Podnikanie na živnosť 2018: Ako založiť živnosť?

Rozhodli ste sa začať podnikať? Možností je veľa, mnohí však siahnu práve po živnosti. Poradíme vám, ako v roku 2018 živnosť založiť, čo sa v tomto roku zmenilo a aké sú v roku 2018 zo živnosti odvody.

Živnosť je jednou z najčastejšie využívaných foriem podnikania. V mnohých prípadoch je ľahké ju získať, nie však vždy. Ako založiť živnosť v roku 2018 a aké novinky v tejto oblasti nový rok priniesol?

Čo je to živnosť?

Slovo živnosť počuť z každej strany. Na živnosť určite pracuje niekto vo vašom okolí. Ale čo to vlastne znamená? Živnosť je v podstate len forma podnikania na základe živnostenského oprávnenia. Aby ste ju získali, resp. aby ste získali oprávnenie podnikať, musíte splniť určité podmienky. Nie je to však všetko, pretože druhov živností je viac a každá má iné podmienky.

Najčastejšie sa využíva živnosť voľná a remeselná, pričom podmienky voľnej živnosti tvoria len tie všeobecné, teda vek 18 rokov, právna spôsobilosť a bezúhonnosť.

Voľná, viazaná a remeselná – ktorú si vybrať?

Keď sa rozhodnete založiť si živnosť v roku 2018, mali by ste si rozmyslieť, o aký druh živnosti budete mať.

Voľná živnosť

Tu je to najjednoduchšie, keďže je nutné splniť len všeobecné podmienky a vo všeobecnosti sem patrí takmer každé odvetvie.

Viazaná a remeselná živnosť

U týchto dvoch je to trochu zložitejšie. Pre prevádzkovanie týchto živností potrebujete splniť ešte aj podmienky odbornej spôsobilosti ako je vzdelanie alebo dostatočná prax v danom obore. V tejto kategórii sa nachádza napríklad prevádzka cestovnej kancelárie alebo napríklad aj kaderník alebo stolár.

Aby ste vedeli, ktorý druh živnosti zvoliť, Slovenská živnostenská komora poskytuje vymedzený zoznam viazaných a remeselných činností. V roku 2018 bol zoznam pre remeselné činnosti a viazané činnosti, ako aj voľné živnosti, upravený.

Ako založiť živnosť v roku 2018?

V roku 2018 môžete založiť živnosť dvoma spôsobmi – osobne a elektronicky. Celý proces začnete ohlásením živnosti na živnostenskom úrade. To môžete urobiť osobne na konkrétnom úrade alebo elektronicky.

Čo k tomu potrebujete?

Ak sa rozhodnete pre osobné stretnutie s pánom úradníkom alebo pani úradníčkou na odbore živnostenského podnikania na okresnom úrade, nebudete potrebovať nič špeciálne. Výhodou osobného podania žiadosti je to, že vám pracovníci môžu so žiadosťou pomôcť.

So sebou majte vyplnený formulár na ohlásenie živnosti pre fyzickú alebo právnickú osobu, ktorý potom odovzdáte. Potrebovať budete aj výpis z registra trestov.

Pri elektronickom podaní už je to trochu iné. Tu budete potrebovať najmä občiansky preukaz s elektronickým čipom, alebo inak eID kartu, kde máte nahraný váš osobný kód a elektronický podpis. Naviac, aby ste takýto preukaz mohli použiť, potrebujete k tomu čítačku čipových kariet a aplikáciu eID klient.

Keď sa preklikáte až k formuláru, bude mať rovnaký obsah ako ten v papierovej podobe a všetky prílohy prikladáte najlepšie vo formáte PDF, TIFF alebo RTF.

Čo k ohláseniu živnosti budete prikladať v roku 2018?

Najmä pri viazaných a remeselných živnostiach nezabudnite na dokumenty preukazujúce vašu odbornú spôsobilosť, teda diplom, certifikát, vysvedčenie a pod. V prípade, že nebudete podnikať priamo z domu, ale z prevádzky na inej adrese, budete si musieť zaopatriť aj doklad, ktorý bude slúžiť ako dôkaz, že daný objekt alebo priestor môžete používať.

Kedy začnete podnikať?

Ak získate živnostenské oprávnenie, čo je takmer ihneď, môžete rovno začať aj podnikať. To, či osvedčenie o živnostenskom podnikaní dostanete alebo nie, zistíte od okresného úradu do troch dní odo dňa ohlásenia živnosti.

V prípade elektronickej žiadosti, vám príde osvedčenie ako elektronicky, tak aj v tlačenej verzii.

Aké sú poplatky za založenie živnosti v roku 2018?

V každom prípade, či už využijete osobné ohlásenie alebo to elektronické, vás poplatky veľmi nezruinujú.

Pri osobnom ohlásení živnosti zaplatíte za voľnú živnosť 5 €, za remeselnú živnosť 15 € a za viazanú živnosť tiež 15 €.

Elektronické ohlásenie je podstatne lacnejšie a za viazanú a remeselnú živnosť zaplatíte 7,50 €. Za voľnú živnosť v prípade elektronického ohlásenia neplatíte vôbec nič.

Živnosť alebo s.r.o. v roku 2018?

Možno sa rozhodujete medzi tým, či budete podnikať na živnosť alebo založíte spoločnosť s ručením obmedzeným. Pri takomto rozhodovaní sa zamerajte najmä na niektoré kľúčové veci ako poplatky, imidž (najmä z hľadiska bánk sa s.r.o. často javí spoľahlivejšie než živnosť), ručenie majetkom, fakturácia, účtovníctvo a ukončenie podnikania.

Založenie s.r.o. môže byť často drahšie a o niečo zložitejšie. Na druhú stranu v tomto prípade ručíte len majetkom firmy.

Založenie živnosti popri zamestnaní?

Áno, aj táto možnosť existuje. A má dokonca aj pár výhod, napríklad rok neplatíte preddavky do zdravotnej poisťovne, ktoré vám platí zamestnávateľ. Naopak musíte platiť sociálne odvody. Inak pre vás platia rovnaké pravidlá ako u normálneho živnostníka.


Už ste sa rozhodli, či do toho pôjdete? Môže sa to zdať ťažké, no čím ďalej tým viac ľudí vsádza práve na osamostatnenie sa a slobodu, či už v podobe organizácie práce a času alebo v tom, čo budete robiť. Ľudí pracujúcich na živnosť alebo ako SZČO stále pribúda, preto verím, že na tej slobode niečo bude. A naviac, koho by nepotešilo byť pánom vlastného času a príjmov. Živnosť môže založiť aj študent alebo zamestnanec.

Máte chuť začať podnikať? Poďte do toho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

V čom začať podnikať? Tipy, kde sa to vyplatí

Chceli by ste byť pánom svojho času? Už vás nebaví neustála rutina v práci, ranné vstávanie a neskorý návrat domov? Skúste podnikať. V čom? Prinášame pár nápadov, v čom sa dnes vyplatí začať podnikanie.

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Založte si startup. Jednoduchý návod ako na to

Máte super nápad, ktorý dokáže pomôcť tisíckam ľudí? Problém je v tom, ako ho medzi tých ľudí dostať. Rozmýšľali ste už nad založením startupu? Nie je to také ťažké ako sa môže zdať.

Ďalšie články