Predstavte sa na pohovore a zanechajte dobrý dojem

Idete na pohovor a neviete, čo by ste o sebe mali povedať? Zdá sa to jednoduché, ale často tomu tak nie je. Tréma a nervozita zasiahnu v nesprávnu chvíľu. Čo by ste o sebe mali povedať na pohovore, aby ste zapôsobili?

Klasická situácia. Prídete na pracovný pohovor a hneď sa vás spýtajú, aby ste im o sebe niečo povedali. Zdanlivo jednoduchá otázka, ale odpovedať na ňu už často také jednoduché nie je. Vy však máte niečo navrch - čítali ste inzerát a viete, koho hľadajú. Svoju reč tomu prispôsobte.

Hodinový monológ? Na to zabudnite

Na to, aby ste o sebe personalistovi niečo povedali, nepotrebujete rozprávať hodiny. Veď všetky podstatné informácie máte v životopise a určite ste ich spomenuli aj v motivačnom liste. Preto vypichnite len to najdôležitejšie.

Na prezentovanie seba samého vám postačí len pár minút. Aj dve minútu sú dostatočné. Nikdy personalistu neodkazujte, že všetko máte v životopise, len si tým uškodíte.

Prispôsobte sa pozícii

Na každú pozíciu je vhodné povedať niečo iné. Keď začnete rozprávať o sebe, premyslite si, v čom ste iný, čo ste ešte neuviedli v životopise a prečo ste práve vy vhodný na danú pozíciu. Skúste sa zamyslieť nad svojimi úspechmi, ale podajte ich tak, aby nevyzneli namyslene.

Ak sa hlásite na pozíciu učiteľky v materskej škole, asi nemusíte rozprávať o tom, že dokážete naprogramovať celý web, tu sa zamerajte na to, že máte radi deti a že s nimi už máte napríklad skúsenosti z táborov a podobne.

Nerozprávajte zdĺhavo

Snažte sa naozaj vybrať len podstatné informácie. Personalista nepotrebuje počuť všetky vaše osobné údaje, rodné číslo alebo bydlisko či zdravotnú anamnézu a rodinnú históriu. Zaujíma ho najmä to, aké máte skúsenosti, zručnosti, čo ste už dokázali alebo aké sú vaše ambície a potenciál.

To, ako dlho o sebe budete rozprávať však záleží aj od dĺžky samotného pohovoru. Kandidát, by mal hovoriť aspoň polovicu daného času, pričom personalista kladie aj otázky.

Čo o sebe nikdy na pohovore nepovedzte

Existuje aj niekoľko vecí, ktorým by ste sa na pohovore mali radšej vyhnúť.

  • Nehovorte o tom, že okrem ich firmy vás inam nepozvali a teda žiadnu ďalšiu prácu vo výhľade nemáte.
  • Vynechajte aj vašu finančnú situáciu, Personalistu to nezaujíma a len by ste si tým uškodili.
  • Nezhadzujte a neohovárajte vaše predošlé zamestnanie, kolegov alebo šéfa.
  • Nepodceňujte sa a o svojich slabých stránkach hovorte s rozmyslom.
  • Personalistu nezaujímajú vaše rodinné či iné plány do budúcna.

Chystáte sa na pohovor? Určite sa nezabudnite poriadne pripraviť, aby ste sa vyhli trápnym chvíľkam ticha, kedy neviete, čo by ste mali povedať. Samotný pohovor vám potom vie veľa napovedať o budúcej možnej práci, kolegoch ale aj vedení. Počúvajte personalistu, keď vám hovorí, čo budete robiť, čo robí daná firma alebo akým projektom sa budete venovať. Nezabudnite, že detaily z vášho života personalistu nezaujímajú a radšej ich vynechajte.

Ak sa vám pohovor nepozdával alebo ste zistili, že to nakoniec nebude to pravé pre vás, nevadí. Nestrácajte hlavu a choďte ďalej. Skúste to v inej práci. Bolo by zbytočné nastúpiť do práce, kde ste už od pohovoru váhali alebo ste si nepadli do oka.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zvládnuť pohovor v angličtine?

Rozposielali ste životopisy a odpovedali na kopec pracovných ponúk a inzerátov? Možno hľadáte prácu v zahraničí. Pohovor tak bude v cudzom jazyku. Aké sú najčastejšie otázky na pohovor v angličtine? A ako sa pripraviť?

Pripravte sa na pohovor a zvýšte šancu na úspech

Desiatky rozoslaných životopisov. Odmietavé e-maily. A zrazu to príde. Pozvanie na pohovor. Srdce vám búši. Neviete popadnúť dych. Čo teraz? Čo by ste mali spraviť? Ako zvládnuť pohovor? To vám hneď prezradíme. A nie je to nič zložitého.

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Ďalšie články