Ako zvládnuť pohovor v angličtine?

Rozposielali ste životopisy a odpovedali na kopec pracovných ponúk a inzerátov? Možno hľadáte prácu v zahraničí. Pohovor tak bude v cudzom jazyku. Aké sú najčastejšie otázky na pohovor v angličtine? A ako sa pripraviť?

Pohovory v angličtine sú dnes už celkom bežné. Slovensko sa zapája do siete globálnych firiem a znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka je tak na mieste. Možno ste sa uchádzali o miesto v zahraničnej firme alebo na pozíciu manažéra, kde sa cudzí jazyk vyžaduje. To, že pohovor v danej firme bude prebiehať v cudzom jazyku, vám mohol napovedať už samotný pracovný inzerát. Ak bol napríklad v angličtine alebo žiadali zaslanie životopisu v agngličtine. V angličtine ale neprebiehajú iba pohovory na nové pracovné miesto. Pohovor v angličtine absolvujete napríklad aj vtedy, ak ste sa prihlásili na MBA štúdium.

Sú pohovory len v angličtine?

Najčastejšie sú pohovory v cudzom jazyku v angličtine. Stretnete sa však aj s nemčinou alebo španielčinou. Záleží v akej krajine, firme a na akej pozícii prácu hľadáte. S angličtinou si však väčšinou vystačíte. Teraz sa už len stačí dobre pripraviť a zapôsobiť na pohovore.

Na čo sa pripraviť?

Rozhodne nepodceňujte prípravu na pohovor v angličtine. Pripravte sa už doma, aby vás nič nezaskočilo. Vedieť by ste mali údaje, ktoré ste uviedli v životopise a nejaké informácie o firme a danej pozícii, kam sa hlásite. Najčastejšie otázky na pohovor v angličtine sa takmer zhodujú s tými, čo by sa vás personalista opýtal aj na pohovore v slovenčine.

Dajte si pozor, akú úroveň jazyka ste uviedli v životopise. Nepreceňujte svoje sily a uveďte úroveň jazyka, ktorú skutočne ovládate. Ak nie ste takmer rodený hovorca, na úroveň C2 radšej zabudnite, ak k nej nemáte certifikát. Najčastejšie sa uvádza úroveň B2 alebo C1.

Tiež by ste si mali zistiť, kto s vami povedie pohovor a o danej osobe si niečo nájsť. Následne od nej získajte čo najviac informácií o pozícii, firme alebo o tom, ako často budete daný cudzí jazyk využívať alebo či bude pohovor v angličtine celý alebo len jeho časť. Veľmi záleží aj na tom, či idete na pohovor na pozíciu v medzinárodnej firme, ale so sídlom na Slovensku, kde angličtinu využijete, ale pravdepodobne nie neustále. Ak však chcete získať prácu v zahraničí, musíte predpokladať, že budete daným jazykom hovoriť každý deň celý deň.

Môžete si nájsť prácu v zahraničí aj bez znalosti jazyka, v tomto prípade však počítajte s tým, že na vyššie pozície pravdepodobne nedosiahnete a tiež nájdete zväčša len pozície ako pomocník na stavbe či iné pomocné práce.

Nezabúdajte si prejsť slovíčka a frázy, ktoré sa týkajú nie len pohovoru, ale najmä oblasti, kde budete pôsobiť. Či už je to IT, marketing alebo administratíva, mali by ste vedieť reagovať. Rovnako si osviežte frázy, ktorými viete popísať svoju osobnosť a vlastnosti. Neuškodí, ak si nacvičíte prezentáciu o sebe.

To, čo by ste hovorili v slovenčine, by ste mali vedieť povedať aj v angličtine.

Čo sa vás budú pýtať?

Hlavne žiadny stres. Pohovor v angličtine alebo inom cudzom jazyku má obvykle rovnakú štruktúru ako klasický pohovor v slovenčine. Takže aj otázky budú rovnaké alebo veľmi podobné. Aké teda sú tie najčastejšie otázky na pohovore v angličtine?

Najčastejšie otázky na pohovor v angličtine

  • What do you know about our company? - Čo viete o našej spoločnosti?
  • Can you tell me something about yourself? - Môžete mi povedať niečo o sebe?
  • Why are you interested in working for our company? - Prečo chcete pracovať pre našu spoločnosť?
  • What would you like to achieve in the years to come? - Čo by ste chceli v nasledujúcich rokoch dosiahnuť?
  • What are your salary expectations? - Aká je vaša predstava o plate?
  • What are your strengths? - Aké sú vaše silné stránky?
  • What do you consider to be your weaknesses? - Čo považujete za svoje slabé stránky?
  • What experience do you have in the given field? - Aké máte skúsenosti s prácou v danej oblasti?
  • What are your interests? - Aké sú vaše záujmy?
  • Why do you want to leave your current company? - Prečo chcete odísť zo spoločnosti, kde momentálne pracujete?

Tipy na záver

Ak ste dorazili na pohovor, snažte sa uvoľniť. Ak nebudete rozumieť, kľudne sa spýtajte znova. Ak danému slovu alebo fráze nerozumiete, nebojte sa to priznať. Odpovedajte stručne, ale výstižne. Ak vás otázka zaskočí, snažte sa vynájsť.


Už viete, ako odpovedať na najčastejšie otázky na pohovor v angličtine? Nemusíte sa toho báť. Ak sa pripravíte, nemôže vás takmer nič zaskočiť. Je tiež dobré si jazyk trochu precvičiť, najmä ak ste ho dlho nepoužívali a nehovorili v ňom. Toto všetko platí nie len pre pohovory v angličtine. V slovenskom jazyku prebiehajú rovnako a ani tu netreba podceňovať prípravu. Ak ste však neuspeli, skúste šťastie na inej pozícii.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Ako na životopis v angličtine?

Chceš získať prácu v zahraničí? Alebo tam študovať? Angličtina je dnes základ, ktorý sa očakáva takmer všade. Ako správne napísať životopis v angličtine, ti povie tento článok. Tak čítaj ďalej.

Ďalšie články