Práca na dobu určitú. Čo o nej potrebujete vedieť?

Prešli ste dlhou cestou od životopisu, cez úspešný pohovor, až po výsledné podanie ruky a nástup do práce. Keď sa však pozriete na pracovnú zmluvu, uvidíte tam spojenie „doba určitá“. Čo to pre vás znamená? Vysvetlíme vám to.

Tak ste sa prebojovali až do úspešného konca a chystáte sa podpísať pracovnú zmluvu. Z tej na vás však kričí, že je len na dobu určitú. Nemusíte panikáriť. U zamestnávateľov je to dnes celkom obľúbený typ pracovnej zmluvy. A výhody neplynú len pre zamestnávateľa, aj keď to tak na prvý pohľad môže vyzerať.

Trvanie pracovného pomeru

Už z názvu vyplýva, že pracovať budete len po určitú dobu. Často sa tento typ zmluvy využíva napríklad pri zastupovaní. Vtedy sa nedáva pracovná zmluva na neurčito, ale budete mať uvedený čas dokedy sa zmluva uzatvára (presný dátum).

Pracovná zmluva na dobu určitú sa najčastejšie uzatvára na 1 rok. V niektorých prípadoch to môže byť aj dlhšie.

Aké budete mať podmienky?

Rovnaké ako majú všetci zamestnanci na dobu neurčitú. Zamestnávateľ vám musí poskytnúť rovnaké podmienky. Aj keď máte zmluvu len na určitý čas, ste plnohodnotným zamestnancom.

Čo je v zmluve uvedené?

Ak ste podpísali pracovnú zmluvu na dobu určitú, všimli ste si, že nie je zase toľko odlišná od klasickej pracovnej zmluvy na neurčito.

Obsahuje druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu a mzdové podmienky. Môže byť uvedený aj pracovný čas a možnosti ukončenia pracovného pomeru alebo dodatky, ak by bolo potrebné zmluvu upresniť alebo zmeniť.

V čom je teda rozdiel?

Rozdiel je najmä v uvedení časového úseku, na ktorý sa zmluva zjednáva a presný dátum ukončenia takéhoto pomeru. Skúšobná doba sa môže a nemusí zjednávať.

Ako dlho môžete na dobu určitú pracovať?

Väčšina zmlúv na dobu určitú sa uzatvára na 1 rok. Najdlhšie je však možné ju dohodnúť na 2 roky. Je možné ju aj predlžovať. Nikdy však nie viac ako 2x za dva roky.

Môže byť uzavretá aj na dlhšiu dobu?

Na viac ako 2 roky je možné zmluvu uzavrieť len v špecifických prípadoch - zastupovanie, sezónne práce alebo práce dohodnuté v kolektívnej zmluve, či také, kde je nutné zvýšiť počet zamestnancov na nie viac ako 8 mesiacov v roku.

Aké výhody prináša zamestnancom?

Výhodné sú najmä vtedy, ak hľadáte krátkodobé zamestnanie. Napríklad, povedzme, že ste sa nedostali na vysokú školu. Namiesto nič nerobenia po celý rok, môžete pracovať na dobu určitú a získať tak skúsenosti.

Nemusíte si ani lámať hlavu výpoveďou. Pracovný pomer končí uplynutím doby, na ktorú bola zjednaná.

Pred uplynutím doby uvedenej v pracovnej zmluve je dobré sa poohliadnuť po inom zamestnaní. Vo väčšine prípadov však zostanete u rovnakého zamestnávateľa a zmluva sa vám predĺži alebo dostanete novú, už na dobu neurčitú. Nie vždy sa to však podarí. Či už z vašej strany, kedy už nechcete s daným zamestnávateľom pracovať, alebo u zamestnávateľa, ktorý pre vás napríklad už nebude mať miesto.


Nezúfajte, ak máte pracovnú zmluvu na dobu určitú. Aj pre vás je to príležitosť zistiť, či vám práca, prostredie alebo kolektív budú vyhovovať. Môžete nám povedať akú máte skúsenosť so zamestnávateľom a ohodnotiť ho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovný čas a prestávky

Aj vy často pracujete viac ako by ste mali? Zostávate v práci aj po pracovnej dobe? Aký je pracovný čas zo zákona? A na čo všetko máte nárok?

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ďalšie články