Práca v zahraničí: Kde si zarobíte najviac?

Chystáte sa odísť za prácou do zahraničia? Už viete kam a čo budete robiť? Pracovných pozícií je veľa, stačí si len vybrať. A u niektorých ani nepotrebujete vedieť jazyk danej krajiny. Ale kde si v zahraničí zarobíte najviac?

Povedali ste si povedali, že skúsite šťastie v zahraničí alebo sa len u nás neviete uplatniť? Pracovať v zahraničí však nemusí byť vždy také, ako si predstavujete. Nájsť prácu v zahraničí je dnes síce omnoho jednoduchšie, avšak, ak chcete v práci zotrvať dlhšie a v danej krajine sa usadiť, nastane chvíľa, kedy sa bez cudzieho jazyka neobídete. Rovnako tiež, ak chcete aj niečo zarobiť a nežiť len z ruky do úst. Kde si teda zarobíte najviac a na akých pozíciách?

Trend, kedy mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pokračuje. Mnohí si už aj vysokú školu vyberajú mimo Slovenska. Prečo tomu tak je, o tom by sme mohli dlho polemizovať. No zamerajme sa na to, kam je najlepšie za prácou odísť. Najprv si však premyslite, či chcete pracovať dlhodobo alebo skúsite len prácu na turnusy, napríklad letný zber ovocia alebo výpomoc v reštaurácii či hoteli.

Stačí sa pozrieť, ako sa zmenila dnešná generácia, ktorá má vďaka otvoreniu hraníc, novým možnostiam cestovania a odstráneniu jazykových bariér, takmer nekonečné možnosti. Často chcú dnes ľudia vycestovať aspoň na rok do inej krajiny, spoznať novú kultúru a získať skúsenosti. A miest pre život existuje naozaj veľa, či už sa rozhodnete vycestovať sám alebo si nájsť prácu aj s partnerom. Práce pre páry sú totiž stále žiadanejšie.

Kam sa vyplatí vycestovať za prácou?

Pre Slovákov sú stále aktuálne a atraktívne okolité krajiny ako Rakúsko, Česko alebo Nemecko. Nie je to len možnosťou vyššieho zárobku, ale tiež podobnou kultúrou. Okrem toho veľa ľudí cestuje za prácou aj do Švajčiarska alebo Veľkej Británie, Holandska či dnes čím ďalej populárnejšieho Nórska.

U študentov sú tiež stále populárne letné brigády v prímorských krajinách ako Malta alebo Taliansko, kde často pracujú ako animátori. Stále častejšie tiež cestujú do Ameriky, kde nájdu prácu v zábavných parkoch, prírodných rezerváciách alebo v hoteloch. Pomôže im v tom aj agentúra. Skúsiť to môžete napríklad cez program Work&Travel.

Krajiny pre život aj pre prácu

Tak ste sa rozhodli, že teda získate skúsenosti zo zahraničia. Viete, v ktorej krajine si dobre zarobíte a na akých pozíciách?

1. Rakúsko

Rakúsko sa ponúka ako prvá možnosť, ak sa rozhodnete pre prácu v zahraničí. Je blízko, dobre dostupné a naviac si tu môžete naozaj pekne zarobiť. Skúste prácu opatrovateľky, kde si môžete zarobiť 1300 – 1600 €. Vašou prácou bude najmä postarať sa o starších ľudí a ich domácnosť. To zahŕňa starostlivosť o hygienu, pomoc s pohybom a bežnými činnosťami, ale tiež napríklad varenie alebo nákupy.

Ak vám nevyhovuje práca opatrovateľky, čo takto práca v reštaurácii ako čašník alebo čašníčka? Priemerne si zarobíte od 1500 € a viac. Potrebujete však aspoň rok praxe a stredné odborné vzdelanie ideálne v obore.

Nevyhovujú vám tieto pozície alebo nie ste zdatným nemčinárom? V Rakúsku nájdete aj prácu na stavbách a iné manuálne práce. Váš zárobok v takom prípade bude medzi 1300 a 1600 €, ale môže to byť aj viac. Naviac, nepotrebujete veľkú znalosť jazyka.

2. Nemecko

Nemecko je ďalšou krajinou, kam sa Slováci radi sťahujú za prácou. Ak viete po nemecky, budete mať veľkú výhodu a pracovný trh sa vám viac otvorí. Pozície tu nájdete podobné ako v Rakúsku, teda napríklad opatrovateľka, čašník, rôzne pomocné a manuálne práce, ale tiež napríklad na recepcii. Priemerne sú tu o niečo lepšie platy ako v už spomínanom Rakúsku. Opatrovateľky si tu zarobia od 1400 € a viac, rovnako sú na tom aj čašníci. Ak budete pracovať na stavbe alebo napríklad ako výpomoc v sklade, váš plat bude predstavovať čiastku medzi 1250 až 1800 €.

Ako vodič kamiónu si v Nemecku dokážete zarobiť aj 2300 € v čistom. Elektromechanik si príde aj na 3000 € a ak viete dobre jazyk a máte príslušné vzdelanie, uplatníte sa aj ako zdravotná sestra, ktorá si v Nemecku zarobí 1500 – 2500 €.

