu reč tela, teda to ako sedí alebo rozpráva. Je možné, že sa danému človeku zapáčite oveľa viac. Budete vyzerať, že ste rovnaký ako objekt, na ktorý chcete zapôsobiť, a to spôsobí, že s vami budú viac sympatizovať.

4. Rýchly jazyk ovládne hádku

Ocitli ste sa uprostred hádky a chceli by ste ju rýchlo ukončiť? Rozprávajte rýchlejšie. To, akým spôsobom rozprávate je často rovnako dôležité ako samotná pointa hádky. A to platí najmä, ak s vami niekto nesúhlasí. Vtedy by ste mali rozprávať rýchlejšie. Oponent bude mať menej času, aby spracoval to, čo hovoríte.

5. Zmätenie

Chcete niekoho prinútiť k spolupráci? Skúste techniku Disrupt-then-Reframe, teda Narušiť – potom Preformulovať. Narušte bežné rutinné myšlienkové pochody, napríklad tým, že niečo vyjadríte inak. Ľudia sa budú v rýchlosti snažiť pochopiť, čo alebo koľko vlastne chcete, budú roztržitý a nakoniec radšej prijmú vaše podmienky a myšlienku, že to, čo ponúkate, je naozaj výhodné.

6. Najprv unaviť, potom žiadať

Je dokázané, že ľudia sú ochotnejší prijať vašu žiadosť, keď sú unavení. Vtedy už nemajú toľko energie premýšľať a pochybovať. Keď je človek unavený, jednoducho prijme všetko, čo mu rozprávate, ako fakt.

Chcete pomoc s projektom? O pomoc požiadajte na konci pracovného dňa.

Vyrovnajte sa so stresom

Vďaka psychológii dokážete ovládať nielen iných, ale tiež seba. Každý z nás pozná ľudí, ktorí napríklad stresujú, ale nie je to na nich vidieť a na iných to naopak uvidíte na prvý pohľad. Zjednodušte si život tým, že pomocou niekoľkých trikov svoj stres zvládnete.

Chystáte sa urobiť niečo, čo by ste inak nikdy neurobili? Ste nervózny? Zjedzte niečo alebo žujte žuvačku. Mozog sa bude sústrediť na príjem jedla a nebude si myslieť, že ste v nebezpečenstve. Alebo ak sa na vás niekto hnevá, snažte sa byť kľudný. Rozčúli ho to ešte viac, ale nakoniec mu to bude ešte viac ľúto a bude sa za seba hanbiť.

Udržanie očného kontaktu je častým tipom ako z človeka dostať to, čo chcete. Môže tak napríklad pochopiť, že odpoveď na vašu otázku nebola dostačujúca a bude pokračovať. Buďte sebavedomí, verte si a nehovorte „myslím si“ alebo „verím, že“. O tom, ako budete situáciu vnímať rozhodujete len vy sami.


Tak už viete na koho tieto triky nabudúce použijete? Nezabudnite, že nič sa nemá zneužívať a aj to, že ak tieto triky využijete príliš často vám na obľúbenosti nepridá. Spoliehajte sa na svoje sebavedomie, prebuďte ho. A usmievajte sa. Nie nadarmo sa hovorí, že smiech je nákazlivý. Usmejte sa a hneď uvidíte, že budete pozitívnejší a s vami aj vaše okolie.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Mobbing: Čo to je a ako sa mu vyhnúť?

Stretli ste sa už s mobbingom? Dnes je to stále častejšie skloňované slovo a šikanu na pracovisku pozná veľa ľudí. Či už ho poznáte zo strany kolegov alebo len jedného človeka, napríklad ako bossing. Ako si s mobbingom poradiť a ako sa mu vyhnúť?

Šikana na pracovisku. Čo je to bossing?

Možno aj vás v práci zastihla šikana. Mnohokrát prichádza zo strany inteligentných a kultivovaných ľudí. Bohužiaľ, nie je to nič ojedinelé. Obeťou môže byť každý. A práca pod vedením, ktoré vás šikanuje nie je žiadna hračka. Čo je to bossing?

Je váš kolega psychopat? Ako to spoznáte?

Vzťahy na pracovisku sú rôzne. Máte super šéfa a skvelých kolegov? Môžete sa považovať za šťastlivca. Nie všetci majú toľko šťastia. Niekedy dokonca môžu aj pochybovať o duševnom zdraví svojich kolegov. Ako spoznať, či váš kolega nie je z druhej skupiny?

Ďalšie články