Spočítaj si čistú mzdu v roku 2018: Čo treba odčítať od hrubej mzdy?

Väčšina zamestnancov na svojej výplatnej páske vidí číslo, ktoré je menšie než to, ktoré majú napríklad uvedené v zmluve. Prečo? Hrubá mzda zahrnuje niekoľko položiek, ktoré musíte odrátať, aby ste dostali čistú mzdu. Ako čistú mzdu vypočítate?

Viete, čo si musíte odrátať z hrubej mzdy, aby ste dostali čistú mzdu? Nezabudnite na odvody. Mzda, ktorá vám každý mesiac pristane na účte je odlišná od hrubej mzdy, teda tej, ktorú máte uvedenú v zmluve. Musíte odpočítať zdravotné a sociálne poistenie a daň z príjmu.

Koľko zožerú odvody do poisťovní?

Ako zamestnanec máte výhodu v tom, že o platenie odvodov sa stará zamestnávateľ. Vy to pocítite len na výplatnej páske. A ako zamestnanec nie je výška odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne ani tak zdrvujúca ako to niekedy môže byť u živnostníkov či SZČO.

Čo sa vám strhne z hrubej mzdy?

Za zdravotné poistenie vám hrubá mzda padne o 4 %. V roku 2018 neexistuje strop pre zdravotné poistenie a 4 % teda odvedie každý. Sociálnej poisťovni toho dáte o niečo viac, a to 9,4 % z vašej hrubej mzdy. Sociálne poistenie zahrnuje totiž niekoľko položiek ako nemocenské, starobné a invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Spolu teda na odvodoch musíte počítať so stratou 13,4 %, o ktoré bude vaša mzda nižšia.

Potom je tu ešte daň z príjmu. Tá je na Slovensku stanovená na 19 %. Ak ste si už odrátali zdravotné a sociálne poistenie, odrátajte si ešte nezdaniteľnú časť základu dane, ktérá je v roku 2018 stanovená na 319,17 €. Až teraz si môžete výsledok ešte zdaniť o 19 %.

Príklad:

Hrubá mzda je 1000 €. Ak z tejto čiastky odpočítame zdravotné a sociálne poistenie, teda 40 € a 94 €, dostaneme sa na čiastku 866 €. Tú si zapíšte, z nej potom budete odrátavať výsledné zdanenie.

Z čiastky 866 € musíme ešte odpočítať daň z príjmu. Ešte pred tým však ako prvé odpočítame nezdaniteľnú položku, ktorá je 319,16 €. Dostaneme sumu 546,84 € a z tejto čiastky počítame daň z príjmu, teda daných 19 %. Výsledok bude 103,89 €. Toto je suma, ktorú zaplatíme na daniach.

Teraz s vrátime späť k sume 866 €, od ktorej výslednú daň odčítame a dostaneme našu konečnú čistú mzdu. Čistá mzda po odčítaní všetkých položiek a daní bude 762,11 €. Toto je teda suma, ktorú môžeme každý mesiac očakávať na účte.

Ak sa chcete vyhnúť zdĺhavému počítaniu, skúste kalkulačku na výpočet čistej mzdy pre rok 2018.


Už viete aká bude vaša výplata? Vďaka tomu budete vedieť odpovedať aj na otázku platu na pohovore. Musíte počítať s tým, že výška hrubej mzdy bude vždy vyššia ako výsledná suma na vašom účte.

Nechcete už naďalej dostávať nízku mzdu? Pozrite si ponuky práce a skúste začať inde. Nezabudnite sa aj poriadne pripraviť na pohovor a na otázku ohľadom očakávaného platu. Teraz na ňu už budete vedieť odpovedať. Nemali by ste však veľmi neprestreliť alebo naopak. A ohodnoťte aj svojho zamestnávateľa a povedzte svoj názor aj ostatným.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Práca na dohodu. Čo potrebujete vedieť?

Pracujete na dohodu? Ale na akú? Druhov dohôd je toľko, že sa v tom niekedy nedá vyznať. Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, brigádnické dohody. Ale viete aký je medzi nimi rozdiel? Ak to chcete vedieť, tak čítajte ďalej.

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Ďalšie články