3. Česká republika

Jedna z ďalších krajín, ktoré lákajú Slovákov pre svoju blízkosť, dostupnosť a podobnú kultúru a najmä jazyk. V susednom Česku si vystačíte so slovenčinou a dokonca dokážete nájsť prácu v akomkoľvek obore. Záleží už len na vás a vašich skúsenostiach. Pracovať môžete na vysokých pozíciách s platom v rádoch stoviek tisíc korún alebo tiež vo výrobe či gastronómii a cestovnom ruchu.

Priemerne si Slovák pracujúci v Česku zarobí kľudne aj 1500 € mesačne. Všetko však závisí aj od odbornosti a miesta, kde sa rozhodnete pracovať.

4. Veľká Británia a Írsko

Krajina, kde vládne kráľovná Alžbeta a jej sused, sú taktiež veľmi obľúbené u Slovákov, ktorí sa rozhodnú pracovať v zahraničí. Mnohí sa tu napokon aj usadia. Keďže angličtina je dnes najbežnejšie využívaný cudzí jazyk, veľa Slovákov ho ovláda, aj keď len na základnej úrovni.

V Írsku sa viete uplatniť napríklad ako čašník, barman, barista ale tiež napríklad na pozíciách v cestovnom ruchu, administratíve alebo výrobe. A samozrejme, ak viete jazyk, vaše možnosti sa zvyšujú.

V Írsku priemerne zarobíte od 1200 € na pozíciách vo výrobe, kde využijete manuálnu prácu, cez 1600 – 1800 € v prípade práce v hoteli, až do 2500 € v oblasti administratívy alebo tiež gastronómie a cestovného ruchu.

Veľká Británia má možnosti takmer rovnaké ako Írsko. Okrem pozícií ako opatrovateľka, vodič alebo pracovník vo výrobe či iné manuálne práce, kde si zarobíte od 1200 do 3000 €, môžete v Británii nájsť prácu aj v obchodoch ako predavač či kuchár.

5. Holandsko

Relatívne ľahko dostupná krajina tulipánov, bicyklov a veterných mlynov, ponúka prácu, kde sa Slováci uplatnia na pozíciách ako tesár, vodič kamiónu, stavbár a ďalšie manuálne práce, kde plat je v rozmedzí 1300 – 2000 €. Holandsko je však aj častou zastávkou pre prácu v lete či inej sezóne, kedy pomáhate so zberom plodín ako jahody, jablká alebo napríklad paradajky. Z takejto brigády si často môžete odniesť až 1800 € mesačne a naviac je to práca vhodná aj pre páry.

Slnko, more a pláže

Láka vás skôr práca niekde v teple pri mori? Skúste to ako animátor, plavčík, recepčný alebo pomocník v zábavnom parku napríklad v Grécku, Taliansku alebo v Španielsku. V čistom si môžete zarobiť od 600 až do 2000 €, ale samozrejme záleží na vašom pracovnom nasadení, oblasti aj dĺžke pobytu. Znova je to skvelá príležitosť aj pre páry.

V prípade práce v lete či na turnusy, máte často stravu aj ubytovanie zdarma, prípadne je ubytovanie zabezpečené zamestnávateľom za menší poplatok.


Dnes je cestovanie za prácou častou záležitosťou a je len na vás, či sa rozhodnete pracovať v krajine dlhodobo a usadiť sa v nej alebo skúsite len brigádu cez leto. Napokon, možnosti sú už takmer neobmedzené. A stále je tu možnosť pracovať na voľnej nohe - nomádi a freelanceri sú stále častejšie skloňované slová. Naviac, kto by nechcel spojiť prácu s cestovaním?

Ak ste sa rozhodli, že budete cestovať do zahraničia za prácou, zvážte, či pôjdete na vlastnú päsť alebo zvolíte cestu agentúry. V takom prípade nezabudnite, že agentúra si vyžiada nejaké poplatky. Tiež by ste mali myslieť na to, či chcete vycestovať ako pár alebo ako vlk samotár. Rozhodnutie je na vás. Prajeme veľa šťastia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Generácia X a Y: Ako je na tom ich pracovný život?

Rozdiely medzi generáciou X a Y sú značné. A rovnako sa prejavujú aj v pracovnom živote, kde má každá skupina iné priority. Kto patrí ku ktorej generácii a ako sa generácia X a Y správa v práci?

Povinnosť uvádzať v pracovných inzerátoch mzdu bude platiť už od mája 2018

Od začiatku roku už máme veľa zmien - vyššiu minimálnu mzdu alebo novinky v daňovej oblasti. Od mája k nim pribudne aj povinné zverejnenie platu v pracovných inzerátoch.

Žiadate o vyšší plat? Argumenty a načasovanie sú dôležité

Kto z nás by nechcel vyšší plat. Možno vás aj napadlo si oň požiadať, ale nevedeli ste ako? Mysleli ste si, že by vás šéf nepočúval? Alebo že by si o vás dokonca myslel niečo zlé? Ako si správne požiadať o zvýšenie platu vám povieme v tomto článku.

Ďalšie články