Prečo je McDonald's na prvom mieste medzi poprednými zamestnávateľmi?

Pozrieme sa, čo vie zamestnancovi ponúknuť McDonald's. Firma, ktorá získala už druhýkrát po sebe prestížne ocenenie Najzamestnávateľ 2019.

McDonald's ako najlepší zamestnávateľ

Najzamestnávateľ, alebo tiež Najatraktívnejší zamestnávateľ roka, je rebríček najvýhodnejších firiem z pohľadu zamestnanca. Výsledky vyhlasuje portál profesia.sk už od roku 2012. Všetky firmy, ktoré sa umiestnili v rebríčku, sú vnímané ako ústretové, férové a vytvárajúce príjemné pracovné prostredie. Získať toto ocenenie je pre každú spoločnosť veľký úspech. Hrdí sú aj zamestnanci, pretože ak je firma úspešná, je to z veľkej časti ich zásluhou.

Čo však v reálnom živote ponúka firma McDonald's iné? A prečo to bola práve spoločnosť McDonald's Slovakia, čo ovládla kategóriu Gastro, hotelierstvo a reštaurácie?

Prvá práca

Tento rok oslávi McDonald's svoje 25. výročie pôsobnosti na Slovensku. Takmer štvrťstoročie má firma slovenských zamestnancov, z ktorých je veľa mladých pracovníkov po prvýkrát zamestnaná. Práve tu sa naučia systematickosti a zodpovednosti za svoje činy a splnené povinnosti. Získavajú potrebné komunikačné schopnosti, či už vo vzťahu ku zákazníkom alebo kolegom. Pričuchnú k tímovej práci a niektorí načerpajú nové poznatky v oblasti vedenia ľudí.

Spokojnosť zamestnancov = spokojnosť zákazníkov

Významnú rolu hrá pre zamestnancov firmy motivácia. Spoločnosť uvedomuje, že to najcennejšie, čím disponuje, sú ľudia, pre ktorých je pridanou hodnotu flexibilita pracovného času. To umožňuje pracovať všetkým - znevýhodneným občanom, ľuďom so sťaženými možnosťami sa zamestnať, ľudom bez praxe, rodičom s malými deťmi alebo dôchodcom.

Dôležitou filozofiou firmy je podpora pozitívnej inklúzie, čo znamená v praxi zaistené rovnaké zaobchádzanie so všetkými zamestnancami bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu alebo vierovyznanie. Manažment reštaurácií sa čo najviac snaží vyjsť v ústrety požiadavkám svojich zamestnancov. Smeny prispôsobujú na základne vzájomnej dohody a ich osobných možností a preferencií.

Tréningy pre každého

Firma McDonald's ponúka jedinečný systém tréningov a školení. Vo vytváraní pracovných návykov a správnom plánovaní im napomáhajú interné plánovacie systémy. Rovnako ako prepracované tréningy, e-learning a individuálny prístup personalistov. Podstatné je, aby reštaurácie boli skvelým miesto na prácu pre úplne každého, kto chce v rámci tejto spoločnosti rásť.

Nášmu manažmentu záleží na spokojnosti zamestnancov. Každoročne realizujeme veľkú anketu spokojnosti zamestnancov, ktorú vyhodnotíme a poskytneme náležité kroky. Spoločnosť dáva možnosť zamestnancom diskutovať o pracovnom prostredí a navrhovať potrebné a žiadané vylepšenia.

Adriana Boháčová HR a tréning manažérka pre McDonald's na Slovensku

Adriana Boháčová

Platové ohodnotenie

Mzdy sú spoločnosťou upravované v prospech zamestnancov pravidelne, minimálne však jedenkrát ročne. Odborné kurzy, manažérske kurzy a ostatné školenia ponúka spoločnosť všetkým zamestnancom bez rozdielu. Taktiež zamestnanci dostávajú 2x do roka aktualizovanú benefit kartu. Tá obsahuje výrazné zľavy na produkty reštaurácie, ale aj iných spoločností.

Okrem benefitnej karty ponúkame našim zamestnancom aj finančné bonusy. Napríklad pri sobáši, narodení dieťaťa, príspevok pri pracovnom výročí a príspevok na športové aktivity vo forme multisport karty. Využiť môžu aj dlhodobý oddych známy ako sabatikal. Snažíme sa poskytovať také benefity, ktoré zamestnanci využijú v prospech svojho zdravia a oddychu.

A. Boháčová

Diverzita nie len na papieri

Princípy diverzity fungujú v McDonald's nielen teoreticky, ale aj prakticky. Každý, kto sa rozhodne pracovať v tejto spoločnosti, má rovnaké pracovné príležitosti. Pracovné podmienky je možné upravovať podľa potrieb a predstavy samotného zamestnanca.

Ku kolegom so zdravotným znevýhodnením sa zvyšok tímu správa s úctou a pokúša sa im maximálne vyjsť v ústrety. Takýmito hodnotami žijú všetci zamestnanci McDonald's Slovakia. Príjemná a priateľská atmosféra v práci je nevyhnutnou súčasťou firemnej kultúry. Tú umocňujú aj aktivity zamestnancov, ktorí spolupracujú s chránenými dielňami - nakupujú rôzne predmety ako darčeky pre zamestnancov či zákazníkov.

McDonald's na Slovensku ponúka možnosť pracovať mnohým mamičkám, LGBT komunite, menšinám, cudzincom či dôchodcom a deťom z detských domovov. Aktuálne vo firme pracuje viac ako 2300 ľudí, 60% žien a 40% mužov.

Spokojní zamestnanci

Stačí maličkosť ku spokojnému pracovníkovi

Stačí maličkosť je obľúbený program medzi zamestnancami "Mekáča". V rámci neho môžu kedykoľvek pripraviť alebo podporiť malú pomoc či aktivitu. Napokon, každá príjemná zmena v živote človeka je veľkou udalosťou a McDonald's chce byť súčasťou týchto vzácnych momentov v živote svojich zamestnancov

Každý zamestnanec získava finančný príspevok pri vstupe do manželstva a narodení dieťaťa, či jeden deň dovolenky navyše pri sobáši. Lekárska starostlivosť je dostupná pre každého, kto má o ňu záujem. Zamestnanci získavajú taktiež mesačný príspevok na udržiavanie uniformy a plán motivačných akcií na celý rok. Na pracovisku k spokojnosti slúži poskytnutie tekutín, ovocia či iného občerstvenia.

Spoločnosť, ktorá ide príkladom

Spoločnosť McDonald's Slovakia je skvelý vzor pre iné firmy, ako byť férový zamestnávateľ a vytvárať príjemné pracovné podmienky v náročnom gastronomickom odvetví. McDonald's nie je iba o jedle, nápojoch a službách. Je o ľuďoch so zodpovedným prístupom ku práci, maximalizácií spokojnosti zamestnancov a zákazníkov a minimalizácií škôd na životnom prostredí.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Ďalšie články