10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Na začiatok mi dovoľte vám pogratulovať. To, že si vás firma pozvala na pohovor je náznak, že máte takmer vyhraté. Ale povedzme si ako k takému pohovoru pristupovať, aby ste to úspešne dotiahli do konca. Je jedno, či ste čerstvý absolvent alebo vás v práci unavuje stereotyp či kolegovia alebo vedúci.

Ako sa na pohovor pripraviť?

Určite nepodceňujte význam domácej prípravy na pohovor. Ak pôjdete na pohovor len tak, bez znalostí a informácií, môže sa poľahky stať, že vás do práce nezoberú. Príprava je teda dôležitou súčasťou. Na začiatok by ste si mali nájsť nejaké informácie o spoločnosti, kam na pohovor idete a o mieste, o ktoré sa uchádzate.

Ak je to možné, trošku „stalkujte“ osobu, s ktorou budete hovoriť. Teraz nemyslíme, aby ste ju prenasledovali na každom kroku. Neuškodí však, ak budete vedieť, či je to niekto z personálneho, vedúci oddelenia, kde by ste mali pracovať alebo samotný riaditeľ. Podľa toho budete vedieť prispôsobiť svoje odpovede.

Zahrajte sa na detektíva

Zistite si pred pohovorom, čo najviac informácií o firme. Budete pôsobiť lepšie a môžete prispôsobiť svoje odpovede.

Čo sa ma budú pýtať?

U väčšiny pohovorov sa vyskytuje rovnaký typ otázok. Neuškodí, ak si na ne pripravíte stručné odpovede. Najčastejšie sa stretnete s otázkami, ktoré sa týkajú vás, teda vášho vzdelania, predchádzajúceho zamestnania, skúseností, slabých a silných stránok alebo vízie do budúcna.

Potom sú tu také, ktoré skúmajú vašu motiváciu pre prácu v danej firme. Sem by sme zaradili otázky typu prečo prijať práve vás, čo chcete dosiahnuť, prečo chcete v danej firme pracovať, skúsenosti v obore, kde chcete pracovať alebo čo očakávate od danej pozície a firmy. Môžu padnúť aj otázky ohľadom vášho voľného času.

Chcete vedieť najčastejšie otázky? Tu je 10 otázok, ktoré na pohovore môžu padnúť:


1. Čo ste študovali?

2. Prečo ste si vybrali práve tento obor?

3. Ako prebiehal váš doterajší profesný vývoj?

4. Aké sú vaše silné stránky?

5. Aké sú vaše slabé stránky?

6. Prečo chcete pracovať práve u nás?

7. Prečo sa zaujímate práve o túto pozíciu?

8. Máte v tomto obore už nejaké skúsenosti?

9. Čo by ste chceli dosiahnuť do budúcna?

10. Prečo by sme mali prijať práve vás?


Okrem nich môžete dostať aj otázku týkajúcu sa platu. Túto odpoveď si dopredu premyslite. Spravte si prieskum toho, aká je priemerná mzda na pozícii, na ktorú sa hlásite. A snažte sa nepovedať príliš veľa ale ani príliš málo.

Aký plat mám povedať?

Najlepšie je uvádzať rozmedzie, ale berte v úvahu aj priemerný plat a vaše skúsenosti. Snažte sa, aby ste nestrelili príliš vysoko alebo sa naopak príliš nepodcenili tým, že poviete príliš nízku čiastku.

Ako odpovedať?

Berte na vedomie, že vás týmito otázkami nikto nechce na ničom nachytať alebo vás rozhodiť. Ide o to vás lepšie spoznať a posúdiť ako sa na danú pozíciu hodíte. Nebuďte preto vôbec nervózny. Odpovedajte pravdivo a stručne. Ak sa dokážete vyhnúť tradičným naučeným odpovediam a tie svoje trochu preformulovať, budete mať plus. Skúste si pospomínať na svoje skúsenosti a na to, čo ste v minulosti zažili a aké situácie ste riešili. Svoje odpovede môžete postaviť práve na príkladoch, čo ste v danej situácii robili.

Aká je správna odpoveď?

Návod na správnu odpoveď vám nikto nedá. Neexistuje totiž len jedna. Nehovorte však len vágne a všeobecné „som flexibilný“, ale uveďte príklad, kedy ste túto vlastnosť využili. Príklady využívajte aj pri iných otázkach. Nesnažte sa pôsobiť, že všetko viete. Nemusí sa vám to vyplatiť.

Tip na záver: V dnešnej dobe sú bežnou praxou aj online pohovory, pre ktoré platí ešte zopár ďalších pravidiel. Ak vás takýto pohovor čaká, vopred si naštudujte, ako sa pripraviť na pohovor online.


Veríme, že svoj pohovor hravo zvládnete. Nepodceňujte prípravu a nič vás nezaskočí. Stále hľadáte to pravé miesto pre vás? Pozrite si ponuky práce na našom webe. Alebo nám napíšte hodnotenie a podeľte sa o svoje skúsenosti so zamestnávateľom. Je niečo, čo vám na ňom vadí a čo by sa mohlo zmeniť?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Píšeme životopis: Čo všetko v ňom uviesť?

Ak si hľadáte prácu, určite potrebujete životopis alebo curriculum vitae. Práve ten je vašou vizitkou, na základe ktorej vás môžu vybrať. Preto je dobré mať v ňom všetko potrebné. Čo všetko v životopise uviesť sa dočítate na ďalších riadkoch.

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ďalšie články