Práca na dohodu popri zamestnaní: Na čo dať pozor?

Hľadáte spôsob ako si privyrobiť popri zamestnaní? Skúsiť to môžete s prácou na dohodu popri zamestnaní. Musíte si však na pár vecí dať pozor. Nie vždy je to také ľahké ako to vyzerá.

Chcete si popri súčasnom zamestnaní privyrobiť? Nemusí to byť také ľahké, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj keď zákonník práce neuvádza, koľko pracovných pomerov môžete súčasne uzatvoriť, existuje pár prekážok, ktoré vám v ďalšej zárobkovej činnosti môžu prekážať.

Práca na dohodu popri zamestnaní

Našli ste si skvelú príležitosť a chceli by ste popri zamestnaní pracovať na dohodu? Dajte si pozor, aby ste nerobili tú istú činnosť ako v súčasnej práci, mohlo by ísť o konkurenčný charakter práce. K vykonávaniu takejto práce potrebujete súhlas zamestnávateľa.

Ak sa zamestnávateľ na vašu žiadosť nevyjadrí do 15 dní platí, že súhlas udelil a vy môžete bez problémov začať pracovať.

V prípade, že sa bude jednať o činnosť iného charakteru než je tá, ktorú vykonávate teraz, súhlas nepotrebujete. Napríklad, ak pracujete ako účtovník, nepotrebujete súhlas na dohodu, podľa ktorej bude vašou prácou preklad textov. Už však nemôžete bez súhlasu zamestnávateľa pracovať ako účtovník pre inú firmu a rovnako by firma, kde si privyrábate nemala mať medzi svojimi činnosťami uvedené napr. práve to účtovníctvo, ktorému sa venujete u súčasného zamestnávateľa.

Nie je stanovené, aký počet dohôd môžete maximálne uzavrieť. Je teda na vás či zvládnete jednu popri práci alebo kľudne aj desať.

A čo odvody?

Existuje niekoľko druhov dohôd a každá z nich má iné odvody. Ak pracujete na dohodu o vykonaní práce, odvody budú vo výške 9,4 % do Sociálnej poisťovne pri pravidelne vyplácanej odmene. Za zdravotné to budú 4 %. Pri dohode o pracovnej činnosti je to rovnako.

Máte nejaké úľavy?

V prípade, že máte pracovný pomer a zároveň aj dohodu, môžete si uplatniť daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane. Rozhodnúť sa však musíte len pre jedného zamestnávateľa. Najčastejšie a najvýhodnejšie je si tieto úľavy uplatniť z pracovnej zmluvy, kde máte pravdepodobne vyšší príjem.

Nárok máte aj na daňový bonus na dieťa, ktorý sa vzťahuje na výšku 6-násobku minimálnej mzdy, ktorý musíte dosiahnuť. Rovnako si však musíte vybrať, či si daňový bonus uplatníte z dohody alebo pracovného pomeru. A všetky zmeny je potrebné oznámiť zamestnávateľovi.

Ako zdaníte svoje príjmy?

Ak okrem pracovného pomeru a dohody už nemáte iný príjem, napríklad z prenájmu, môžete jedného zo zamestnávateľov požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Danému zamestnávateľovi však potom musíte priniesť aj potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od ostatných zamestnávateľov.

Daňové priznanie podávate vtedy, ak vaše príjmy presahujú 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane alebo v prípade, že vám zamestnávateľ nemôže urobiť ročné zúčtovanie alebo to nechcete vy sami.


Mať dve práce dnes nie je nič zvláštne. Mnohí pracujú aj popri trvalom zamestnaní, či už na dohodu, živnosť alebo majú vlastné podnikanie. Nezabúdajte však, že aj keď nie je obmedzené, koľko dohôd alebo pracovných pomerov môžete uzavrieť, zdravie máte len jedno a bola by škoda zničiť si ho práve prácou. Tak nech vás nestretne syndróm vyhorenia.

A my už vám len zaželáme veľa šťastia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Dohoda o pracovnej činnosti: Zmeny v roku 2018

Pracujete na dohodu o pracovnej činnosti? Aké sú jej náležitosti? Kedy sa s ňou stretnete a koľko si môžete zarobiť? Všetko, čo potrebujete vedieť o dohode o pracovnej činnosti sa dozviete v tomto článku.

Tipy ako si privyrobiť a mať v peňaženke niečo navyše

Máte síce prácu, no vaša výplata zmizne skôr než by ste chceli? Privyrobte si peniaze navyše k výplate a prestaňte sa strachovať, že budete zase v mínuse. Prezradíme vám pár tipov, ako si privyrobíte aj niekoľko stoviek eur.

Ďalšie články